Alkoholizm

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Alkoholizm to poważne zagrożenie nie tylko zdrowotne, ale i społeczne, którego częstotliwość nie maleje. Napoje zawierające alkohol towarzyszą człowiekowi od początku jego istnienia, a jego spożywanie potwierdzone zostało we wszystkich społeczeństwach. Umiarkowane, niewielkie spożycie nie wpływa negatywnie na zdrowie. Wręcz przeciwnie, może okazać się korzystne (np. ziołowa nalewka poprawia trawienie i przeciwdziała niestrawności). Niestety nadużywanie alkoholu prowadzi do rozwoju poważnej choroby nazywanej alkoholizmem.

Alkoholizm

Przyczyny alkoholizmu

Główną przyczyną alkoholizmu jest oczywiście nadmierne spożycie napojów zawierających alkohol. Pod wpływem alkoholu dochodzi do upośledzenia metabolizmu neuronów, obniżając ich aktywność. Na samym początku osoba pijąca takie napoje odczuwa dużą przyjemność, relaks i odprężenie, ponieważ jednocześnie miejsce ma wydzielanie sporych ilości dopaminy. W efekcie coraz częściej i chętniej sięga po napoje alkoholowe, co na dłuższą metę prowadzi do uzależnienia, podobnie jak ma to miejsce z innymi używkami, np. narkotykami czy papierosami.

Przyczyny sięgania po alkohol mogą być różne, najczęściej jednak szuka się ich w sferze psychicznej. Do alkoholizmu mogą przyczynić się problemy osobiste, takie jak przeżycie tragedii (np. śmierć lub inwalidztwo bliskiej osoby), nadmierny stres w życiu codziennym, niezadowolenie z życia (np. z pracy zawodowej), a także chęć wyładowania emocji. Niektóre osoby sięgają po alkohol, aby zapomnieć o problemach. Dlatego spory odsetek alkoholików stwierdza się np. wśród weteranów wojennych.

Alkoholizm – objawy

Objawami obserwowanymi u alkoholików są:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • zaczerwienienie skóry;
  • przekrwienie spojówek;
  • zapach alkoholu z ust;
  • dobre samopoczucie przy obniżonym krytycyzmie (euforia);
  • pobudzenie psychoruchowe;
  • różnego stopnia zaburzenia równowagi;
  • bełkotliwa mowa;
  • niezborność ruchów;
  • przytłoczenie;
  • osłabienie.

Alkoholik odczuwa potrzebę częstego sięgania po alkohol, nawet kilkukrotnie w ciągu dnia. Zdarza się, że brak dostępu do alkoholu wywołuje w takiej osobie agresję lub stany depresyjne. Nie zawsze alkoholikiem jest jednak osoba stale znajdująca się pod wpływem. Takie osoby żyją w społeczeństwie i zajmują niekiedy ważne stanowiska. Alkoholikiem można nazwać każdą osobę, która potrzebuje spożyć alkohol codziennie i nie wyobraża sobie pójścia spać bez tej czynności. Jest więc nim np. człowiek, który po całym dniu pracy w trzeźwości wraca do domu i wypija kilka szklanej whiskey lub butelkę wina, jak również jest nim osoba, która codziennie wypija kilka lub kilkanaście piw w określonych odstępach czasowych, a więc w jej krwi stale odczytać można promile.

Zobacz również: Jak alkohol wpływa na skórę?

Konsekwencje alkoholizmu

Choroba alkoholowa prowadzi do marskości wątroby, chorób trzustki, uszkodzenia mięśnia sercowego i wielu innych poważnych schorzeń dotyczących niemal wszystkich narządów i układów. Spada płodność, wzrasta ryzyko wad genetycznych i płodu, dochodzi do trwałego obumarcia neuronów i licznych problemów emocjonalnych. Nadmiar alkoholu w życiu potęguje uczucie pustki, samotności i braku zrozumienia. Może doprowadzić do zatrucia alkoholowego, którego głównymi objawami są:

  • śpiączka;
  • zniesienie odruchów;
  • zaburzenia oddychania oraz zaburzenia krążenia.

Alkoholik próbuje dostarczyć do organizmu alkohol w dowolnej postaci, aby tylko zaspokoić swój głód. Ze względu na zbliżony wygląd i smak często mylone są alkohole metylowy (metanol) i etylowy (etanol). Metanol wykorzystuje się zazwyczaj jako rozpuszczalnik przemysłowy, w związku z czym jest bardzo łatwo dostępny. Omyłkowe spożycie metanolu powoduje trwałe upośledzenie lub utratę wzroku i znaczne pogorszenie słuchu. Spożycie 30-100 ml metanolu może spowodować nawet zgon związany z porażeniem ośrodka oddechowego. Alkoholizm może więc grozić śmiercią wskutek zatrucia.

Leczenie alkoholizmu

Alkoholik musi sam zrozumieć swój problem, a następnie wykazać chęć leczenia się. Przymusowe leczenie możliwe jest wyłącznie w określonych przypadkach, a skierowanie na nie musi wystawić sąd. W świetle obowiązującego prawa nie ma podstawy do przymusowego leczenia osoby uzależnionej, chyba że alkoholik systematycznie zakłóca porządek publiczny, powoduje demoralizację małoletnich bądź powoduje rozkład życia rodzinnego.

Największą skutecznością cieszy się profesjonalne leczenie w ośrodkach zamkniętych. Efektywność takiego działania jest najwyższa, ponieważ alkoholik zostaje odcięty od świata zewnętrznego i dostaw alkoholu. Jest jednocześnie pod stałą kontrolą lekarzy i specjalistów, którzy pomagają mu farmakologicznie zwalczać głód alkoholowy. Inne metody leczenia alkoholizmu to: mityngi w klubie anonimowych alkoholików, indywidualne terapie u psychiatry lub psychoterapeuty. Metody można ze sobą łączyć. Ważne jest też wsparcie najbliższych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ryszkowski A., Wojciechowska A., Kopański Z., Brukwicka I., Lishchynskyy Y., Mazurek M., Objawy i skutki nadużywania alkoholu, Journal of Clinical Healthcare, 1/2015.
  2. Frąckowiak M., Motyka M., Charakterystyka problemów społecznych związanych z nadużywaniem alkoholu, Hygeia Public Health, 50/2015.
  3. Chodkiewicz J., Gąsior K., Wybrane zagadnienia psychologii alkoholizmu, Wydawnictwo Difin, Warszawa 2022.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *