Klamry korygujące do stóp to bezinwazyjna i bezbolesna metoda leczenia wrastających paznokci. Kiedy warto się na nie zdecydować oraz jak wygląda przebieg zabiegu?
Wrastające paznokcie
Problem wrastających paznokci jest bardzo powszechny i dotyka coraz większej liczby ludzi w każdym przedziale wiekowym. Zwykle najczęstszą przyczyną tego schorzenia jest niewłaściwe dbanie o płytkę paznokciową, w co wchodzi m.in. zbyt krótkie ich obcinanie, noszenie nieodpowiedniego obuwia czy zostawianie postrzępionych krawędzi paznokci.
Głównym sygnałem do korzystania z klamer jest ból, który występuje podczas chodzenia oraz pęknięte lub podłamane paznokcie w górnych rogach. Dodatkowo na klamrę powinny zdecydować się osoby, które przeszły zabieg zerwania płytki paznokciowej lub gdy wrastający paznokieć odnowił się.
Klamry korygujące do stóp – jak działają?
Klamry korygujące do stóp mają za zadanie podnieść boczne brzegi płytki paznokciowej, powodując tym zmniejszenie nacisku na wał paznokciowy. W związku z tym niwelują dolegliwości bólowe, a także zmniejszają obrzęk oraz stan zapalny w obrębie płytki paznokciowej.
Zastosowanie klamer pozwala zapobiec interwencji chirurgicznej. Należy zaznaczyć, że można z nich korzystać w każdym stadium wrastania paznokci, a po jej założeniu można od razu wracać do codziennych obowiązków. Warto nadmienić, że klamrę można wygładzić żelem lub akrylem, co ma duże znaczenie latem, kiedy chodzimy w odkrytym obuwiu.
Klamry korygujące – rodzaje
Gabinety podologiczne i kosmetyczne oferują różnego rodzaju klamry na wrastające paznokcie. Ich odpowiedni dobór jest bardzo istotny, ponieważ czynnik ten wpływa na efektywność terapii. Wyróżnia się:
- klamry plastikowe;
- klamry metalowe – wykorzystuje się je do delikatnych paznokci, które potrzebują niewielkiej korekty. Często stosuje się je latem, ponieważ posiadają przyjemny, ozdobny charakter;
- klamry drutowe – stosowane w przypadku paznokci, które wrastają się mocno, a także wkręcają się;
- klamry plastikowo-drutowe – tej rodzaj klamry stosowany jest do paznokci delikatnych, jednak wymagających. Klamra tego rodzaju aplikowana jest poprzez przyklejenie jej do zewnętrznej powierzchni paznokcia, następnie zabezpieczana jest żelem aby nie sprawiała problemu z zahaczaniem o skarpetki, a także nie powodowała dyskomfortu w trakcie chodzenia.
Klamry korygujące – zabieg
Przebieg zabiegu jest stosunkowo szybki i bezbolesny. Po przeprowadzeniu wywiadu oraz zdiagnozowaniu chorego paznokcia specjalista ocenia w dalszym etapie typ wrastania płytki paznokciowej oraz dobiera odpowiedni rodzaj klamry.
1. Klamra plastikowa.
Zabieg rozpoczyna się zmatowieniem płytki paznokciowej przy pomocy białego bloczku. Kolejnym korkiem jest dokładne dopasowanie klamry do rozmiarów paznokcia. Podolog/ kosmetolog zaznacza środek płytki paznokciowej ołówkiem w celu łatwiejszego jej przyklejenia. W centralnym miejscu klamry nakłada się kropelkę kleju po czym aplikuje na powierzchnię paznokcia, tak aby punkty na paznokciu i klamerce pokrywały się. Klamrę mocno dociska się do paznokcia w miejscu centralnym oraz po bokach.
Kolejnym etapem jest poprawa nacisku klamry na płytkę, piłując ją do momentu aż pacjent nie poczuje bólu wywołanego jej napięciem.
2. Klamra metalowa.
Klamry metalowe zakładane są przez osoby wykwalifikowane, ponieważ metoda ta wymaga wykonania specjalnej formy przed jej założeniem. Dzięki niej można dostosować ją do rozmiarów paznokcia. Zabieg niekiedy wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Wadą klamry metalowej jest fakt, że po założeniu nie można regulować jej naprężenia.
3. Klamra druciana.
Zakładanie klamry drucianej wymaga precyzji i fachowości. Jej dużą zaletą jest możliwość regulowania siły naprężenia po jej zaaplikowaniu.
Klamry korygujące – cena
Cena założenia klamry na płytkę paznokciową waha się w granicach 90-130 zł, a sam zabieg trwa zwykle około 30-60 minut. Częstotliwość wykonywania zabiegów zakładania klamer jest kwestią mocno indywidualną, jednak nie wykracza ona poza 1-2 wizyty u specjalisty.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Bibliografia
1. Dylewska – Grzelakowska J., Kosmetyka Stosowana, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 1999.