Ból w piersiach – przyczyny

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Ból w piersiach u kobiet często może wystąpić z różnych powodów oraz w różnym wieku. Może być związany z miesiączkowaniem, nieodpowiednio dobraną bielizną, a nawet z obecnością torbieli czy cyst.

Ból w piersiach - przyczyny

Boląca pierś bardzo często kojarzy się kobietom tylko z chorobą nowotworową. Nie należy jednak od razu popadać w panikę. Wszystko dlatego, że ból w piersiach może mieć wiele przyczyn. Tego typu dolegliwości mogą wystąpić przy zespole napięcia przedmiesiączkowego (PMS), a nawet przy przy nieodpowiednio dobranym biustonoszu. Zwykle jednak posiadają one podłoże fizjologiczne i występują jako naturalna reakcja ze strony organizmu na zachodzące w nim procesy.

Bólu odczuwanego w piersiach oczywiście nie można bagatelizować i tak naprawdę w każdym przypadku powinien być konsultowany z lekarzem. Może obejmować zarówno jedną pierś, tylko pewną jej część lub obie piersi. Może mieć postać cykliczną, a więc regularną, związaną np. z cyklem miesiączkowym lub niecykliczną np. spowodowaną z urazem mechanicznym piersi.

Ból w piersiach – przyczyny

U kobiet regularnie, co miesiąc zachodzą wahania hormonów – estrogenu i progesteronu, które w znacznym stopniu wpływają na gruczoły piersiowe. Wówczas mogą stać się obrzmiałe, bolesne oraz napięte. Z dolegliwościami bólowymi piersi mogą spotkać się również kobiety w ciąży. Już na samym początku, około 3-8 tygodnia piersi powiększają się, są bolesne oraz bardzo wrażliwe na dotyk. Jest to oczywiście mocno związane ze zmianami hormonalnymi jakie zachodzą w tym czasie w organizmie kobiety.

Bardzo często ból w piersiach wywołany jest zaburzeniami hormonalnymi. Dolegliwości bólowe odczuwalne są najczęściej w drugiej połowie cyklu. To właśnie wtedy wyraźnie czuć napięte piersi, które stają się również guzkowate i twarde. Ból piersi w tym czasie wynika z nagromadzenia się wody w tkance gruczołowej i samoistnie ustępuje wraz z pojawieniem się miesiączki.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ból w piersiach może być również spowodowany przez:

  • intensywny wysiłek fizyczny;
  • mechaniczne urazy oraz źle dobrany biustonosz;
  • łagodne guzki sutków (torbiele, włókniaki);
  • mastopatia (zwyrodnienie torbielowato – włókniste gruczołu sutkowego występujące u kobiet pomiędzy 30 a 50 rokiem życia);
  • zmiany nowotworowe.

1. Ból w piersiach przed okresem.

Jednym z objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego są bolące, obrzmiałe i wrażliwe na dotyk piersi. Wówczas może być wyczuwalne zgrubienie tkanki gruczołowej. Z kolei brodawki sutkowe stają się twarde. Dolegliwości te zostają samoistnie ustępują wraz z nadejściem drugiej połowy cyklu.

2. Torbiele (cysty).

Tego rodzaju zmiany, szczególnie jeśli posiadają duże rozmiary, powodują promieniujący ból aż do pach. Torbiele w piersiach pojawiają się najczęściej u kobiet od 30 do 50 roku życia. Aby dobrze je zdiagnozować, należy wykonać USG lub mammografię, a także biopsję.

3. Ciąża i połóg.

Ból w piersiach w tym wyjątkowym czasie pojawia się wcześnie, bo już między 3 a 8 tygodniem. Wówczas stają się obrzmiałe oraz wrażliwe na dotyk. Z kolei w połogu bardzo często zdarza się, że kobieta cierpi na zapalenie gruczołów mlecznych. Z powodów zatkanych kanalików piersi stają się obrzęknięte, zaczerwienione i bardzo wrażliwe. Zarówno w bólach ciążowych jak i połogowych pomocne są naprzemienne okłady ciepłe i zimne oraz okłady z kapusty.

4. Piersi mastopatyczne.

W takiej sytuacji występuje charakterystyczny ból, któremu towarzyszy również obrzmienie, twardość piersi i ich gruczolistość. Ból w piersiach ustępuje wraz z rozpoczęciem miesiączki, następnie szybko powraca.

5. Gruczolako – włókniaki.

To zmiany, które rzadko powodują dolegliwości bólowe. Pojawia się on jedynie w przypadku nagłego rozrostu, gdzie dochodzi do wylewu w obrębie guzka. W tego typu dolegliwościach  zwykle przeprowadzane jest USG oraz niekiedy biopsja. W młodym wieku (do 25 roku życia) bardzo rzadko rozwija się z tych zmian nowotwór. Dlatego też pozostawia się piersi jedynie do obserwacji. Zaś w średnim i starszym wieku zmiany tego typu należy usunąć oraz sprawdzić czy nie zawierają komórek nowotworowych.

6. Uraz lub źle dobrana bielizna.

Dolegliwości bólowe piersi mogą być również bardzo prozaiczne. Powodować je może m.in. uraz spowodowany mocnym naciskiem pasów bezpieczeństwa podczas gwałtownego hamowania samochodem. Ból w piersiach może wystąpić nawet w przypadku źle dobranego biustonosza.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *