
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Zatrucie alkoholowe niestety nie jest rzadkim zjawiskiem. Polska znajduje się w czołówce państw europejskich zagrożonych alkoholizmem, a w ciągu ostatnich 20 lat spożycie wzrosło aż do 10 litrów czystego alkoholu. Zgodnie z definicją, zatruciem nazywamy wniknięcie do organizmu substancji dla niego szkodliwych. Śmiertelność związana z przewlekłym zatruciem alkoholem dochodzi aż do 10%.
W Polsce jednym z częściej występujących zatruć jest zatrucie alkoholem etylowym, czego jednak nie należy mylić z upiciem się czy kacem. Kac to najczęściej występujący objaw po uprzednim nadużyciu alkoholu. Z kolei ostre zatrucie alkoholowe spotkać może każdego i bez względu na to, czy też dana osoba jest uzależniona od alkoholu, czy nadużycie napojów alkoholowych było tylko jednorazowym incydentem. O zatruciu etanolem można mówić w sytuacjach, gdy jego stężenie przekracza 0,3‰. Skutki zatrucia mogą być bardzo poważne, a nawet w skrajnych przypadkach zatrucie to może skończyć się śmiercią.
Warto wiedzieć, że dawka śmiertelna alkoholu wynosi około 300 ml czystego alkoholu etylowego spożytego w ciągu 1 godziny. Odpowiada to 0,7 l wódki. U dorosłej osoby poważne zatrucie organizmu wystąpić może po wypiciu 1-1,5 ml/kg, czyli 50–100 ml czystego spirytusu. Natomiast śmiertelna dawka, jak podają różne źródła, to 5–8 g/kg, a jeśli chodzi o dzieci, to tylko 3 g/kg.
Zatrucie alkoholowe to stan, w którym poza zwykłym upojeniem pojawiają się jeszcze inne, niepokojące objawy. Są to między innymi:
Taka osoba wymaga bezzwłocznej pomocy lekarskiej. Powyższych objawów nigdy nie należy ignorować. Natomiast w przebiegu zatrucia alkoholem metylowym objawy dzielimy na 3 fazy w zależności od momentu ich wystąpienia. Na samym początku miejsce ma przyspieszenie oddechu, czemu mogą towarzyszyć bóle głowy i wymioty. Metabolizm alkoholu jeszcze nie nastąpił. W fazie drugiej metabolizm się już rozpoczął, wskutek czego powstają kwas mrówkowy i aldehyd. Skutkuje to wystąpieniem bólu brzucha, spadku ciśnienia krwi oraz przekrwienia oczu. W trzeciej fazie toksyn powodują uszkodzenie układu nerwowego. Kwas mrówkowy może doprowadzić nawet do ślepoty.
Zobacz również: Nadużywanie alkoholu.
Najczęstszą przyczyną zgonów wskutek zatrucia alkoholowego jest uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego przy zbyt późnej pomocy medycznej. Często dochodzi również do zachłyśnięcia się, co skutkuje uduszeniem. Alkohol daje złudne poczucie ciepła, dlatego nierzadko spotykamy się ze śmiercią wskutek wychłodzenia organizmu czy odmrożeń. Nieco inaczej wygląda sytuacja przy zatruciach alkoholem metolowym, czego konsekwencjami są ostra niewydolność nerek, uszkodzenie mięśnia sercowego oraz uszkodzenie wątroby.
Przy zatruciach alkoholowych pierwszy i najważniejszym etapem jest sprawdzenie 3 parametrów:
Następnie należy monitorować pozostałe parametry fizjologiczne i przystąpić do leczenia właściwego. Personel medyczny podaje pacjentowi dożylnie elektrolity, płyny, witaminy i glukozę. Przy zaburzeniach oddychania należy rozpocząć intubację lub nawet przeprowadzić sztuczną wentylację. Niezwykle istotne jest stwierdzenie, czy do zatrucia doszło wskutek spożycia etanolu, metanolu czy glikolu etylenowego. Kolejną ważną rzeczą jest nawodnienie pacjenta, które prowadzi do szybszego pozbycia się alkoholu z krwiobiegu. Nie zaleca się jednak podawania żadnych innych płynów poza wodą, zwłaszcza kawy i herbaty.
W przypadku zatrucia glikolem etylenowym pacjentowi podaje się alkohol etylowy oraz fomepizol. Podanie tych dwóch substancji pomoże tylko wtedy, gdy jeszcze nie doszło do wystąpienia ciężkiej kwasicy. Warto szczególną uwagę poświęcić na badania parametrów wątroby, jako że jest to narząd najmocniej wyniszczany przez alkohol.
![]() |
Spirulina w tabletkach 100%
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo..Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina w proszku 100%
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu..Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły