BMI (wskaźnik mas ciała z ang. Body Mass Index) to wskaźnik masy ciała opracowany w XIX wieku przez belgijskiego matematyka, astronoma i statystyka Adolphe’a Quételeta. Jest to prosty parametr powszechnie wykorzystywany do klasyfikacji masy ciała u osób dorosłych, którego wartość uzyskuje się poprzez dzielenie masy ciała przez kwadrat wysokości w metrach (kg/m2). Współcześnie nie znajduje zastosowania.
Obliczanie BMI
BMI to stosunek wzrostu do masy ciała. Obliczenie BMI własnego ciała jest bardzo proste – wystarczy skorzystać z prostego wzoru, według którego masę naszego ciała w kilogramach dzielimy przez wzrost w metrach do kwadratu. Przykład:
- mężczyzna o wzroście 190 cm i wadze 80 kg: 80 kg : (1,9 m)2 = 80 : 3,61 = 22,16.
Wynik zawiera się w prawidłowym przedziale zgodnie z poniższymi zakresami referencyjnymi. Body Mass Index nie uwzględnia jednak zawartości tkanki tłuszczowej i tkanki mięśniowej u danego mężczyzny.
Wartości BMI
BMI utworzono aby kontrolować masę ciała i ryzyko zachorowania na różnego rodzaju schorzenia związane z nadwagą czy otyłością, jak również z niedożywieniem. Na ryzyko powikłań związanych z nieprawidłową masą ciała wpływa wiele czynników, m.in. dieta, aktywność fizyczna, pochodzenie i inne, o których należy pamiętać przy interpretowaniu BMI. Wartości BMI prezentują się następująco:
- mniej niż 16 – III stopień szczupłości (poważnie zwiększone ryzyko rozwoju innych klinicznych schorzeń;
- 16-16,99 – II stopień szczupłości (umiarkowanie zwiększone ryzyko);
- 17,00–18,49 – I stopień szczupłości (niewiele zwiększone ryzyko);
- 18,50–24,99 – zakres normy (najmniejsze ryzyko rozwoju chorób niezakaźnych);
- 25,00–29,99 – nadwaga (stan przedotyłościowy, nieznacznie zwiększone ryzyko rozwoju chorób niezakaźnych);
- 30,00–34,99 – I stopień otyłości (umiarkowanie zwiększone ryzyko);
- 35,00–39,99 – II stopień otyłości (poważnie zwiększone ryzyko);
- powyżej 40 – III stopień otyłości (bardzo poważnie zwiększone ryzyko).
Istnieje również wiele kalkulatorów online, do których wystarczy wpisać masę ciała i wzrost, aby w ciągu kilku sekund uzyskać wynik własnego BMI.
Wskaźnik BMI
Współcześnie wskaźnik BMI jest parametrem wyłącznie orientacyjnym, który w większości przypadków niewiele mówi o rzeczywistej masie ciała badanej osoby. Nie dostarcza bowiem informacji na temat dystrybucji tkanki tłuszczowej oraz fizjologicznych wahań w proporcji masy tłuszczowej, mięśniowej i kostnej zależnych od typów budowy organizmu. Nie uwzględnia również płci, wieku, typu budowy oraz wytrenowania. U sportowców lub osób muskularnych BMI może wskazywać nadwagę, u kulturystów zaś, nadwagę lub nawet otyłość.
Innymi słowy, identyczne BMI może mieć otyła kobieta z dużym ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych oraz wysportowany, zdrowy mężczyzna. W przypadku kobiety masa ciała wynika z nagromadzenia tkanki tłuszczowej, zaś w przypadku mężczyzny ma związek z tkanką mięśniową. Stosowanie klasyfikacji BMI według zaleceń WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) nie sprawdza się w pełni również u osób w podeszłym wieku.
BMI nie jest rzetelnym wskaźnikiem również dlatego, że nie uwzględnia miejsca odkładania się tłuszczu, u kobiet tłuszcz najczęściej odkłada się w okolicy bioder, z kolei w przypadku mężczyzn wokół brzucha. Tkanka tłuszczowa brzuszna stanowi większe kłopoty dla zdrowia niż ta na udach i biodrach, zwiększając znacznie ryzyko zespołów metabolicznych.
Zobacz również: Metabolizm.
Analizator składu ciała
W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się analizatory składu ciała, które znaleźć można w wielu gabinetach dietetycznych, lekarskich, a nawet na siłowniach i w klubach fitness. To urządzenie przypominające standardową wagę, jednak badające wiele różnych parametrów:
- masę ciała;
- ilość tkanki mięśniowej, tkanki kostnej i tkanki tłuszczowej;
- zapotrzebowanie na energię w stosunku do wieku;
- wiek metaboliczny;
- zawartość wody w organizmie.
I wiele innych. Z ich użyciem pomiar masy ciała jest znacznie bardziej rzetelny niż standardowe BMI, ponieważ bierze pod uwagę wszystkie niezbędne parametry.
Polecane produkty:
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Wąsowski M., Walicka M., Marcinowska-Suchowierska E., Otyłość – definicja, epidemiologia, patogeneza, Postępy Nauk Medycznych, 4/2013.
- Stupnicki R., Tomaszewski P., Wskaźnik masy ciała a zawartość tkanki tłuszczowej u dorosłych, Hygeia Public Healt, 51/2016.
- Stupnicki R., Relacje wagowo-wzrostowe i stosowanie wskaźnika BMI u dzieci i młodzieży, Zeszyty Naukowe WSKFiT, 10/2015.
- Brończyk-Puzoń A., Koszowska A., Bieniek J., Podstawowe pomiary antropometryczne i pochodne wskaźniki w poradnictwie dietetycznym – część pierwsza, Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne, 8/2018.