Mięsień obniżacz przegrody nosa

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mięsień obniżacz przegrody nosa (łac. musculus depressor septi nasi) należy do grona mięśni wyrazowych twarzy, ponieważ uczestniczy w mimice i wyrażaniu ekspresji. Pełni jednak także inne funkcje, które warto znać. Omawiany mięsień lokalizuje się w otoczeniu nozdrzy na twarzoczaszce.

 

Mięsień obniżacz przegrody nosa – przebieg

Przyczepy mięśnia obniżacza przegrody nosa są następujące:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • przyczep początkowy (pp): kość szczękowa na wysokości siekaczy przyśrodkowych;
  • przyczep końcowy (pk): chrząstka przegrody nosa.

Omawiając nieco dokładniej, mięsień ten ma swój początek na łęku zębodołowym górnego zęba siecznego bocznego, a kończy się na dolnym brzegu części błoniastej przegrody nosa oraz na tylnym brzegu skrzydełka nosa. Fizjologicznie mięsień obniżacz przegrody nosa powstaje wskutek odszczepienia się obwodowych pęczków włókien mięśniowych mięśnia okrężnego ust, a dokładniej jego części w okolicy wargi górnej. Mięsień obniżacz przegrody nosa jest mięśniem niewielkim, płaskim, zlokalizowanym pod nosem, przy czym ściśle przylega do mięśnia nosowego znajdującego się także w tej okolicy.

Mięsień obniżacz przegrody nosa – funkcje

Mówiąc w znacznym uproszczeniu, mięsień obniżacz przegrody nosa pociąga nos ku dołowi. Natomiast omawiając dokładniej, podczas swojego skurczu pociąga ruchomą część nosa ku dołowi i zwęża tym samym nozdrza. W tym ruchu jest mięśniem synergistycznym dla mięśnia nosowego. Dodatkowo mięsień obniżacz przegrody nosa pociąga nozdrza nieco do boku, powodując rozwieranie nozdrzy. W tym ruchu jest jednak znacznie słabszy niż mięsień dźwigacz wargi górnej i skrzydła nosa.

Mięsień obniżacz przegrody nosa – unerwienie

Wszystkie mięśnie nozdrzy, w tym również mięsień obniżacz przegrody nosa, są unerwione przez gałązki policzkowe VII nerwu czaszkowego, a więc przez nerw twarzowy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *