Spermina

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Spermina to organiczny związek chemiczny zaliczany do grona poliamin. Jego podstawową funkcją jest uczestnictwo w metabolizmie wszystkich komórek eukariotycznych. Związek ten został bardzo dobrze poznany zarówno pod kątem chemicznym, jak i biologicznym czy fizjologicznym.

Spermina

Poliaminy – charakterystyka

Poliaminy są azotowymi, polikationowymi związkami alifatycznymi, zaliczanymi do grupy substancji regulujących wzrost, rozwój i metabolizm roślin. Powszechnie występują u prokariontów i eukariontów. Komórki prokariotyczne w porównaniu do eukariotycznych posiadają znacznie więcej putrescyny niż spermidyny i nie zawierają sperminy. Natomiast u eukariontów spotyka się głównie sperminę i spermidynę, a także niewielką ilość putrescyny. Z kolei kadaweryna spotykana jest głównie u zwierząt i niektórych roślin. Poliaminy roślinne znajdują się przeważnie w ścianie komórkowej, wakuolach, chloroplastach, mitochondriach oraz jądrze komórkowym i jąderku.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Spermina – charakterystyka

Spermina to związek chemiczny o wzorze sumarycznym C10H26N4 i masie molowej 202,34 g/mol. Powstaje ze spermidyny, innej poliaminy. Spermina wiąże się z kwasami nukleinowymi i stabilizuje ich strukturę helikalną. Ciekawostką jest, że kryształy fosforanu sperminy opisano po raz pierwszy już w 1678 roku. Dokonał tego Anton van Leeuvenhoeka.

Spermina – funkcje

Spermina występuje zarówno w organizmach roślin, jak i zwierząt, w tym ludzi. W odniesieniu do świata roślin bierze udział w procesach morfogenezy, szczególnie w tworzeniu się pędów, korzeni, elementów kwiatowych oraz powstawaniu owoców i nasion. Jej rola polega na inicjacji bądź stymulacji embriogenezy roślin. Z kolei w organizmach ludzi i zwierząt spermina:

  • działa przeciwzapalnie;
  • wchodzi w skład nasienia, nadając mu charakterystyczny zapach i smak oraz chroniąc DNA plemników przed kwaśnym środowiskiem pochwy;
  • wywiera troficzny efekt w stosunku do błony śluzowej żołądka.

Uważa się, że funkcje sperminy są szersze w organizmach zwierząt i człowieka, co wymaga dalszego zgłębiania.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bajguz A., Czerpak R., Metabolizm poliamin, Problemy Nauk Biologicznych, 1/1999.
  2. Jastrząb R., Tylkowski B., Aminy biogenne w aspekcie ich roli w organizmach żywych, Wiadomości Chemiczne, 70/2016.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *