
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Nadmiar tłuszczu w diecie jest zjawiskiem niekorzystnym i wpływa negatywnie, zarówno na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, jak i wygląd. Tłuszcz to najważniejszy metaboliczny składnik diety i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu na każdym etapie życia. Nawet podczas odchudzania się należy spożywać odpowiednią ilość tłuszczu. Co ważne, należy pamiętać, że mowa o zdrowych, niezbędnych, nienasyconych tłuszczach z grupy omega 3 i omega 6.
Błędem byłoby całkowite wyeliminowanie tłuszczu z diety, co często można spotkać w przypadku osób odchudzających się. Tłuszcz jest niezbędny i pełni szereg ważnych funkcji, m.in.:
Pełni także wiele innych funkcji, w tym także dla naszej urody. Odpowiedni poziom wysokiej jakości tłuszczów w organizmie zapewnia zachowanie dobrej kondycji włosów, skóry i paznokci, prawidłowe widzenie, a także dobre samopoczucie. Mowa oczywiście o tłuszczach NNKT (niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe).
Tłuszcz, o którym mowa określany jest mianem niezbędnego. Długołańcuchowe kwasy tłuszczowe omega 3 powinny być ważnym składnikiem diety kobiet ciężarnych, zwłaszcza w ostatnim trymestrze. Wtedy szczególnie intensywnie rozwija się układ nerwowy i mózg dziecka, który do normalnego funkcjonowania potrzebuje dużych ilości tych tłuszczów. Dobrymi źródłami kwasów omega 3 i omega 6 są:
Uważa się, że tego typu źródła tłuszczu powinny stanowić do 30% całej puli żywieniowej dziennie. Zgodnie z zaleceniami WHO powinno się spożywać dwie porcje ryb tygodniowo oraz 1 jajko dziennie. Orzechy i nasiona warto dodawać do jogurtów, płatków lub spożywać jako przekąska – zaleca się garść orzechów dziennie. Bardzo dobrym pomysłem jest suplementacja Spiruliną, która w swoim składzie zawiera nie tylko NNKT, ale i witaminy, minerały, błonnik, pełnowartościowe białko czy antyoksydanty.
Niestety, większość osób w dzisiejszych czasach chętnie spożywa niezdrowe tłuszcze, czyli nasycone. Ich źródłem są:
Szczególnie chętnie sięgamy po te ostatnie produkty – zarówno jako przekąska w ciągu dnia, jak i jako główny posiłek. Z niektórych źródeł tłuszczów nasyconych nie warto rezygnować (mleko, śmietana, mięso), ponieważ dostarczają również wielu innych, niezwykle wartościowych składników odżywczych. Ich spożycie nie powinno jednak przekraczać zalecanych dawek. Negatywnym zjawiskiem jest nadużywanie tłuszczów zwierzęcych. Nadmiar tłuszczu w diecie skutkuje:
Nadmiar tłuszczu w diecie przyczynia się do gorszego samopoczucia i licznych problemów zdrowotnych. Warto o tym pomyśleć sięgając po kolejne fast-foody czy słodycze. O ile ich sporadyczne spożycie nie jest zabronione i szkodliwe, pamiętajmy wszystko jest dla człowieka, ale z umiarem.
![]() |
Omega 3 - czysty olej z Pachnotki zwyczajnej
Olej omega 3 to 100% naturalny produkt pozyskiwany z rośliny o nazwie Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens). Uzupełnia codzienną dietę m.in. w mikroelementy, witaminę E, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
4 odpowiedzi
mój organizm chyba się już nauczył i jak ma czegoś za dużo po prostu tego nie chce 😉
Na tłuszczu też można się poślizgnąć. Niezły z niego gagatek.
Oj tak, obcięłam trochę tłuszczy z diety i od razu widać efekty 🙂
Dużo przydatnych rad.
Słodyczy od lat nie jadam, ale miałam skłonności do podjadania tłustych rzeczy.
Problemy zdrowotne spowodowały, że musiałam zmienić dietę.
Mimo niskiej wagi muszę uważać na to, co jem.
Tłuszcze jak widać służą zdrowiu, ale i szkodzą.