
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Wyciąg z rumianku to inaczej zagęszczony preparat roślinny otrzymywany poprzez wytrawienie kwiatów rumianku rozpuszczalnikiem. Zwykle jest nim woda, choć równie dobrze może to być np. etanol. Z powodzeniem wyciąg z rumianku można wykonać samodzielnie w domu, czynność jest prosta, wymaga jednak czasu. Uzyskany produkt ma szerokie zastosowanie zarówno w ziołolecznictwie, jak i kosmetologii.
Dlaczego rumianek jest jednym z najpopularniejszych ziół, uznawanym wręcz za roślinę na wszystkie dolegliwości? Swoje działanie zawdzięcza bogatemu składowi, w którym znajdziemy przede wszystkim olejek eteryczny. W olejku eterycznym zawarte są następujące składniki:
W kwiatach rumianku znajdziemy ponadto:
Nie należy mylić rumianku z ozdobną rośliną o nazwie złocień właściwy, która dorasta do 60 cm wysokości, ma bardzo podobny wygląd kwiatów, lecz zupełnie inne właściwości i skład.
Do przyrządzenia wyciągu z rumianku należy przygotować jedynie 2 składniki – wodę oraz ziele rumianku (sprawdzi się zarówno suszone, jak i świeże). Jeśli wybieramy suszone ziele rumianku wcześniej należy delikatnie je zwilżyć. Następnie wkładamy rumianek do muślinowego woreczka i zanurzamy w wodzie. Uważa się, że zioła w stosunku do wody powinny mieć proporcję 1:30. Dzięki dużej ilości wody i umieszczeniu rumianku w woreczku przepuszczalnym możliwe jest swobodne krążenie wody między ziołami, podczas gdy ekstrakt rumiakowy spływa na dół (jest cięższy i kieruje się ku denku naczynia). Tym samym zmusza czystą wodę do kierowania się ku górze, między części roślin.
Zapewniając tak sprawne krążenie pozostawiamy wyciąg na około 6-10 godzin w pomieszczeniu o temperaturze pokojowej. Po upływie wskazanego czasu macerat (wyciąg) przecedzamy, odciskamy i pijemy jeszcze tego samego dnia. Można go stosować również do użytku zewnętrznego. Co ważne, kwiaty zbieramy wiosną (mają wówczas najwięcej cennych składników) oraz z dala od miast i dróg (będą pozbawione zanieczyszczeń).
Wyciąg z rumianku wykazuje właściwości przeciwzapalne i antybakteryjne, przez co może okazać się skutecznym sprzymierzeńcem w walce z trądzikiem, zaskórnikami i różnego rodzaju schorzeniami dermatologicznymi. Wystarczy nanieść odrobinę wyciągu na czysty płatek kosmetyczny, a następnie przyłożyć na chwilę do skóry. Równie dobrze sprawdzi się rozpylanie go po ciele przy pomocy pojemnika tworzącego mgiełkę. Okłady z wyciągu z rumianku na oczy zmniejszą opuchliznę i widoczność worków pod oczami. Produkt bardzo dobrze:
Dodatkowo można wykorzystywać go jako bazę pod olejowanie włosów. Odrobina w kąpieli sprawi, że skóra stanie się gładka i oczyszczona. Wyciąg z rumianku w użytku wewnętrznym:
Wyciąg z rumianku jest bezpieczny i dobrze tolerowany przez organizm.
Wstępne badania wykazały, że wodne wyciągi roślinne, w tym również z rumianku pospolitego, wykazują właściwości podobne do selektywnych modulatorów receptora estrogennego. W efekcie możliwa jest interakcja przetworów z rumianku ze składnikami hormonalnej terapii zastępczej, poprzez współzawodniczenie o receptory estrogenowe. Z tego też powodu istnieje teoretyczne prawdopodobieństwo wystąpienia interakcji ze środkami antykoncepcyjnymi podczas równoczesnego przyjmowania dużych ilości rumianku i jego przetworów.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły