
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Blizna po cesarskim cięciu nie zawsze musi stanowić powód do zmartwień lub do popadania w kompleksy. Kluczowa w tym temacie jest oczywiście odpowiednia jej pielęgnacja.
Cesarskie cięcie wykonuje się w sposób poziomy, nieco poniżej spojenia łonowego. Ma to swoje plusy, bowiem nie jest widoczna nawet w bikini. Wielkość nacięcia skóry zależna jest jednak od wagi matki, dziecka oraz od jego ułożenia w momencie porodu. W trakcie zabiegu lekarz nacina wszystkie warstwy skóry oraz tkanki podskórnej. Szwy zdejmuje się po upływie tygodnia, mimo to rana nadal jest jeszcze tkliwa i może boleć.
Blizna po cesarskim cięciu początkowo jest różowo-czerwona, wraz z upływem czasu rozjaśnia się, dzięki czemu jest mniej widoczna. Posiada długość kilkunastu centymetrów oraz szerokość 2-3 milimetrów.
Niekiedy zdarza się sytuacja, że w miejscu cesarskiego cięcia wytworzy się bliznowiec (keloid). Charakteryzuje się on twardą wyniosłą ponad powierzchnie strukturą, która często stanowi przyczynę dyskomfortu estetycznego oraz fizycznego w postaci bólu oraz świądu.
Zobacz również: Keloidy – przyczyny, objawy, leczenie.
Przez pierwszą dobę ranę przykrywa opatrunek, którego celem jest ochrona przed środowiskiem zewnętrznym oraz pomoc w zasklepieniu się rany. Miejsca tego nie zaleca się w żadnym stopniu moczyć, w związku z tym w momencie kąpieli należy dokładnie osłonić je ręcznikiem. Po zdjęciu opatrunku bardzo ważne jest utrzymanie czystości rany oraz jej okolic, w przeciwnym razie łatwo dojdzie do nadkażenia i rozwoju infekcji.
Miejsce nacięcia skóry zaleca się przemywać wodą wraz z żelem do higieny intymnej rano, w ciągu dnia oraz wieczorem. Wskazane jest stosowanie również szarego mydła oraz kostki myjącej dla niemowląt. Po umyciu ranę należy delikatnie i dokładnie osuszyć ręcznikiem jednorazowym.
Do momentu kiedy rana nie zagoi się całkowicie, zaleca się noszenie zwiewnej, delikatnej bielizny, która nie będzie mocno przylegać do powierzchni skóry oraz nadmiernie o nią zahaczać.
Należy podkreślić, że przez kilka pierwszych tygodni po porodzie rana oraz blizna może swędzieć, a także może być odczuwalny jej ból, który stopniowo będzie się zmniejszał. Niepokój może wywołać ropny wyciek z rany lub pojawiająca się gorączka. Jest to znak, że doszło do zakażenia. Bardzo ważne jest wówczas zgłoszenie się do lekarza, który zaleci stosowanie antybiotyku. W niektórych sytuacjach zdarza się wykorzystanie specjalnego drenu, którego zadaniem jest odprowadzanie ropnej wydzieliny z rany na powierzchnię skóry.
Aby rana jak najszybciej się zagoiła, a blizna była najmniej widoczna zaleca się stosować specjalne preparaty np. w formie maści, żeli lub kremów dostępne w aptekach bez recepty. Produkty te można stosować już po 7-8 dobach od zabiegu. Do najbardziej popularnych związków aktywnych preparatów tych należy:
Zobacz również: Leczenie bliznowców.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
3 odpowiedzi
Co prawda nie miałam cesarskiego cięcia, ale jestem po operacji jamy brzusznej. Chirurg polecił mi maść na bliznę, właśnie z heparyną. Z doświadczenia powiem – z blizną da się żyć, ale jeśli można choć troszkę zniwelować jej widoczność, to jak najbardziej polecam! Polecam tez nie lekceważyć pojawienia się ropy, bo moja koleżanka po tak z pozoru błahym zabiegu, jak wycięcie wyrostka jeszcze wiele miesięcy walczyła z powikłaniami, więc po cesarskim cięciu tym bardziej warto o siebie zadbać!
Cudowny wpis. Sama wciąż jeszcze przerażona potencjalną ciążą, nie mówiąc o porodzie (nieważne, czy naturalnym, czy przez cesarskie cięcie). POdziwiam wszystkie kobiety, które zdecydowany się zostać Mamami 🙂
Ja mam dwie i żadna nie jest taka piękna i równa jak ta na zdjęciu 😀 też używałąm maści na bliznę, tylk otrzeba pmiętać że dopiero jak się zagoi 🙂