Kosmetyki dla kobiet w ciąży i po porodzie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kosmetyki dla kobiet w ciąży i po porodzie to ważny element w pielęgnacji ciała. Ich regularne stosowanie przez cały okres ciąży oraz po urodzeniu dziecka daje możliwość utrzymania skóry w odpowiedniej kondycji. 

Kosmetyki dla kobiet w ciąży i po porodzie

Potrzeby skóry kobiet w ciąży i po porodzie

Podczas ciąży, w ciągu 9 miesięcy, zachodzi wiele zmian adaptacyjnych w ciele kobiety, przez co skóra wymaga szczególnej pielęgnacji. Skóra brzucha ulega znacznemu rozciągnięciu, co może skutkować uczuciem napięcia, ściągnięcia oraz nadmiernej suchości. W przypadku kiedy włókna kolagenowe tracą elastyczność może dojść do rozerwania ich struktury i powstawania zmian o charakterze rozstępów.

Zobacz również: Rozstępy w ciąży – jak ich uniknąć?

Aby im zapobiegać zaleca się regularne nawilżanie oraz natłuszczanie skóry. Ten rodzaj pielęgnacji należy stosować również po porodzie, aby skóra w szybkim tempie mogła ulec regeneracji oraz ponownemu ujędrnieniu.

Należy podkreślić, że na skutek zwiększonej reaktywności immunologicznej, a także nadmiernej suchości, skóra całego ciała może być zaczerwieniona oraz podrażniona. Ponadto na skutek zmiany flory bakteryjnej oraz pH dochodzi do wzmożonej pracy gruczołów łojowych i potowych oraz początkowej pracy gruczołów piersiowych (produkcja i wyciek siary). Warto podkreślić, że może dojść do nieprzyjemnego zapachu ciała kobiety.

W takiej sytuacji zaleca się delikatne oczyszczanie skóry, które nie będzie naruszać jej płaszcza hydrolipidowego, a także przyczyni się do złagodzenia podrażnień.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Największą ilość problemów po urodzeniu dziecka powoduje jednak pielęgnacja piersi oraz brodawek sutkowych. Nawilżenie może nie być wystarczające, aby skórę piersi przygotować na tak gwałtowne zmiany. W związku z tym wymaga się również pielęgnacji pod kątem zwiększenia poziomu elastyczności.

Zbierający się pokarm może powodować nabrzmienie piersi, a także ich bolesność, czemu mogą zapobiec preparaty łagodzące oraz kojące. Szczególnej uwagi wymagają brodawki sutkowe, które są bolesne, podrażnione, niekiedy nawet pękające. W związku z tym konieczne jest ich natłuszczanie oraz stosowanie preparatów łagodzących podrażnienia. Należy pamiętać, że ze względu na ryzyko przedostania się substancji chemicznych do organizmu dziecka nie zaleca się stosowania preparatów o złożonym składzie.

Składniki preparatów kosmetycznych

Warto podkreślić, że kosmetyki do stosowania przez kobiety w ciąży oraz karmiące piersią poddawane są ścisłym restrykcjom pod kątem składu chemicznego. Ma to na celu fakt, że żaden z komponentów nie może stanowić zagrożenia dla życia oraz zdrowia rozwijającego się płodu, a także dziecka, które posiada bezpośredni kontakt ze skórą matki.

Podczas ciąży zwiększa się poziom estrogenów, a także nawodnienie skóry oraz przepuszczalność naczyń krwionośnych. Wszystko to powoduje penetrację substancji do układu krwionośnego matki, a następnie do płodu przez łożysko.

Zaburzona flora bakteryjna oraz pH skóry w czasie, a także podczas połogu przyczyniają się do zwiększenia reaktywności immunologicznej czyli zwiększenia ryzyka powstawania odczynów alergicznych.

To właśnie z tych przyczyn kosmetyki dla kobiet w ciąży oraz w połogu nie powinny zawierać składników alergizujących (konserwantów, barwników, substancji zapachowych, detergentów czy silikonów).

Zobacz również: Konserwanty w kosmetykach – działanie niepożądane.

Podsumowanie

Pielęgnacja ciała podczas ciąży jak i po porodzie jest ważnym elementem, który zapewnia prawidłową kondycję skóry kobiety. Chcąc zapewnić sobie jak i dziecku największe bezpieczeństwo należy dobierać preparaty o odpowiednio dobranych składach. W większości powinny być to kosmetyki bezbarwne i bezzapachowe, a także o minimalnym ryzyku wystąpienia podrażnień skóry matki oraz dziecka.

Bibliografia

  1. Urtnowska K., Kosmetologia Estetyczna, Przegląd wybranych kosmetyków dla kobiet w ciąży i po porodzie dostępnych w drogeriach, 5/2016.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *