Wodorotlenek potasu (KOH) to nieorganiczny związek chemiczny należący do grona wodorotlenków. Jest jednocześnie jedną z najsilniejszych zasad. Stanowi silnie żrącą substancję tworzącą tzw. ług potasowy. Jego kontakt ze skórą lub innymi tkankami ludzkiego ciała może mieć poważne konsekwencje.
Wodorotlenek potasu – charakterystyka
Wodorotlenek potasu to bardzo żrąca, silnie zasadowa i higroskopijna substancja dostępna w postaci białych kryształków lub płatków. Rozpuszcza się w wodzie, a jej topnienie następuje w temperaturze 360°C. Roztwór wodorotlenku potasu można uzyskać poprzez elektrolizę roztworu chlorku potasu. Spożycie nawet niewielkiej ilości KOH prowadzi do ostrych zatruć, a nawet zagraża życiu. Zarówno wodorotlenek potasu, jak i jego roztwór wodny, pochłania z powietrza dwutlenek węgla z wytworzeniem węglanu potasu. Pojemnik z zakupionym KOH należy więc zawsze przechowywać w odosobnionej szafce i pilnować szczelności wieczka lub nakrętki.
Zastosowanie wodorotlenku potasu
Wodorotlenek potasu znajduje szerokie zastosowanie przede wszystkim w branży chemicznej, ponieważ wykazuje działanie żrące, wybielające i wysuszające. Jest więc składnikiem rozmaitych detergentów, barwników, mydeł, środków czyszczących i piorących oraz wybielaczy. Kryształki KOH wykorzystuje się ponadto przy produkcji baterii alkalicznych, akumulatorów, biopaliw, odczynników laboratoryjnych, fotowoltaicznych ogniw krzemowych, a nawet niektórych wyrobów medycznych.
Dość charakterystyczny jest ług potasowy, który wykazuje silne właściwości higroskopijne i jest żrący. Znajduje zastosowanie w preparatach do udrażniania rur, które można zakupić w każdym sklepie na dziale chemii gospodarstwa domowego.
Wodorotlenek potasu bywa wykorzystywany także w przemyśle spożywczym, gdzie pełni funkcję regulatora kwasowości oraz środka stabilizującego. Oznacza się go skrótem E525. Znaleźć go można w produktach spożywczych takich jak słodycze, konfitury, kakao czy niektóre suplementy diety. W produktach spożywczych wodorotlenek sodu nie jest szkodliwy i groźny dla organizmu, mogą go spożywać nawet dzieci czy kobiety w ciąży
Wodorotlenek potasu – szkodliwość
Wodorotlenek potasu jest niebezpieczny, jeśli będzie mocno skoncentrowany i jednocześnie będzie miał kontakt z tkankami ludzkiego ciała. Przede wszystkim powoduje oparzenia skóry, dróg oddechowych lub dróg pokarmowych, w zależności od tego, w jaki sposób przedostaje się do organizmu. Przy spożyciu KOH może dojść do perforacji żołądka i jelit, co jest sytuacją bezpośrednio zagrażającą życiu, wymagającą interwencji chirurgicznej. Przy kontakcie z gałkami ocznymi może doprowadzić do trwałej ślepoty, natomiast po wdychaniu oparów powoduje duszności i uszkodzenie nabłonka dróg oddechowych. Pracując z tym związkiem należy więc zachować szczególną ostrożność i stosować się do zasad BHP.
Bibliografia
- Surgiewicz J., Wodorotlenek potasu – metoda oznaczania, Podstawy i Metody Oceny Środowiska Pracy, 1/2010.
- Schweda E., Chemia nieorganiczna, Wydawnictwo MedPharm, Wrocław 2014.
- Bielański A., Podstawy chemii nieorganicznej, Wydawnictwo PWN, Warszawa 2012.