Objawy porodu – po czym poznać, że to już?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Objawy porodu zauważalne są już na kilka tygodni przed planowanym rozwiązaniem. Które z nich świadczą o narodzinach dziecka? Oto kilka podstawowych znaków, które mówi nasze ciało, że nadszedł czas porodu.

Objawy porodu - po czym poznać, że to już?

Objawy porodu – pierwsze oznaki

Na samym początku warto zaznaczyć, że nie każda kobieta posiada takie same objawy porodu. Istnieją jednak podobne, które odczuwa większość kobiet np. skurcze czy obniżenie się brzucha. Jakie inne oznaki daje ciało tuż przed nadchodzącym rozwiązaniem? Oto kilka z nich.

1. Biegunka.

Zwykle pod koniec ciąży biegunka nie jest oznaką, że kobieta się „zatruła” lecz może być to sygnał, że zbliża się poród. Objaw ten sugeruje, że organizm kobiety chce pozbyć się wszystkich zbędnych treści z jamy brzusznej, aby dziecko mogło bez żadnych przeszkód wysunąć się z łona.

2. Częste oddawanie moczu.

Jednym z pierwszych objawów zbliżającego się porodu jest częste oddawanie moczu. Dzieje się tak dlatego, że wraz z z nadchodzącym porodem macica kobiety obniża się, w wyniku czego naciska na pęcherz. Ważne jest, aby w tym momencie nie ograniczać spożywania płynów w celu ograniczenia wizyt w toalecie. Dobre nawodnienie tuż przed porodem jest bardzo ważne zarówno dla samej kobiety jak i przyszłego potomka.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

3. Masa ciała zatrzymała się.

W trakcie całej ciąży masa ciała kobiety wzrasta, co jest naturalnym zjawiskiem. Płód stale się rozwija co jest następstwem przyrostu kilogramów. W momencie kiedy nadchodzi czas porodu zauważalne jest zatrzymanie się masy ciała. Świadczy to o tym, że dziecko w brzuchu jest już całkowicie rozwinięte i ukształtowane, a organizm kobiety czeka na ostateczne rozwiązanie.

4. Nieregularne skurcze macicy.

Skurcze macicy to bardzo ważny element całego porodu. To właśnie one powodują „wypchnięcie” dziecka na świat. Zanim jednak dojdzie do skurczów, szyjka macicy musi się skrócić i osiągnąć rozwarcie około 10 cm. Służą temu również skurcze. Objawy pierwszych skurczów (tzw. przepowiadających) świadczą o tym, że macica kobiety „ćwiczy” przed tym co niebawem ją czeka. Są one nieregularne i przechodzą po pewnym czasie.

5. Obniżenie się brzucha.

Obniżenie się brzucha najczęściej widoczne jest u kobiet, które spodziewają się pierwszego dziecka. Objaw ten wynika z przyjmowaną przez dziecko pozycją wewnątrz brzucha matki, gdzie układa się główką do dołu. Czynność ta powoduje zmianę kształtu brzucha oraz jego obniżenie. Ma to swoje plusy, bowiem kiedy brzuch znajduje się niżej ułatwia procesy oddechowe przyszłej mamie.

Objawy zwiastujące poród

1. Regularne skurcze.

W momencie gdy skurcze stają się regularne, a przy wykonywaniu ruchów wyraźnie się nasilają i towarzyszy temu ból w okolicy krzyżowej to sygnał, który świadczy o tym, że poród właśnie się zaczyna. Wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie jak najszybsze udanie się do szpitala.

2. Pojawienie się śluzu z pasemkami krwi.

Objaw ten zwiastuje, że proces rozwierania szyjki macicy w 100% się rozpoczął. Zgodnie z tym istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się regularnych skurczów na przestrzeni 24-48 godzin. W tym momencie może również nastąpić wypadnięcie tzw. czopa śluzowego, którego funkcją jest zabezpieczenie szyjki macicy przed infekcjami z zewnątrz. Zazwyczaj wypada on tuż przed porodem.

3. Odeszły wody płodowe.

Objaw ten może sprawiać nieco wrażenie nietrzymania moczu w ciąży. Odejście wód płodowych świadczy o tym, że poród właśnie się zaczyna i należy niezwłocznie udać się do szpitala.Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *