Ugryzienie biedronki azjatyckiej może przypominać ugryzienie innych owadów o aparacie gębowym typu gryzącego. Jest bolesne, może wywołać świąd skóry, a nawet reakcję alergiczną. Ostatnimi czasy obserwuje się rosnącą częstotliwość takich ugryzień, co wiąże się ze wzrostem liczby tych owadów na terenie Polski.
Czy biedronki azjatyckie są niebezpieczne?
Można śmiało stwierdzić, że obecność tak dużej liczby biedronek azjatyckich, jaką obserwuje się na terenie Polski i wielu innych krajów Europy, jest niepożądana. Uciążliwe dla ludzi są zwłaszcza przypadki, kiedy osobniki biedronki azjatyckiej masowo zlatują się na zimę do wewnątrz budynków oraz różnych pomieszczeń mieszkalnych. Mogą wówczas intensywnie kąsać ludzi, wywołując przy tym u niektórych reakcje uczuleniowe. Dodatkowo ich wydzielina obronna (hemolimfa uwalniana przez stawy łączące uda z goleniami) może brudzić ściany, meble, a także sprzęt elektroniczny. Poplamione ubrania bardzo ciężko doprać, zaś dla wielu ludzi sam widok tych owadów w domu jest przykry, niepokojący lub odstręczający.
Poza możliwością kąsania ludzi biedronka azjatycka szybko stała się zagrożeniem dla gatunków biedronek rodzimych na terenie naszego kraju. Zagrożenie to wiąże się z silną konkurencją między nimi, co wynika zaś z podobieństwa ich nisz ekologicznych. Biedronka azjatycka często atakuje i zjada jaja, stadia larwalne, jak i postacie dorosłe innych gatunków biedronek.
Biedronki azjatyckie mogą gromadzić się w sadach, winnicach, na uprawach krzewów jagodowych oraz uprawach polowych, gdzie niszczą plony rolników. Chrząszcze żerujące na winogronach zebrane wraz z owocami mogą trafić do przetwórni na linię technologiczną produkcji wina. Tam wraz z zebranymi owocami są rozgniatane, co mocno zaburza smak i zapach wina, powodując straty finansowe.
Ugryzienie biedronki azjatyckiej – czy jest groźne?
Większość ludzi skupia się jednak na zagrożeniach związanych z ugryzieniem biedronki azjatyckiej. Należy jednak wiedzieć, że przeważnie ugryzienie to nie stanowi zagrożenia życia czy zdrowia. Cechą charakterystyczną biedronek azjatyckich jest skłonność do ugryzień nawet przy braku poczucia zagrożenia, co jest całkowitym przeciwieństwem do biedronek rodzimych, które gryzą wyłącznie wtedy, gdy poczują takie zagrożenie. Ugryzienia biedronek rodzimych nie wywołują żadnych reakcji organizmu, mogą przypominać uszczypnięcie końcówkami paznokci, są na ogół delikatne. Z kolei ugryzienia biedronki azjatyckiej mogą wywoływać:
- nieco większy ból;
- pieczenie;
- świąd skóry;
- zaczerwienienie skóry;
- reakcje alergiczne u osób predysponowanych.
W przebiegu reakcji alergicznych mogą natomiast pojawić się objawy takie jak obrzęk naczynioruchowy, nieżyt nosa, pokrzywka, ogólne złe samopoczucie oraz objawy astmy oskrzelowej. Alergia na biedronkę azjatycką na niektórych obszarach świata dotyczy nawet do 10% populacji.
Amerykański naukowiec Joseph Kovach postanowił na własnej skórze przebadać skłonność osobników biedronki azjatyckiej do gryzienia ludzi. Stworzył więc dość nietypowy eksperyment, w którym udział wzięło 640 biedronek azjatyckich. Aż 25% z nich wykazała skłonność do spontanicznego gryzienia bez konkretnych przyczyn.
Sposoby na ugryzienie biedronki azjatyckiej
Pojawienie się silnej reakcji alergicznej po ugryzieniu biedronki azjatyckiej wymaga pilnej wizyty na oddziale ratunkowym. W większości przypadków reakcja alergiczna nie występuje, jednak takie ukąszenie może powodować ból i dyskomfort. Wówczas warto sięgnąć po domowe sposoby łagodzące dolegliwości, do których zaliczamy m.in.:
- chłodny okład na około 10-15 minut;
- okład z miąższu aloesu lub ochłodzonej torebki herbaty rumiankowej;
- okład z plasterka cebuli lub plasterka cytryny;
- przetarcie skóry olejkiem z czarnuszki siewnej lub olejkiem lawendowym;
- okład z miazgi z listków świeżej natki pietruszki na 3-4 minuty.
Należy pamiętać, aby nie drapać miejsca ugryzienia, nawet jeśli będzie powodował świąd. W perspektywie czasu ta czynność jedynie nasili objaw i może uszkodzić naskórek.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Wiorek M., Inwazyjny arlekin – biedronka azjatycka, Wszechświat, 10/2018.
- Kołątaj K., Biedronka azjatycka, Edukacja Biologiczna i Środowiskowa, 3/2014.