Woda różana to kosmetyk, z którego powinna korzystać każda kobieta. Posiada szerokie właściwości pozytywnie oddziałujące na wygląd skóry. Zalecana jest szczególnie cerom wrażliwym oraz trądzikowym, że względu na swoje działanie łagodzące i kojące. Ponadto delikatnie oczyszcza naskórek z nadmiaru sebum oraz doskonale go nawilża.
Woda różana to hydrolat, a więc rodzaj wody, który pozyskiwany jest z kwiatów. Jest ona pozostałością po produkcji olejków eterycznych. Warto zaznaczyć, że hydrolaty są produktem znacznie delikatniejszym od olejków eterycznych. Wykazują również podobne pH do tego, które posiada skóra.
Hydrolaty pochodzenia naturalnego nie zawierają w sobie sztucznych konserwantów, w związku z czym wykazują krótki termin ważności. Właściwości wody różanej doskonale znane były kobietom już w czasach starożytnych. Korzystała z nich nawet Kleopatra.
Jak powstaje woda różana?
Woda różana to nic innego jak pozostałość po procesie produkcji olejku eterycznego z płatków róży. Do wytwarzania olejku różanego zwykle stosowana jest róża damasceńska (Rosa damascea). Oprócz tego wykorzystywana jest także róża francuska oraz róża stulistna.
Zobacz również: Dzika róża – naturalne bogactwo witamin i minerałów.
Właściwości pielęgnacyjne wody różanej
Woda różana jak i olejek różany stanowią częsty składnik kosmetyków. Są źródłem wielu cennych składników odżywczych. Zalicza się do nich między innymi bioflawonoidy (związki nadające kosmetykom barwę), beta- karoten, z także witaminy z grupy B. Połączenie tych składników sprawia, że woda różana wykazuje właściwości przeciwzapalne, łagodzące, antyseptyczne oraz zmniejsza napięcie i rogowacenie naskórka. Z tego względu bardzo często jej stosowanie zalecane jest osobom z cerą wrażliwą i trądzikową.
Dzięki obecności witaminy C oraz witaminy E skóra zachowuje odpowiednie nawilżenie oraz zostaje spowolniony jej proces starzenia. Witamina C obecna w kosmetykach wzmacnia również ściany naczyń krwionośnych, a co za tym zapobiega ich pękaniu i tworzeniu się teleangiektazji. Wodę różaną można stosować jako tonik, który bardzo dobrze oczyszcza skórę oraz poprawia jej napięcie i elastyczność. Zapobiega przy tym naruszaniu jej warstwy hydrolipidowej.
Zobacz również: Płaszcz hydrolipidowy skóry.
Kosmetyk ten to również źródło lotnych olejków eterycznych, które zapewniają delikatny i przyjemny zapach. Działanie to wykorzystywane jest jako aspekt aromatyczny i poprawiający samopoczucie podczas aromaterapii.
Zastosowanie wody różanej
Woda różana znalazła zastosowanie zarówno w pielęgnacji ciała z zewnątrz, jak i dbaniu o własne zdrowie.
1. Skóra.
Kosmetyk ten wchodzi głównie w skład toników, które wykorzystuje się podczas demakijażu twarzy w celu wyrównania pH skóry. Zadaniem toniku jest również nawilżenie skóry oraz jej ukojenie. Tonik z wodą różaną może być stosowany przez każdego, bez względu na rodzaj skóry.
2. Włosy.
Woda różana występuje również jako składnik kosmetyków do włosów. Jej bogaty skład odżywia łodygę włosa oraz wzmacnia cebulki, zapobiegając ich wypadaniu.
Zobacz również: Wypadanie włosów.
3. Zdrowie.
Ze względu na właściwości łagodzące i kojące, woda różana wykorzystywana jest również jako forma okładów na zmęczone oczy. Zmniejsza zaczerwienienie oraz obrzęk, a także dodaje im blasku. Właściwości przeciwzapalne pozwoliły na zastosowanie jej w naturalnych pastach do zębów oraz w płynach do płukania jamy ustnej. Woda różana to doskonały składnik wieczornych kąpieli. Wykazuje działanie odprężające i relaksujące co poprawia samopoczucie, jednocześnie pozytywnie wpływając na układ nerwowy.
Gdzie można kupić wodę różaną?
Hydrolat różany można dostać w sklepach internetowych lub drogeriach stacjonarnych. Warto jednak przed zakupem sprawdzić jej skład. Prawdziwa woda różana zawiera wodę i płatki róż. Niektóre kosmetyki są jedynie wzbogacane o wodę różaną, dlatego należy zwrócić na to szczególną uwagę.
Polecane produkty:
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... | |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |