Propionibacterium acnes

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Propionibacterium acnes to beztlenowe pałeczki Gram-dodatnie, które w warunkach naturalnych bytują na powierzchni skóry. Posiadają zdolność fermentacji węglowodanów i kwasu propionowego. Mimo swojej obecności we florze bakteryjnej przyczyniają się do powstawania trądziku pospolitego. Podczas diagnostyki problemów dermatologicznych można zdecydować się na posiew ze zmiany trądzikowej.

Propionibacterium acnes

Propionibacterium – charakterystyka

Bakterie rodzaju Propionibacterium dzieli się na dwie grupy:

  • skórne – tzw. grupa acnes, która obejmuje gatunki: P. acnes, P. avidum, P. propionicum, P. granulosum, P. lymphophilum. Wchodzą one w skład naturalnej flory bakteryjnej pokrywającej m.in. skórę, błony śluzowe jamy ustnej i błony śluzowe układu pokarmowego. W niektórych przypadkach mogą wykazywać właściwości patogenne;
  • klasyczne – zalicza się do niej gatunki o znaczeniu przemysłowym, aktywne pod względem fermentacyjnym, czyli m.in.: P. freudenreichii, P. thoenii, P. jensenii.

Bakterie fermentacji propionowej są Gram-dodatnimi pałeczkami, niewykazującymi zdolności ruchu ani tworzenia przetrwalników. Zalicza się je do beztlenowców, ewentualnie względnych beztlenowców. Komórki bakteryjne mogą występować pojedynczo, w parach lub w łańcuszkach. W warunkach beztlenowych są niewielkie i swoim wyglądem przypominają ziarniaki, jednak w obecności tlenu stają się maczugowate lub przyjmują postać liter V / Y.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Propionibacterium acnes a trądzik

Jak wspomniano wcześniej, Propionibacterium acnes to drobnoustroje naturalnie zasiedlające skórę, zwłaszcza cerę łojotokową i cerę tłustą. W okresie dojrzewania ich ilość znacznie wzrasta, przez co obserwuje się wtedy szczyt zachorowań na trądzik pospolity i różne jego odmiany. Bakterie inicjują powstawanie zmian trądzikowych na drodze wydalania produktów pozakomórkowych, czyli proteaz, lipaz, hialuronidaz oraz czynników chemotaktycznych, przyciągających leukocyty wielojądrzaste. Leukocyty wielojądrzaste wchłaniają bakterie, jednocześnie uwalniając enzymy hydrolityczne. Te na drodze niszczenia ścian mieszków łojowych powodują uwolnienie zawartej w nich wydzieliny do otoczenia. Nasilają one procesy zapalne, jeszcze bardziej potęgując przebieg trądziku.

Warto wiedzieć, że zaburzone rogowacenie doprowadza do zwiększonej przepuszczalności ściany mieszka, ułatwiając dostęp płynom i komórkom zapalnym. To z kolei sprzyja szybszej proliferacji (mnożenie się) Propionibacterium acnes. Bakterie te produkują duże ilości porfiryn, które w pewnym stopniu przyczyniają się do niszczenia keratynocytów.

Ze względu na swoje występowanie w postaci biofilmu bakterie te wykazują dobrą tolerancję nawet na wysokie dawki antybiotyków. Poznanie struktury biofilmu Propionibacterium acnes może przyczynić się do stworzenia nowych leków zmieniających mikrośrodowisko mieszka łojowego. W efekcie zmniejszałoby to zdolności adhezji (przylegania) bakterii do nabłonka i hamowało produkcję macierzy zewnątrzkomórkowej przez Propionibacterium acnes.

Propionibacterium acnes – badanie

Badanie wykonuje się celem wykrycia obecności bakterii wywołujących trądzik pospolity. Lekarz pobiera wymaz z miejsc zmienionych chorobowo. Należy jednak pamiętać, aby na badanie przyjść bez makijażu, przed rozpoczęciem kuracji antybiotykowej oraz bez wcześniejszej aplikacji jakichkolwiek kremów lub maści na skórę. Posiew kosztuje około 80 zł.

Znaczenie Propionibacterium acnes

Po raz pierwszy zainteresowano się tymi bakteriami w 1963 roku, kiedy rozpoczęto obszerniejsze badania kliniczne. Podano myszom martwe drobnoustroje Propionibacterium acnes, co doprowadziło do wywołania szybkiej i silnej reakcji układu siateczkowo-śródbłonkowego. Udowodniono, że mogą one stanowić podstawę immunomodulacyjnego, przeciwbakteryjnego oraz przeciwwirusowego działania. Martwe Propionibacterium acnes wywołują wstrząs endotoksyczny indukowany lipopolisacharydami, wykazują działanie przeciwnowotworowe oraz zwiększają odporność na zakażenia.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Borawska J., Warmińska-Radyko I., Darewicz M., Charakterystyka i znaczenie bakterii rodzaju Propionibacterium w produkcji żywności i pasz, Medycyna Weterynaryjna, 8/2010.
  2. Eady E., Gloor M., Leyden J., Propionibacterium acnes Resistance: A Worldwide Problem, Dermatology, 206/2003.
  3. Janda K., Chwiłkowska M., Trądzik pospolity – etiologia, klasyfikacja, leczenie, Annales Academiae Medicae Stetinensis, 2/2014.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *