Pierwsze ruchy dziecka

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Pierwsze ruchy dziecka to dla każdej przyszłej mamy wyjątkowe doświadczenie, którego odbiór jest wysoce subiektywny. Nie są one jednak wyraźnie odczuwalne w każdej ciąży, może się zdarzyć, że kobieta nie doświadczy silnego „kopnięcia” nóżką. W zależności od indywidualnego progu wrażliwości ruchy dziecka mogą być przyjemne lub sprawiać dyskomfort.

Pierwsze ruchy dziecka

Kiedy pojawiają się pierwsze ruchy dziecka?

Na ogół pierwsze ruchy dziecka przypadają na 10. tydzień ciąży. Nie są one jednak odczuwalne, można je wyłącznie zobaczyć podczas badania USG. Przyjmuje się, że sporadycznie mogą je poczuć kobiety o bardzo drobnej budowie ciała i to nie zawsze. Dzieje się tak, ponieważ niska zawartość tkanki tłuszczowej eliminuje zjawisko tłumienia ruchów. Pierwsze ruchy dziecka odczuwalne przez kobietę pojawiają się w:

  • 18. tygodniu ciąży – w przypadku wieloródek;
  • 24. tygodniu ciąży – w przypadku kobiet, które będą rodzić po raz pierwszy.

Co również nie jest regułą. Ruchy te można dokładnie opisać podczas badania USG. Przyszła mama może zobaczyć, czy jej dziecko zaciska rączkę w pięść, ziewa oraz przeciąga się. Podczas kontrolnych badań można poprosić lekarza ginekologa o pokazanie tych ruchów. Z pewnością będzie to wartościowe doświadczenie, które jeszcze bardziej zbliży nas do dziecka.

Jak rozpoznać pierwsze ruchy dziecka?

Dla przyszłej mamy, w przypadku pierwszej ciąży, rozpoznanie pierwszych ruchów dziecka może się okazać trudne. W przypadku wieloródek nie, ponieważ kobiety wiedzą już, czego się spodziewać. Ruchy płodu porównywane są do uczucia bulgotania, przelewania się w brzuchu i delikatnych muśnięć. W późniejszych etapach ciąży odczuwalne są jako kopnięcia, niekiedy można je zobaczyć nawet przez powłoki brzuszne. Jeśli ruchy te są intensywniejsze (zwykle w III trymestrze ciąży) – z powodzeniem można je wyczuć dłonią. Wystarczy położyć ją płasko na brzuchu i poczekać. Dzięki temu może je poczuć również przyszły ojciec czy inna bliska nam osoba.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Od czego zależą pierwsze ruchy dziecka?

Ruchy dziecka zależą od wielu czynników, między innymi od:

  • pory dnia;
  • masy ciała kobiety;
  • tygodnia ciąży;
  • ułożenia łożyska;
  • ilości płynów owodniowych;
  • spożytego pokarmu.

Większa ilość płynów owodniowych oraz ułożenie łożyska na przedniej ścianie macicy mogą utrudniać odczuwanie ruchów dziecka. Z kolei znacznie częściej pojawiają się one po spożyciu posiłku, wieczorem, gdy kobieta odpoczywa. Typowe są także porą nocną, co może utrudniać przyszłej mamie spokojny odpoczynek nocny. Ruchy dziecka zależą w dużej mierze od nastroju matki, jeśli jest ona zdenerwowana lub miejsce mają silne, skrajne emocje, dziecko również będzie to odczuwać. W rezultacie zacznie się ruszać.

Brak ruchów dziecka – co robić?

Brak ruchów dziecka może zacząć niepokoić, gdy minie 22. tydzień ciąży. Po tym okresie kobieta powinna odczuwać chociaż delikatne zmiany. Znacznie bardziej niepokojącą sytuacją są momenty, podczas których ruchy dziecka słabną lub ustają, pomimo tego, że wcześniej towarzyszyły przyszłej mamie każdego dnia. Przykładowo, ruchy dziecka były silnie wyczuwalne od 20. tygodnia ciąży aż do 28 tygodnia ciąży. W 29. tygodniu coś się stało, wskutek czego dziecko przestało ruszać się w charakterystyczny dla niego sposób. Jeśli w takich sytuacjach ruchy są niewyczuwalne przez dłuższy czas, najlepiej udać się do lekarza.

Co warto wiedzieć o ruchach dziecka?

Co powinno się wiedzieć o ruchach dziecka?

  • jeśli masz nadwagę, ruchy dziecka mogą być znacznie słabiej odczuwalne. Podobnie, jeśli masz bardzo duży brzuch lub czekasz na bliźniaki;
  • ruchy dziecka nie powinny być bolesne;
  • jeśli cierpisz na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze lub gdy minął szacowany termin porodu – monitoruj ruchy dziecka przynajmniej 2 razy dziennie;
  • w okresie okołoporodowym powinno występować przynajmniej 10 silniejszych ruchów na godzinę.

Pierwsze ruchy dziecka są zawsze wyjątkowe. Warto zapamiętać tydzień, w którym się pojawiły, aby mieć świadomość swojej ciąży i jej przebiegu. Będzie to również ważna wskazówka przed kolejnymi zaplanowanymi ciążami.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Pietryga M., Toboła K., Ultrasonograficzna ocena płodu w 5.-10. tygodniu ciąży, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 5/2017.
  2. Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  3. Bręborowicz G., Położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *