
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Kosmetyki z kawą wykazują wszechstronne właściwości pielęgnacyjne. Oprócz tego, że złuszczają martwy naskórek i wygładzają skórę, pobudzają również krążenie krwi, dzięki czemu wpływają na poprawę jej kolorytu oraz redukcję pomarańczowej skórki. Kosmetyki na bazie kawy można dostać w każdej drogerii, można również w szybki i łatwy sposób przyrządzić je samodzielnie w domu.
Dla wielu z nas kawa kojarzy się z ciepłym napojem, który dodaje energii. Jednak jej ziarna to nie tylko przyjemny smak oraz zapach, ale również źródło wielu składników odżywczych w tym m.in przeciwutleniaczy, które wykazują pozytywne działanie na skórę. Zmielone ziarna kawy można bowiem używać w różnorakiej formie. Można wykonać z nich maseczkę, peeling, a nawet płukankę do włosów.
Domowe kosmetyki z kawą to świetna alternatywa dla preparatów drogeryjnych. Są tańsze, a przede wszystkim naturalne, dzięki czemu gwarantują pewność swoich składników, a co za tym idzie minimalizują prawdopodobieństwo wystąpienia reakcji alergicznej.
Fusy z kawy to doskonały materiał na wykonanie peelingu kawowego, ponieważ stanowi doskonały środek złuszczający. Ziarna kawy są na tyle drobne, że nie złuszczają skóry w sposób agresywny, ale nie rozpuszczają się w wodzie, dzięki czemu stanowią trwały peeling do wygładzenia danego obszaru skóry. Obecne w peelingu przeciwutleniacze stymulują produkcję nowego kolagenu, a przez to opóźniają proces jej starzenia się.
Przygotowanie
Należy zaparzyć mieloną kawę, a następnie przecedzić fusy i odstawić je do ostygnięcia. Następnie należy je przełożyć do miseczki i dokładnie wymieszać z dwoma łyżkami soku z cytryny i łyżką oliwy z oliwek.
Kawowe okłady pod oczy dedykowane są w szczególności osobom z tendencją do powstawania obrzęków w tych miejscach. Kofeina obecna w ziarnach kawy pobudza przepływ krwi oraz rozszerza naczynia krwionośne, co przyczynia się do poprawy napięcia skóry. Efektem tego może być redukcja tzw. worków pod oczami.
Przygotowanie
Zmielone ziarna kawy należy zaparzyć wrzątkiem. Następnie należy je odcedzić, ostudzić i nałożyć bezpośrednio na skórę wokół oczu, delikatnie wklepując. Inny sposób, to przecieranie okolic oczu wacikiem nasączonym zaparzoną kawą.
Zobacz również: Kofeina w kosmetologii.
Dzięki składnikom aktywnym kawy, do których zalicza się m.in. kofeina, wykazuje właściwości drenujące, pobudzając, a także przyspieszające krążenie. W wyniku jej miejscowego stosowania cera zyskuje wyrównany koloryt, staje się bardziej napięta i odżywiona. Kofeina, która z kolei stanowi źródło polifenoli, hamuje rozkład witaminy C w skórze, a przez to powstawanie zmarszczek. Posiada działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, w związku z tym preparaty na bazie kawy bardzo dobrze sprawdzają się zarówno w przypadku cery wrażliwej jak i z niedoskonałościami.
Przygotowanie
Należy zaparzyć 1/3 szklanki kawy, następnie odcedzić fusy i dodać łyżkę śmietany lub jogurtu naturalnego oraz miód. Wszystkie składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać. Gotową maseczkę należy nanieść na oczyszczoną skórę twarzy.
Kawowa płukanka do włosów nadaje kosmykom głębię koloru, a także pozostawia na nich ciemne refleksy.
Przygotowanie
W celu przygotowania płukanki do włosów należy zaparzyć kilka szklanek kawy (ilość uwarunkowana jest długością włosów). Kawa powinna być mocna i dobrze zaparzona. Całą ilość kawy należy przelać do miseczki i zabezpieczyć dekolt oraz plecy ręcznikiem lub folią. Należy pochylić się nad wanną lub brodzikiem i polewać włosy naparem z kawy. Następnie należy delikatnie odsączyć włosy, upiąć je kok i założyć na głowę czepek foliowy. Kawę na włosach należy utrzymać przez 30 minut. Po upływie tego czasu włosy należy opłukać letnią wodą.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły