Koenzym Q10 w ciąży

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wiele kobiet zastanawia się czy może suplementować koenzym Q10 w ciąży. Mimo dużego bezpieczeństwa stosowania tej substancji, kobiety w ciąży powinny dla bezpieczeństwa dziecka zrezygnować z suplementacji.

Koenzym Q10 w ciąży

Suplementacja koenzymu Q10

Koenzym Q10 kojarzy się przede wszystkim z kosmetykami przeciwzmarszczkowymi i tymi przeznaczonymi do pielęgnacji skóry osób dojrzałych. Oczywiście jest to prawda, ponieważ omawiany związek w znacznym stopniu wpływa na jędrność, elastyczność i nawilżenie skóry, spłycając przy tym drobne zmarszczki powstające wraz z wiekiem. Należy jednak wiedzieć, że koenzym Q10 pełni w organizmie człowieka także inne funkcje, znacznie ważniejsze niż utrzymanie młodzieńczego wyglądu.

Koenzym Q10 dostarcza bowiem energii (w postaci ATP) koniecznej do przeprowadzenia większości reakcji zachodzących w organizmie człowieka, a także chroni przed nadmiarem wolnych rodników tlenowych. Są to 2 najważniejsze funkcje związku, z czego wynikają właściwości takie jak między innymi:

  • zmniejszanie ryzyka rozwoju wielu chorób cywilizacyjnych;
  • stabilizacja i utrzymanie integralności błon komórkowych;
  • stanowienie mediatora w wielu reakcjach, uczestniczenie w łańcuchu oddechowym.

Suplementacja koenzymem Q10 zalecana jest wielu osobom, biorąc pod uwagę zarówno styl życia, wiek, jak i grupy ryzyka niedoborów. Jednak w niektórych przypadkach warto być szczególnie ostrożnym z suplementacją.

Koenzym Q10 w ciąży

Liczne badania udowodniły, że koenzym Q10 jest substancją praktycznie nietoksyczną, zarówno w ocenie toksyczności ostrej, jak i przewlekłej. Nie zaleca się go jednak stosować w przypadku ciąży, ponieważ nie przeprowadzono wystarczającej ilości badań oceniających wpływ substancji na płód. Dodatkowo w trakcie ciąży nie istnieją zalecenia suplementacji koenzymu Q10. Warto kosztem tego skupić się na suplementacji np. kwasu foliowego i innych substancji zalecanych przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Kwas foliowy w ciąży.

Okres ciąży wynosi jedynie 9 miesięcy, dlatego kobiety skrupulatnie suplementujące koenzym Q10 mogą spokojnie na ten okres zrezygnować z tej czynności, a jeżeli zależy im na przyjmowaniu tego suplementu to należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym. Ważne jest również, aby produkt pochodził ze sprawdzonego źródła. W ciąży jednak najważniejsze jest, aby dieta była urozmaicona i dostarczała wszelkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Wpłynie to korzystnie na rozwój płodu oraz stan zdrowia, wygląd i samopoczucie przyszłej mamy.

Suplementacja koenzymu Q10 w ciąży bywa kwestią sporną. Zaleca się rezygnację z tej czynności, jednak własne wątpliwości najlepiej skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym.

Koenzym Q10 a płodność

Koenzym Q10 nie musi być suplementowany w trakcie ciąży, jednak może on mieć znaczny wpływ na zajście w ciążę. W przypadku mężczyzn związek ten wykazuje bezpośredni wpływ na jakość nasienia. Odpowiada bowiem za liczbę i ruchliwość plemników, a także ogólną objętość nasienia. Z tego względu koenzym Q10 zakwalifikowano jako związek drugiego rzutu w leczeniu męskiej niepłodności.

Natomiast w przypadku kobiet suplementacja koenzymu Q10 podczas starań o dziecko korzystna jest zwłaszcza u kobiet po 35. roku życia. Wraz z wiekiem szansa na zajście w ciążę maleje między innymi dlatego, że rezerwa jajnikowa spada. Suplementacja koenzymem Q10 spowalnia utratę pęcherzyków jajnikowych wraz z wiekiem i poprawia stan energetyczny mitochondriów. Wpływa zatem pośrednio na zwiększenie szansy zajścia w ciąże u kobiet po 35. roku życia.

Bez względu na płeć problem poczęcia potomstwa często wiąże się ze stresem oksydacyjnym. Duża ilość wolnych rodników tlenowych w organizmie partnerów sprawia, że mimo starań zapłodnienie komórki jajowej wcale nie jest takie proste. Z kolei duża ilość wolnych rodników tlenowych wiąże się między innymi ze stresem i nieodpowiednim, szybkim trybem współczesnego życia. Problemy z zajściem w ciążę dodatkowo stresują partnerów, przez co cały proces nie tylko jest utrudniony, ale nabiera mechanicznego trybu. Koenzym Q10 stanowi naturalny przeciwutleniacz, który pozbywa się z organizmu wolnych rodników tlenowych, pośrednio wspomagając zapłodnienie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Danysz A., Koenzym Q10 i jego rola w lecznictwie, Wydawnictwo Hedat, Warszawa 2000.
  2. Rabijewski M., Maksym R., Możliwość postępowania dietetycznego w niepłodności, Kwartalnik Naukowy, 3/2018.
  3. Jeznach-Steinhagen A., Czerwonogrodzka-Senczyna A., Postępowanie dietetyczne jako element leczenia zaburzeń płodności u mężczyzn z obniżoną jakością nasienia. Endokrynologia, 1/2013.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *