Poród naturalny to wyjątkowo stresujący moment w życiu ciężarnej kobiety. Wśród przyszłych mam krąży wiele mitów odstraszających od tej formy rozwiązania. Warto jednak wiedzieć, że odpowiednie przygotowanie do porodu jeszcze na etapie ciąży sprawia, że może przebiegać on sprawnie i znośnie. Przy ewentualnych przeciwwskazaniach zdrowotnych do porodu naturalnego wykonane będzie cięcie cesarskie.
Na czym polega poród naturalny?
Nikomu nie trzeba wyjaśniać, czym jest poród naturalny, to przejście dziecka przez kanał rodny kobiety, a więc jego przyjście na świat. Nie każdy jednak wie, jak w szczegółach przebiega akcja porodowa. Poród naturalny składa się z 3 faz:
- skurcze zwiastujące;
- narodziny dziecka;
- wydalenie łożyska i odcięcie pępowiny.
Skurcze zwiastujące mogą pojawić się nagle o każdej porze dnia i nocy. Zwiastują zbliżający się moment porodu. Na początku są słabe, a ich częstotliwość mała, jednak wraz z upływem czasu to się zmienia. Gdy zaczynają być regularne (co 10 minut lub nawet co 45 sekund) mówimy o rozpoczęciu pierwszego okresu porodu. Szyjka macicy zaczyna się rozwierać, a dziecko ustawia się do przyjścia na świat.
Drugą fazą są już narodziny dziecka, rozpoczynające się wówczas, gdy szyjka macicy osiągnie 10 cm. Uznaje się, że noworodek powinien urodzić się w ciągu 2 godzin, w innym razie wykonuje się cięcie cesarskie. To właśnie ten etap jest postrachem wśród kobiet. Występują bóle porodowe, które w rzeczywistości są skurczami umożliwiającymi wyparcie noworodka. Po jego przyjściu na świat następuje ostatnia faza.
Gdy pępowina przestaje tętnić należy ją odciąć, co może zrobić również świeżo upieczony tata. Po tym następuje wydalanie łożyska. Kobieta musi ostatni raz przeć, choć znacznie mniej intensywnie i krótko. Lekarze i położne zajmują się oceną dziecka i jego pierwszą pielęgnacją.
Pozycja podczas porodu
Poród kojarzy się z pozycją leżenia na plecach i niestety wciąż jest ona często praktykowana. Najlepsze warunki do przyjścia dziecka na świat stwarzają pozycje wertykalne, czyli np. kolankowo-łokciowe czy kucające. Aby dziecko mogło sprawnie przejść przez kanał rodny, kość ogonowa kobiety powinna ułożyć się w nutacji (jej koniec od strony odbytu musi się odchylić do zewnątrz). W pozycji leżącej na plecach nie jest to możliwe, ponieważ kość oporuje o materac łóżka. W pozycjach wertykalnych miednica ma sprzyjające warunki do chwilowej zmiany swojej anatomii. Ponadto rodząca czerpie korzyści z działania siły grawitacji.
Jak przygotować się do porodu naturalnego?
Aby dokładnie wiedzieć czego się spodziewać w momencie rozwiązania ciąży, najlepiej zainteresować się tym tematem już w I trymestrze. Jeśli to pierwsze dziecko, najlepiej skorzystać z oferty szkoły rodzenia oraz pomocy fizjoterapeuty uroginekologicznego. W szkołach rodzenia kobieta dowie się, jak dbać o noworodka, na jakie sytuacje zwracać szczególną uwagę oraz jak przygotować się do poszczególnych akcji porodowych. Z kolei fizjoterapeuta uroginekologiczny m.in. uwolni kobietę od dolegliwości ciążowych, nauczy mobilizacji blizny po cesarskim cięciu lub nacięciu (pęknięciu krocza) oraz dobierze bezpieczne ćwiczenia dla każdego trymestru, przygotowujące do porodu. Aby druga faza porodu przebiegała sprawnie i bez komplikacji, w 36. tygodniu ciąży należy rozpocząć masaż krocza.
Zobacz również: Objawy porodu – po czym poznać, że to już?
Poród naturalny czy cięcie cesarskie?
Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologii i Położnictwa, cięcie cesarskie powinno być ostatecznością. Wykonuje się je w sytuacjach, gdy nie ma postępu akcji porodowej, gdy dziecku zagraża niebezpieczeństwo, w momencie komplikacji podczas porodu naturalnego bądź ze wskazań zdrowotnych kobiety (np. duża niewydolność serca). Poród naturalny jest korzystniejszy dla dziecka i bezpieczniejszy dla matki. Przy braku przeciwwskazań będzie najlepszą opcją wyboru.
Polecane produkty:
Spirulina w proszku 100% naturalna
Spirulina w proszku wykorzystywana jest najczęściej do wykonywania odżywczych i oczyszczających maseczek wpływając m.in. na poprawę wyglądu skóry. Dostarcza niezbędne witaminy, minerały i inne składniki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.. Zobacz więcej... | |
Spirulina w tabletkach 100% naturalna
Spirulina zawiera wysokiej jakości naturalne witaminy i minerały. Jej skład to m.in. biotyna, kwas foliowy, beta-karoten, witamina D, witamina E oraz wiele innych witamin. To również źródło niezbędnych minerałów jak magnez, cynk, wapń, żelazo.. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Baran W., Skręt-Magierło J., Poglądy położnych na temat optymalnej drogi porodu, Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu, 3/2016.
- Iwanowicz-Palus G., Bień A., Edukacja przedporodowa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
- Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.