Komórki macierzyste w medycynie estetycznej

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Komórki macierzyste w medycynie estetycznej znalazły szerokie zastosowanie. Wykazują one zdolność do namnażania się oraz przekształcania w konkretne wyspecjalizowane typy komórek potomnych, stanowiąc doskonały budulec danej tkanki lub narządu.

Komórki macierzyste w medycynie estetycznej

Komórki macierzyste

Komórki macierzyste to tak zwane komórki pierwotne, które występują w wielokomórkowych organizmach. Powszechnie nazywane są komórkami pnia, ponieważ z nich pochodzą różnego rodzaju typy komórek naszego organizmu.

Warto podkreślić, że komórki macierzyste różnią się od innych komórek w organizmie pod dwoma aspektami. Przede wszystkim wykazują zdolność do samoodnowy, dzięki mitotycznemu podziałowi, jednocześnie zachowując swój niezróżnicowany stan. Drugą kwestią jest posiadanie zdolności do przekształcania się w różne typy wyspecjalizowanych komórek w procesie asymetrycznego podziału, gdzie jedna z dwóch komórek potomnych różnicuje się jako komórka progenitorowa. Druga z kolei pozostaje niezróżnicowana, jako potomna posiadająca właściwości komórek macierzystych.

Istotny jest fakt, że ich rola stała się mocno znacząca w latach 60 XX wieku podczas pierwszych przeszczepów szpiku kostnego u chorych na białaczkę.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Klasyfikacja komórek macierzystych

Z racji pełnienia różnych funkcji wyróżnia się dwa typy komórek macierzystych:

  • embrionalne komórki macierzyste;
  • dorosłe komórki macierzyste.

1. Embrionalne komórki macierzyste.

Odpowiadają za rozwój zarodka przyczyniając się do powstawania wyspecjalizowanych tkanek zarodkowych. Ze względu na to, że budziły wiele kontrowersji etycznych oraz religijnych, embrionalne komórki macierzyste obecnie nie posiadają zastosowania klinicznego.

2. Dorosłe komórki macierzyste.

Ich mechanizm działania polega na naprawie organizmu w wyniku podziału komórki, aby uzupełnić umierające oraz zregenerować uszkodzone tkanki.

Komórki macierzyste w medycynie estetycznej

Jednym z głównych zastosowań komórek macierzystych w medycynie jest wspomaganie procesu przeszczepu w kwestii tkanek miękkich. Znajdują zastosowanie także w zmianach kształtu części kostnych twarzy. Warto podkreślić, że komórki macierzyste pozyskiwane z tkanki tłuszczowej znalazły zastosowanie w zabiegach rekonstrukcji tkanek po wypadkach czy przebyciu chorób, rekonstrukcji po mastektomii lub rekonstrukcji tkanki chrzęstnej.

Zobacz również: Rehabilitacja po mastektomii.

W medycynie estetycznej oraz chirurgii plastycznej tkankę tłuszczową z komórkami macierzystymi stosuje się w zabiegach powiększania ust, policzków, brody, skroni, wygładzenia zmarszczek mimicznych czy korekty nosa.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Przylipiak A., Niczyporuk M., Galicka E., Podstawy Medycyny Estetycznej, Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *