Niskoenergetyczne światło w kosmetologii to jeden z innowacyjnych sposobów poprawy wyglądu skóry. Światło czerwone oraz promieniowanie z zakresu bliskiej podczerwieni aktywują m.in. procesy regeneracyjne, bezpośrednio wpływając na odnowę naskórka.
Działanie światła
Światło jest niezbędnym czynnikiem w codziennym funkcjonowaniu. Jest konieczne m.in. w procesie fotosyntezy, w wyniku której wytwarzane są produkty pochodzenia roślinnego m.in. tlen niezbędny do życia.
Światło nazywane inaczej promieniowaniem widzialnym to zakres promieniowania elektromagnetycznego o długości fali 400-780 nm. Promieniowanie posiadające dłuższą falę nazywane jest promieniowaniem podczerwonym IR, z kolei o krótszej fali ultrafioletem UV. Światło wykazuje wiele cech. Może być monochromatyczne składające się z fal o jednakowej długości lub polichromatyczne. Ponadto promieniowanie może cechować się również koherencją (zgodnością w fazie) oraz polaryzacją. Wszystkie te czynniki wpływają na oddziaływanie światła z tkankami organizmu, a także na efekt terapeutyczny.
Zastosowanie niskoenergetycznego światła w kosmetologii
Jednym z głównych efektów terapeutycznych w zastosowaniu światła niskoenergetycznego jest przyspieszanie procesów naprawczych, które zachodzą w tkankach. Mowa tu przede wszystkim o tkankach powierzchownych i efektach zachodzących jako procesy lecznicze ran oraz mechanicznych uszkodzeń tkanek. Warto podkreślić, że jest to proces etapowy, a promieniowanie niskoenergetyczne oddziałuje na szereg rodzajów komórek biorących udział w tych procesach. Na skutek tego zauważa się proliferację fibroblastów, zwiększenie poziomu czynników wzrostu, interleukin i cytokin, a także stymulację makrofagów, limfocytów oraz przyspieszenie produkcji składników macierzy zewnątrzkomórkowej.
Dodatkowo efekty terapii światłem niskoenergetycznym wskazują działanie regeneracyjne w obrębie włosów, kości oraz ścięgien co ściśle powiązane jest ze wzrostem produkcji kolagenu. Zabiegi z wykorzystaniem światła niskoenergetycznego wykorzystywane są także w problemach jakim jest łysienie. Ich zastosowanie wspomaga przejście włosa z fazy telogenu do fazy anagenu, przedłużenie ostatniej fazy oraz zwiększenie proliferacji komórek w obrębie mieszka włosowego.
Światło niskoenergetyczne wykorzystywane jest również w redukcji przebarwień skóry zarówno w przypadku hiper jak i hipopigmentacji. Oddziaływanie światła może dotyczyć bezpośrednio melanocytów lub nerwów układu współczulnego.
Zobacz również: Melanina – rodzaje i podstawowe funkcje.
Innym zastosowaniem jest jego działanie przeciwzapalne. Udowodnione zostało działanie pod względem obrzęków, a także objawów stanu zapalnego. Inne zakresy promieniowania wykazują również inne zastosowanie. Światło żółte ma wpływ na syntezę ATP oraz aktywność fibroblastów, zaś światło niebieskie wykazuje właściwości antybakteryjne oraz przeciwzapalne. Znajduje zastosowanie w terapii trądziku pospolitego. Warto podkreślić, że kombinacja światła niebieskiego oraz czerwonego wpływa na główny patogen w trądziku czyli bakterie Propionibacterium acnes. Mechanizm działania opiera się na pochłanianiu promieniowania przez porfiryny, które działają jako endogenne fotosensybilatory produkowane przez patogeny.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Wasylewski M., Filo K., Kosmetologia Estetyczna, Zastosowanie niskoenergetycznych źródeł światła w terapiach odmładzania skóry, 2/2018