Haluks, czyli paluch koślawy to przede wszystkim skutek noszenia niewłaściwego obuwia (zbyt ciasnego, na wysokim obcasie, o wąskim czubku). Objawem wystąpienia haluksa jest bolesność, utrudnione poruszanie się i wiążący się z tym mało estetyczny wygląd stóp.
Haluks – jak powstaje?
Paluch koślawy (inaczej nazywany haluksem) to schorzenie stóp, które polega na zmianie prawidłowego ustawienia palucha, czyli na odchyleniu jego osi w stronę drugiego palca. Warto zaznaczyć, że początkowo deformacja palucha jest nieznaczna i nie powoduje dolegliwości bólowych. Z czasem jednak pojawia się stan zapalny, zaczerwienienie oraz uciążliwy ból. Z biegiem czasu mogą rozwinąć się również inne deformacje stopy jak np: zniekształcenie pozostałych palców, ogólny nieestetyczny wygląd oraz poszerzenie całego przodostopia.
Haluksy częściej występują u kobiet niż u mężczyzn, ponieważ to one najczęściej noszą niewygodne lub źle dopasowane obuwie. Paluch koślawy to przede wszystkim wynik noszenia niewłaściwego obuwia – zbyt ciasnego, na wysokim obcasie oraz o wąskim przodzie. Chodzenie na szpilkach powoduje przeciążenie przedniej części stopy, co z kolei przyczynia się do obniżenia łuku poprzecznego i poszerzenie się przodostopia. Dodatkowo zbyt wąski czubek buta powoduje koślawe ustawienie palców, przede wszystkim palucha.
Wśród przyczyn powstawania haluksów warto wspomnieć również o przykurczu struktury jaką jest ścięgno Achillesa. Do osób, u których występuje ryzyko pojawienia się paluchów koślawych należą m.in. tancerze klasyczni (szczególnie tańczący balet).
Do innych przyczyn powstawania haluksów zalicza się:
- płaskostopie;
- choroby reumatyczne;
- nadmierna ruchomość pierwszej kości śródstopia;
- amputacja drugiego palca;
- nadmierna długość palucha.
Haluks – objawy
Początkowo pacjent w sposób nieświadomy zaczyna rozkładać nierównomiernie ciężar ciała, a przez to paluch staje się niewystarczająco silny do podparcia stopy w trakcie chodu. Dodatkowo pogarsza się wytrzymałość struktur, które stabilizują całą stopę, a więc mięśni, więzadeł czy innych tkanek miękkich. U niektórych osób może dodatkowo wystąpić stan zapalny torebki stawowej palucha, obrzęk, ból oraz przerost nasady dalszej pierwszej kości śródstopia. Widoczna jest również wystająca i bolesna narośl w okolicach dużego palca u stopy. Dochodzi przy tym do ograniczenia ruchomości. Z czasem pojawia się również bolesność całego przodostopia, który towarzyszy nawet w trakcie chodzenia i utrudnia przemieszczanie się.
Haluks – jak go leczyć?
Kiedy występuje problem haluksów najlepszym rozwiązaniem jest niezwłoczne zgłoszenie się do specjalisty. Im szybsza interwencja, tym większe są szanse na pozbycie się przykrego schorzenia. Leczenie należy rozpocząć od zmiany obuwia. Buty dobiera się odpowiednio do długości i kształtu stopy.
Do metod nieoperacyjnych należą między innymi:
- aparaty korygujące – pozwalają złagodzić miejscowy stan zapalny. Należy zaznaczyć, że metoda ta nie cofa choroby ani nie zmniejsza deformacji stopy;
- wkładki ortopedyczne – wykorzystywane są w sytuacji gdy haluksowi towarzyszy płaskostopie, czy koślawość stępu;
- farmakoterapia – polega na podawaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych, zwykle pod postacią żelu lub maści;
- fizjoterapia – zabiegi z dziedziny fizjoterapii, m.in. terapia manualna, fizykoterapia (np. jonoforeza z zastosowaniem leków).
Innym rozwiązaniem, bardziej inwazyjnym jest zabieg operacyjny. Wskazaniem jest przede wszystkim pogłębiona deformacja stopy. Lekarz prowadzący najczęściej dobiera odpowiednią metodę operacji palucha koślawego, biorąc pod uwagę skalę deformacji i towarzyszące temu ewentualne inne dolegliwości.
Przed wykonaniem operacji lekarz wykonuje szereg badań, których celem jest ustalenie przyczyn powstawania haluksa. Obowiązkiem jego jest również udzielenie informacji pacjentowi o przebiegu operacji oraz o możliwych jej powikłaniach. Jednak gdy zostanie odpowiednio dobrana fizjoterapia po operacji, dochodzi do szybkiego powrotu do normalnego funkcjonowania.
Haluksy i ich profilaktyka
Haluksy szybko rozpoznane mogą być w pełni wyleczone. Należy jednak pamiętać, że najlepszym rozwiązaniem jest właściwa profilaktyka oraz stosowanie domowych sposobów ich zapobiegania. Ze względu na to, że haluksy dotyczą głównie kobiet, profilaktyka polega głównie na rezygnacji z noszenia wysokich obcasów, niewygodnych butów oraz tych o nieodpowiednim rozmiarze czy z wąskimi czubkami. W wolnym czasie zalecane jest chodzenie na boso, aby zapewnić stopom całkowity komfort.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |