Ból dużego palca u nogi

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Ból dużego palca w stopie wbrew pozorom nie jest rzadką dolegliwością. Może wystąpić bez względu na wiek, płeć czy styl życia. Pacjenci najczęściej szukają pomocy u lekarza ortopedy, choć w zależności od przyczyny leczeniem może zajmować się reumatolog czy podolog.

Ból dużego palca u nogi

Ból dużego palca w stopie – przyczyny

Ból dużego palca w stopie może mieć wiele przyczyn, najczęściej jednak diagnozuje się:

  • dnę moczanową;
  • dnę rzekomą;
  • haluksy;
  • modzele;
  • zmiany zwyrodnieniowe;
  • urazy w obrębie palucha.

Zwykle pacjenci w pierwszej kolejności udają się do lekarza rodzinnego, który zgodnie z podejrzeniami kieruje do lekarza specjalisty.

Dna moczanowa

Dna moczanowa jest chorobą przewlekłą, w dużej mierze związaną ze stylem życia. Przyczyną dolegliwości bólowych i deformacji kostno-stawowych jest nadmiar kwasu moczowego w organizmie pacjenta. Ten zaś pochodzi z puryn dostarczanych wraz z dietą. Objawy chorobowe nasila więc spożywanie cukrów prostych, tłustego mięsa i alkoholu. Dny moczanowej nie da się całkowicie wyleczyć, można jednak poprawić jakość życia dzięki modyfikacji jego stylu.

Charakterystycznym objawem często pozwalającym odróżnić dnę moczanową od innych schorzeń palucha jest bolesność, obrzęk i zaczerwienienie I palca stopy, zwłaszcza po spożyciu pokarmów bogatych w puryny. Skóra nad stawem jest mocno napięta i błyszcząca, zaś ból pojawia się najczęściej w nocy lub nad ranem. Ignorowanie dny moczanowej sprawia, że pojawiają się trwałe zmiany znacznie zaburzające funkcję całej stopy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Dna rzekoma

Zwana inaczej chondrokalcynozą, może mieć charakter wrodzony (wówczas dziedziczy się ją autosomalnie dominująco) bądź wtórny (wówczas wynikać może z przyjmowania glikokortykosteroidów, zaburzeń hormonalnych czy zaburzeń metabolicznych). Bezpośrednią przyczyną jest niedostateczna ilość enzymu odpowiedzialnego za rozkładanie kryształów pirofosforanu, mających tendencję do odkładania się w stawie.

Dna rzekoma rzadziej jest przyczyną bólu w obrębie stawów stopy, choć należą wziąć ją pod uwagę, gdy inne możliwe przyczyny zostaną wykluczone. Najczęściej obejmuje stawy kolanowe, ograniczając w nich ruchomość.

Haluksy

Jedną z najczęściej diagnozowanych przyczyn bólu dużego palca u nogi są haluksy. To deformacje kostno-stawowe dotyczące stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Najczęściej tworzą się u kobiet wskutek częstego chodzenia na zbyt wysokich obcasach, korzystania z obuwia ze zwężanym noskiem czy przeciążeń. Wśród przyczyn należy doszukiwać się ponadto wzmożonego napięcia ścięgna Achillesa, płaskostopia czy osłabienia aparatu więzadłowego stopy.

Deformację widać gołym okiem. Paluch ustawia się w przywiedzeniu, wyproście i rotacji wewnętrznej, a w obrębie stawu może toczyć się stan zapalny powodujący ból. Paluch oraz jego okolice są tkliwe nawet podczas zakładania ciasnego obuwia czy podczas chodzenia, gdy zmiana jest już zaawansowana. Początkowe stadium haluksa można leczyć zachowawczo terapią manualną. Operacja, choć wciąż cieszy się dużą popularnością, usuwa jedynie objaw, a nie przyczynę problemu. Dlatego haluksy mają tendencję do nawracania nawet po operacji.

Modzele

Modzele są rozległymi zgrubieniami naskórka o żółtawym zabarwieniu i niewyraźnie odgraniczonym brzegu, lokalizujące się najczęściej na podbiciu stopy w okolicy przodostopia. Ze względu na dużą sztywność modzeli, ucisk tej zmiany na położone głębiej tkanki miękkie powoduje dotkliwy ból. Ich obecność wpływa na młoteczkowate ustawianie się palców stóp, co także powoduje ból, zwłaszcza podczas chodzenia w obuwiu (ból często znika lub maleje podczas chodzenia boso). Wada charakteryzuje się zgięciem w stawie międzypaliczkowym bliższym, z czasem rozwijają się przeprost w stawie międzypaliczkowym dalszym oraz przykurcz i podwichnięcie grzbietowe w stawie śródstopno-paliczkowym. Jest to proste w zaobserwowaniu gołym okiem.

Zmiany zwyrodnieniowe

Zmiany zwyrodnieniowe rozwijają się szczególnie u osób starszych, u których chrząstka stawowa traci swoją naturalną grubość, a maź stawowa nie jest produkowana w wystarczających ilościach. Najczęściej dotyczą dużych stawów lub stawów kręgosłupa, jednak nierzadko obejmują także stawy palców rąk czy stóp. Nie jest to jednak charakterystyczny objaw choroby. Jeśli ból palucha pojawia się zwłaszcza z samego rana (charakterystyczna jest tu także sztywność poranna stawu) warto zbadać się pod kątem chorób reumatycznych. Co ważne, przy chorobie zwyrodnieniowej ból będzie dotyczył także innych stawów, nie tylko dużego palca u nogi.

Urazy w obrębie palucha

Kolejną możliwą opcją jest ból spowodowany urazami i kontuzjami stopy, zwłaszcza okolicy palucha. Może dojść do złamania, zwichnięcia, skręcenia czy po prostu stłuczenia. W przypadku kontuzji ból jest bardzo silny, wręcz uniemożliwiający chodzenie. Często pojawiają się objawy takie jak zaczerwienienie czy opuchlizna. Dość łatwo jest rozpoznać urazy palucha, wystarczy przeprowadzić z pacjentem wywiad. Zwykle podczas rozmowy wskazuje on na uprawianie sportu czy wypadek, podczas którego doszło do kontuzji. Podstawą diagnostyki jest badanie RTG, zaś podstawą leczenia – zwykle fizjoterapia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kaczor T., Żłobiński T., Jastrzębski P., Deda A., Błońska-Fajfrowska B., Zmiany kostno-stawowe palców mniejszych jako przyczyna problemów dermatologicznych w obrębie stopy, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 73/2019.
  2. Krawiec P., Chrzanowska A., Batko B., Zapalenie palców jako objaw chorobowy występujący nie tylko w spondyloartropatii zapalnej, Forum Reumatologicum, 3/2016.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *