Lakier do paznokci

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Lakier do paznokci to popularny kosmetyk wykorzystywany do poprawiania estetyki wyglądu płytek paznokciowych, ponieważ nadaje im oczekiwany, wybrany kolor lub połysk. Wyróżnia się jednak także lakiery lecznicze, bezbarwne, które mają na celu np. wzmocnienie płytki paznokciowej lub nawet usunięcie ogniska infekcji bakteryjnej czy grzybiczej.

Lakier do paznokci

Lakier do paznokci – rodzaje

Dzieląc lakiery do paznokci na podstawowe rodzaje, wyróżniamy:

  • lakiery klasyczne – szybko się je nakłada, jednak charakteryzują się dość niską trwałością. Już na drugi dzień mogą się kruszyć i odchodzić, zwłaszcza jeśli dana osoba dużo pracuje rękami. Są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych;
  • lakiery hybrydowe – stanowią połączenie lakieru i żelu, a po ich nałożeniu na paznokcie wymagają utrwalenia pod lampą UV lub lampą LED. Taka stylizacja jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, można też dowolnie wybierać w palecie kolorów i wzorów;
  • lakiery żelowe – składające się głównie z różnych mieszanek żeli, przez co są jeszcze trwalsze niż te hybrydowe. Także występują w wielu wersjach kolorystycznych oraz wymagają utwardzenia pod światłem emitowanym przez specjalne lampy;
  • lakiery winylowe – ulegają utwardzeniu w świetle dziennym, jednak są znacznie bardziej odporne na odpryskiwania i uszkodzenia niż lakiery klasyczne. Można zmywać je tak samo jak lakiery klasyczne, czyli zwykłym zmywaczem, co nie jest możliwe w przypadku pozostałych wyżej wymienionych rodzajów

Innymi rodzajami są lakiery do paznokci piaskowe (płytka paznokciowa staje się po nich szorstka, przypomina posypanie jej odrobiną piasku), magnetyczne (podczas stylizacji paznokci wykorzystuje się magnes, który oddziałuje z lakierem i tworzy na powierzchni paznokci oryginalne wzorki), termiczne (zmieniają kolor pod wpływem niskich lub wysokich temperatur) bądź holograficzne (pozostawiają na paznokciach efekt 3D).

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Medyczne lakiery do paznokci

Odrębną grupą są lakiery do paznokci zapisywane przez podologów, niektórych kosmetologów bądź dermatologów, w zależności od wskazań zdrowotnych i potrzeb pacjentów. Takie lakiery mają leczniczy cel – najczęściej zawierają takie składniki, które ukierunkowana są na zmniejszanie bądź zwalczanie stanów infekcyjnych lub wzmacnianie paznokci, przeciwdziałając ich odwarstwianiu się, wyginaniu i łamaniu. Takie lakiery bardzo często aplikuje się nie tylko na paznokcie, ale i na otaczające je skórki, ponieważ także na nich znajdować się mogą chorobotwórcze patogeny. Zwykle leczenie farmakologiczne wymagające użycia medycznych lakierów obejmuje także zastosowanie maści bądź tabletek doustnych uzupełniających to działanie. Większość takich lakierów dostępnych jest bez recepty, jednak mimo tego warto skonsultować się ze specjalistą, aby mógł on dobrać dawkę leku, częstotliwość jego używania oraz aby potwierdzić, że w danej sytuacji użycie konkretnego preparatu rzeczywiście będzie wskazane.

Zobacz również: Choroby paznokci.

Jak nakładać lakier do paznokci ?

Jak nakładać kolorowy lakier do paznokci, aby było to estetyczne i bezpieczne, a efekt maksymalnie trwały? Zawsze niezbędne jest odpowiednie przygotowanie paznokci i nie ma tu znaczenia, jaki rodzaj lakieru zostanie użyty. Mowa o umyciu dłoni, oczyszczeniu i odtłuszczeniu płytki paznokciowej, przycięciu paznokci na odpowiednią długość, spiłowaniu ich do równa, usunięciu nadmiernych skórek wokół paznokci. Po wykonaniu tych czynności można aplikować lakier. W przypadku klasycznych, kolorowych lakierów postępowanie można przedstawić następująco:

  • nałożenie lakieru posuwistymi ruchami od strony skórek w kierunku końcówek paznokci;
  • odczekanie chwili do momentu zaschnięcia lakieru;
  • nałożeniu drugiej warstwy w ten sam sposób.

Chcąc utrwalić nieco aplikację lub uzyskać efekt połysku można nałożyć dodatkową warstwę odżywczego lakieru bezbarwnego. Z kolei w przypadku lakieru hybrydowego manicure prezentuje się następująco:

  • nałożenie cienkiej warstwy bazy;
  • utwardzenie jej w lampie UV;
  • nałożenie cienkiej warstwy lakieru hybrydowego i wygladzenie jej pędzelkiem;
  • utwardzenie jej w lampie UV;
  • nałożenie warstwy topu;
  • utwardzenie jej w lampie UV;
  • przemycie paznokci wacikiem bezpyłowym nasączonym cleanerem i odczekanie, aż płyn odparuje;
  • nałożenie olejku odżywiającego skórki i paznokcie.

Manicure hybrydowy jest więc bardziej czasochłonny i wymagający. Chcąc cieszyć się estetycznymi paznokciami warto zwrócić się do specjalistki, która wykona stylizację wręcz perfekcyjnie.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Jankowiak W., Schaschner K., Zabiegi pielęgnacyjne dłoni i stóp, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *