Domowe sposoby na wybielenie zębów

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Domowe sposoby na wybielenie zębów to metody służące uzyskaniu białego uzębienia prostymi metodami, wykonywanymi własnoręcznie. Należy jednak wiedzieć, że nie będą one tak skuteczne, jak profesjonalne zabiegi wybielające u stomatologa. Domowymi sposobami można jedynie pozbyć się nadmiaru osadu i płytki nazębnej, przez co uzyskuje się efekty optycznie bielszych zębów.

Domowe sposoby na wybielenie zębów

Domowe metody czy profesjonalne wybielanie?

Za barwę zębów odpowiada kolor miazgi, a nie jak powszechnie się uważa – szkliwa. Domowe sposoby oddziałują jedynie powierzchownie, czyli właśnie na szkliwo. Mogą więc usunąć osad oraz bardzo powierzchowne przebarwienia związane ze spożywaniem kolorowych pokarmów czy kofeiny, jednak nie wpłyną na kolor miazgi zęba.

Jedynie profesjonalne zabiegi wykonywane u dentysty lub pod jego kontrolą (wybielanie lampą Beyond, wybielanie nakładkowe i inne) są w stanie dotrzeć do głębszych partii zęba, powodując jego chwilowe odwodnienie i usunięcie nieestetycznych przebarwień. Stomatolog wykorzystuje do tego specjalne preparaty, które na ogół są niedostępne poza gabinetami dentystycznymi.

Po domowe sposoby mogą sięgnąć osoby, którym nie zależy na widocznym wybieleniu zębów, lecz na pozbyciu się płytki nazębnej lub chcą uzyskać bardzo delikatny efekt optycznie białych zębów. Z pewnością metody te nie sprawdzą się u ludzi, którzy nałogowo palą papierosy, piją kawę czy nie dbają o higienę jamy ustnej, czego efektem są żółte zęby na pełnej ich głębokości. Wówczas jedyną stosowną metodą będzie profesjonalne wybielanie zębów.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Domowe metody na wybielenie zębów

Wśród domowych sposobów na wybielenie zębów znajdują się między innymi:

Nie wszystkie te metody są w pełni bezpieczne, przed przystąpieniem do zabiegów domowych warto więc wziąć pod uwagę ewentualne konsekwencje. Płukanie jamy ustnej olejem kokosowym, wcieranie dojrzałej skórki od banana w szkliwo czy płukanki sodowe są wciąż popularne, choć niekoniecznie w pełni skuteczne. Soda czy sok z cytryny mogą osłabić szkliwo, doprowadzić do nadwrażliwości zębów, a nawet próchnicy.

Najbezpieczniejsze z pewnością są pasty do zębów, wcierki i nakładki dostępne w aptekach. Tego typu produkty – zwłaszcza pasty, charakteryzują się większą ścieralnością niż wersje tradycyjne, przez co ścierają z powierzchni zębów osad, poprawiając tym samym koloryt uzębienia.

Zobacz również: Czy wybielanie zębów jest szkodliwe?

Pozostałe sposoby na bielsze zęby

Z pewnością znajdą się osoby, które chcą uzyskać biały uśmiech nie korzystając z domowych metod i jednocześnie nie chcąc stosować wybielania u dentysty. Zabiegami „pomiędzy” są wówczas piaskowanie i skaling. Piaskowanie polega na oczyszczeniu powierzchni zębów i przestrzeni międzyzębowych z nadmiaru płytki nazebnej, natomiast skaling usuwa kamień nazębny. W efekcie często uzyskuje się znacznie bielsze zęby.

Zaleca się wykonanie takiego pakietu zabiegów higienizacyjnych przynajmniej raz w roku, z czego skaling jest refundowany przez NFZ. Obydwa zabiegi działają wybielająco poprzez usuwanie osadu i lekkich przebarwień. Przy okazji dbamy o higienę jamy ustnej i własne zdrowie.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szymańska-Sowula M., Chmiel K., Profilaktyka stomatologiczna, Poznań 2016.
  2. Jedynak B., Braksator A., Profesjonalne zabiegi higieniczne u pacjentów użytkujących uzupełnienia protetyczne, Protetyka Stomatologiczna, 4/2017.
  3. Kasiak M., Kasiak M., Wybielanie i rozjaśnianie zębów – przegląd piśmiennictwa, Farmakologia Polska, 1/2010.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *