Ciąża współczulna

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Ciąża współczulna zwana jest również zespołem Kuwady. Odnosi się do występowania charakterystycznych objawów ciążowych u mężczyzn, co z biologicznego punktu widzenia nie jest możliwe. Szacuje się, że zespół Kuwady może dotyczyć nawet do 36% partnerów kobiet ciężarnych. Zjawisko nie wymaga leczenia.

Ciąża współczulna

Z czego wynika ciąża współczulna?

Nie stwierdzono dokładnych przyczyn tego zespołu, chociaż wyróżnia się dwie podstawowe teorie:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  1. medyczna – podłożem są tutaj zaburzenia psychofizjologiczne;
  2. psychologiczna – wynika z aktu zazdrości o urodzenie dziecka.

Dokładniej poznano druga teorię. Mówi ona, że mężczyzna posiada niezrealizowaną potrzebę kreacji nowego życia, silnie identyfikuje się z rolą matki bądź traktuje nienarodzone dziecko jako rywala o uczucia kobiety, dlatego wymusza zwracanie na siebie uwagi w specyficzny sposób. Wciąż trwają badania opisujące etiologię tego zjawiska. Nie należy mylić ciąży współczulnej z ciążą rzekomą – w tym pierwszym przypadku pozostaje zachowany krytycyzm co do rzeczywistej sytuacji fizjologicznej.

Objawy ciąży współczulnej

Pierwsze objawy u mężczyzn pojawiają się na ogół w I oraz III trymestrze ciąży kobiety, zaś słabną w II trymestrze. Odnoszą się do typowych objawów ciążowych. Są to więc między innymi:

Objawy ustępują po porodzie, choć istnieje bardzo niewiele przypadków, gdy objawy pozostały trwałe. Uznaje się, że ciąża współczulna występuje szczególnie u tych par, u których związek emocjonalny jest bardzo silny. U mężczyzn z zespołem Kuwady obserwuje się ponadto podwyższony poziom prolaktyny oraz obniżony poziom testosteronu. Często towarzyszy temu podwyższony poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu.

Ciąża współczulna – leczenie

Zespół Kuwady nie wymaga żadnego leczenia. Nie jest nawet uznawany za stan patologiczny, także w kontekście chorób psychicznych. Mimo tego wciąż pozostaje jednym z mniej zbadanych i opisanych zjawisk. Leczenie u psychoterapeuty można rozpocząć w momencie, gdy objawy ciąży współczulnej u mężczyzny nie znikają po porodzie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bartosiak Ł., Postawy ojcowskie w środowisku wiejskim, Warszawa 2015.
  2. Ruszkiewicz D., Doświadczanie ojcostwa przed narodzinami dziecka, Pedagogika Rodziny, 1/2011.
  3. Markowska U., Zyg M., Kiełbratowska B., Psychosomatic symptoms of the Couvade syndrome in Finnish and Polish expectant fathers, Ginekologia Polska, 1/2018.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *