Blizna po cesarskim cięciu – jak o nią dbać?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Blizna po cesarskim cięciu nie zawsze musi stanowić powód do zmartwień lub do popadania w kompleksy. Kluczowa w tym temacie jest oczywiście odpowiednia jej pielęgnacja.

Blizna po cesarskim cięciu - jak o nią dbać?

Cesarskie cięcie

Cesarskie cięcie wykonuje się w sposób poziomy, nieco poniżej spojenia łonowego. Ma to swoje plusy, bowiem nie jest widoczna nawet w bikini. Wielkość nacięcia skóry zależna jest jednak od wagi matki, dziecka oraz od jego ułożenia w momencie porodu. W trakcie zabiegu lekarz nacina wszystkie warstwy skóry oraz tkanki podskórnej. Szwy zdejmuje się po upływie tygodnia, mimo to rana nadal jest jeszcze tkliwa i może boleć.

Blizna po cesarskim cięciu początkowo jest różowo-czerwona, wraz z upływem czasu rozjaśnia się, dzięki czemu jest mniej widoczna. Posiada długość kilkunastu centymetrów oraz szerokość 2-3 milimetrów.

Keloid a cesarskie cięcie

Niekiedy zdarza się sytuacja, że w miejscu cesarskiego cięcia wytworzy się bliznowiec (keloid). Charakteryzuje się on twardą wyniosłą ponad powierzchnie strukturą, która często stanowi przyczynę dyskomfortu estetycznego oraz fizycznego w postaci bólu oraz świądu.

Zobacz również: Keloidy – przyczyny, objawy, leczenie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Blizna po cesarskim cięciu – jak o nią dbać?

Przez pierwszą dobę ranę przykrywa opatrunek, którego celem jest ochrona przed środowiskiem zewnętrznym oraz pomoc w zasklepieniu się rany. Miejsca tego nie zaleca się w żadnym stopniu moczyć, w związku z tym w momencie kąpieli należy dokładnie osłonić je ręcznikiem. Po zdjęciu opatrunku bardzo ważne jest utrzymanie czystości rany oraz jej okolic, w przeciwnym razie łatwo dojdzie do nadkażenia i rozwoju infekcji.

Miejsce nacięcia skóry zaleca się przemywać wodą wraz z żelem do higieny intymnej rano, w ciągu dnia oraz wieczorem. Wskazane jest stosowanie również szarego mydła oraz kostki myjącej dla niemowląt. Po umyciu ranę należy delikatnie i dokładnie osuszyć ręcznikiem jednorazowym.

Do momentu kiedy rana nie zagoi się całkowicie, zaleca się noszenie zwiewnej, delikatnej bielizny, która nie będzie mocno przylegać do powierzchni skóry oraz nadmiernie o nią zahaczać.

Należy podkreślić, że przez kilka pierwszych tygodni po porodzie rana oraz blizna może swędzieć, a także może być odczuwalny jej ból, który stopniowo będzie się zmniejszał. Niepokój może wywołać ropny wyciek z rany lub pojawiająca się gorączka. Jest to znak, że doszło do zakażenia. Bardzo ważne jest wówczas zgłoszenie się do lekarza, który zaleci stosowanie antybiotyku. W niektórych sytuacjach zdarza się wykorzystanie specjalnego drenu, którego zadaniem jest odprowadzanie ropnej wydzieliny z rany na powierzchnię skóry.

Preparaty na blizny po cesarskim cięciu

Aby rana jak najszybciej się zagoiła, a blizna była najmniej widoczna zaleca się stosować specjalne preparaty np. w formie maści, żeli lub kremów dostępne w aptekach bez recepty. Produkty te można stosować już po 7-8 dobach od zabiegu. Do najbardziej popularnych związków aktywnych preparatów tych należy:

  • kwas hialuronowy – wspomaga naturalny proces gojenia się rany, zapewnia nawilżenie skórze oraz bliźnie, dzięki czemu staje się bardziej estetyczna;
  • cebula – wykazuje właściwości bakteriobójcze, a także zmniejsza ryzyko powstawania bliznowców;
  • heparyna – cechuje się działaniem przeciwzapalnym, a także przyczynia się do ograniczenia rozrostu tkanek, wspomaga ich nawodnienie;
  • masa perłowa – jej składniki aktywne wpływają pozytywnie na metabolizm komórek skóry, dzięki czemu przyspieszają ich odnowę i regenerację. Masa perłowa wykazuje właściwości wygładzające, rozjaśniające i złuszczające;
  • silikon – wykazuje wysoką skuteczność w procesie gojenia się ran, a także w zapobieganiu powstawaniu bliznowców.

Zobacz również: Leczenie bliznowców.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 odpowiedzi

  1. Co prawda nie miałam cesarskiego cięcia, ale jestem po operacji jamy brzusznej. Chirurg polecił mi maść na bliznę, właśnie z heparyną. Z doświadczenia powiem – z blizną da się żyć, ale jeśli można choć troszkę zniwelować jej widoczność, to jak najbardziej polecam! Polecam tez nie lekceważyć pojawienia się ropy, bo moja koleżanka po tak z pozoru błahym zabiegu, jak wycięcie wyrostka jeszcze wiele miesięcy walczyła z powikłaniami, więc po cesarskim cięciu tym bardziej warto o siebie zadbać!

  2. Cudowny wpis. Sama wciąż jeszcze przerażona potencjalną ciążą, nie mówiąc o porodzie (nieważne, czy naturalnym, czy przez cesarskie cięcie). POdziwiam wszystkie kobiety, które zdecydowany się zostać Mamami 🙂

  3. Ja mam dwie i żadna nie jest taka piękna i równa jak ta na zdjęciu 😀 też używałąm maści na bliznę, tylk otrzeba pmiętać że dopiero jak się zagoi 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *