Cellulit wodny to nie tylko problem estetyczny, ale w dużej mierze i zdrowotny. Powstaje na skutek nadmiernego gromadzenia się wody w komórkach organizmu, czego efektem są bolesne grudki i nierówności na powierzchni skóry m.in. ud oraz pośladków.
Cellulit wodny – czym jest?
Cellulit wodny i związana z nim nierównomierna powierzchnia skóry to nic innego jak efekt gromadzenia się zbyt dużej ilości wody oraz toksyn w komórkach organizmu. Komórki tkanki podskórnej zbierając wodę pęcznieją, tworząc skupiska grudek i nierówności. Cellulit wodny jak i tłuszczowy daje efekt tzw. pomarańczowej skórki.
Należy zaznaczyć, że cellulit wodny może pojawić się również u kobiet szczupłych, które nie posiadają nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. W związku z tym często stanowi on duże źródło kompleksów, szczególnie porą letnią, kiedy odsłaniamy znaczną część własnego ciała.
Cellulit wodny – przyczyny
Do pojawienia się cellulitu wodnego głównie przyczyniają się:
- siedzący tryb życia – zbyt mała ilość ruchu powoduje, że drenaż wody z tkanek jest niedostateczny
- nadmierna ilość soli w diecie;
- dieta obfita w konserwanty oraz produkty wysoce przetworzone;
- noszenie obcisłych spodni oraz butów na wysokim obcasie – powoduje to utrudniony odpływ wody z tkanek oraz prowadzi do gromadzenia się wody w okolicach pośladków oraz ud;
- przyjmowanie leków, które sprzyjają zatrzymywaniu się wody w organizmie (antykoncepcja hormonalna)
- choroby nerek.
Cellulit wodny – leczenie
W walce z cellulitem wodnym należy postawić przede wszystkim na ruch, ponieważ jego rozwojowi w dużym stopniu sprzyja siedzący tryb życia. W celu zapobiegania oraz zmniejszenia jego widoczności należy włączyć w życie aktywność fizyczną. Warto więc zwrócić szczególną uwagę na ćwiczenia skierowane na nogi oraz pośladki.
Kolejnym rozwiązaniem, który może pomóc w pozbyciu się cellulitu jest ograniczenie ilości soli w codziennej diecie. Ponadto z menu należy wykluczyć również produkty typu fast food, słodycze oraz produkty wysoce przetworzone. Należy też maksymalnie ograniczyć przyjmowanie alkoholu. Dodatkowo niewskazane jest palenie papierosów.
W celu zmniejszenia cellulitu wodnego dobrze sprawdzi się picie naparów ziołowych, szczególnie tych o działaniu moczopędnym. Należy pamiętać, że odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo kluczowe w redukcji cellulitu i naturalnego oczyszczania organizmu z toksyn.
Osoby walczące z cellulitem wodnym powinny przywiązać większą uwagę do codziennego ubioru. Zbyt ciasna odzież oraz buty na wysokim obcasie sprzyjają zatrzymywaniu się wody oraz zaburzają krążenie w kończynach dolnych.
Inne sposoby jak pozbyć się cellulitu
Duże znaczenie w redukcji cellulitu ma stosowanie balsamów i olejków, które usprawniają przepływ krwi w organizmie. Ze względu na to, że obecnie występuje bardzo szeroki wybór kosmetyków, należy zwracać szczególną uwagę na skład produktu i dobierać go odpowiednio do rodzaju cellulitu. Tego rodzaju produkty powinny zawierać m.in. wyciąg z ruszczyka kolczastego oraz z miłorzębu japońskiego, których zadaniem jest przyspieszanie drenażu wody oraz chłonki w organizmie.
Więcej o tym jak pozbyć się cellulitu można przeczytać w artykule: Okłady algowe – naturalny sposób na cellulit
W walce z cellulitem pomocny będzie również masaż i profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinetach kosmetycznych. Zalicza się do nich m.in.:
Celem tego rodzaju zabiegów jest usprawnianie drenażu wody oraz eliminacja toksyn. Warto zaznaczyć, że jeden zabieg nie zlikwiduje cellulitu w całości. Najlepiej jest więc wykonywać zabiegi w serii. Dobór oraz określona ich ilość konsultowana jest zawsze z kosmetologiem.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
2 Responses
Ja tam na szczęście w szortach nie śmigam, ale cellulit to na pewno nic fajnego….
No cóż, ja wybieram sposób na leniucha – nie przyglądać się zbyt uważnie i zaakceptować ;D