Brodawka sutkowa zlokalizowana jest na szczycie gruczołu mlecznego u kobiet. To wypukłość, która w przypadku płci żeńskiej zakończona jest ujściem przewodów mlecznych. U mężczyzn struktury te są uznawane za narządy szczątkowe, ponieważ nie pełnią żadnych istotnych funkcji.
Gdzie znajdują się brodawki sutkowe?
U mężczyzn brodawka sutkowa znajduje się na poziomie IV przestrzeni międzyżebrowej, w linii środkowoobojczykowej. U kobiet lokalizacja brodawek jest zmienna i zależy od rozmiaru oraz kształtu piersi. Przyjmuje się granicę między III a VI przestrzenią międzyżebrową.
Charakterystyka brodawek sutkowych
Brodawka sutkowa jest cylindrycznym lub stożkowatym tworem skóry, wokół którego znajduje się otoczka sutkowa. Skóra samej brodawki jest cienka i wrażliwa na bodźce zewnętrzne, szczególnie niskie temperatury i dotyk. Barwa omawianych struktur różni się w zależności od karnacji – zazwyczaj im jaśniejszy kolor skóry, tym bardziej różowe stają się brodawki sutkowe, zaś u osób z ciemniejszą karnacją brodawki także są ciemniejsze.
Brodawka sutkowa posiada pofałdowaną strukturę, ponieważ na jej powierzchni swoje ujścia mają przewody mleczne, gruczoły łojowe oraz apokrynowe gruczoły potowe. Ich funkcją jest wydzielanie substancji chroniących delikatną skórę sutka. Jest to istotne szczególnie w okresie laktacji.
Wklęsła brodawka sutkowa
Brodawka sutkowa może mieć różne rozmiary i kształty. Często występują wklęsłe brodawki sutkowe, których ukształtowanie utrudnia karmienie dziecka piersią. Nie są one jednak przeciwwskazaniem do karmienia naturalnego – dziecko będzie potrzebować więcej czasu na naukę, matka powinna być więc wyrozumiała i cierpliwa. Można również wypróbować zastosowanie laktatora bezpośrednio przed przystąpieniem do karmienia. Wytworzone ciśnienie delikatnie „wyciągnie” brodawkę sutkową, umożliwiając dziecku sprawniejsze chwycenie piersi.
Brodawka sutkowa u mężczyzn
Obecność brodawek sutkowych u mężczyzn można łatwo wytłumaczyć – w okresie życia płodowego, gdy płeć dziecka nie jest jeszcze ustalona, każdy płód je posiada. Z tych zawiązków, gdy zacznie wykształcać się płeć żeńska, rozwijać się będą w przyszłości piersi. Natomiast jeśli wykształcać zacznie się płeć męska, rozwój gruczołów sutkowych zostaje zahamowany. Nie pełnią one w życiu dorosłych mężczyzn żadnych cennych funkcji. Ich obecność wiąże się jedynie z estetyką wyglądu.
Zobacz również: Dlaczego mężczyźni mają sutki?
Ból brodawek sutkowych
Dolegliwości bólowe dotyczące brodawek sutkowych są charakterystyczne dla dziewcząt w okresie dojrzewania, gdy piersi zaczynają naturalnie rosnąć. Tkliwość i ból piersi często występują również w pierwszym okresie ciąży oraz w menopauzie, jako efekt zmian hormonalnych. Do innych przyczyn bólu brodawek sutkowych można zaliczyć:
- mastodynię;
- mastalgię;
- zespół napięcia przedmiesiączkowego;
- nieprawidłowe karmienie piersią;
- nowotwory piersi;
- torbiele;
- przyjmowanie niektórych leków, np. hormonalnej terapii zastępczej, antybiotyków czy środków antydepresyjnych.
W przypadku mężczyzn najczęściej ból tych struktur towarzyszy stanom nowotworowym.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Traczyk W., Fizjologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.
- Didkowska J., Wojciechowska U., Nowotwory piersi w Polsce i Europie – populacyjny punkt widzenia, Journal of Oncology, 2/2013.
- Castello-Rokicka M., Nehring-Gugulska M., Żukowska-Rubik M., Osłonki na brodawki zwane kapturkami.
- Jakubowska A., Grajewska-Ferens M., Brzewski M., Mądzik J., Majkowska Z., Diagnostyka ultrasonograficzna ginekomastii wieku rozwojowego, Endokrynologia Pediatryczna, 4/2005.