Metoda OMO

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Metoda OMO pozwala na świadomą i kilkuetapową pielęgnację włosów każdego rodzaju. Skrót pochodzi od angielskich słów: Conditioner-Washing-Conditioner, co w tłumaczeniu na polski oznacza: odżywianie-mycie-odżywianie. To nic innego jak dwukrotne nałożenie odżywki, pomiędzy którymi włosy myje się szamponem.

Metoda OMO

Na czym polega metoda OMO?

Metodę OMO można opisać szczegółowo w następujący sposób:

  • I – odżywianie: nałożenie indywidualnie dobranej do potrzeb włosów odżywki, na długość ¾ włosów z pominięciem skóry głowy. Włosy mogą być suche lub zwilżone, przy czym druga opcja jest dla włosów korzystniejsza, a składniki odżywki lepiej wnikną w strukturę włosa. Odżywkę pozostawiamy na kilka lub kilkanaście minut, przy czym nie spłukujemy jej po upływie tego czasu;
  • II – dokładne umycie włosów i odżywki szamponem, również dobranym do potrzeb (tym razem skóry głowy). Wykonanie delikatnego masażu skalpu opuszkami palców celem wzmocnienia cebulek włosów i przyspieszenia wzrostu włosów. Szampon spłukujemy letnią wodę;
  • III – ponowne nałożenie tej samej odżywki na ¾ długości włosów i ponowne pozostawienia na kilka lub kilkanaście minut. Po upływie tego czasu odżywkę bardzo dokładnie spłukujemy letnią wodą. Na koniec mycia włosy można polać chłodną wodą, aby domknąć łuski.

Dalsza pielęgnacja włosów przebiega w sposób standardowy. Mokre włosy odciskamy z nadmiaru wody i odsączamy ręcznikiem, pamiętając, aby pod żadnym pozorem nie pocierać ich ręcznikiem. Następnie delikatnie przeczesujemy i suszymy chłodnym lub ciepłym nawiewem suszarki (nigdy gorącym). Przed suszeniem można zastosować dodatkowo termoochronę lub nałożyć specjalny olejek zabezpieczający końcówki włosów.

Metoda OMO – wskazania

Metoda OMO nadaje się do pielęgnacji każdego rodzaju włosów:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • wspiera ich nawilżenie;
  • chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi;
  • ułatwia rozczesywanie, zwłaszcza włosów kręconych i niesfornych;
  • poprawia skręt włosów kręconych i falowanych;
  • zmniejsza tendencję do elektryzowania się włosów i ich puszenia.

Innymi słowy – sprawia, że włosy stają się miękkie, pełne blasku i łatwe w stylizacji. Nie tracą wody w nadmiernych ilościach, a promieniowanie słoneczne czy wysokie temperatury podczas stylizacji nie uszkadzają w tak dużym stopniu ich struktury. Z metody OMO mogą korzystać osoby o każdej porowatości włosów, jak również z włosami kręconymi, prostymi, falowanymi, wyjątkowo zniszczonymi czy farbowanymi. Nie ma do niej żadnych przeciwwskazań. Ważne jest jedynie, aby dobrać szampon i odżywkę do własnych potrzeb.

Jakie kosmetyki do metody OMO?

Do wykonania metody OMO potrzebujemy jedynie szamponu i odżywki. Szampon należy dobrać przede wszystkim do potrzeb skóry głowy, a nie włosów. Prawidłowo myjemy nim bowiem jedynie skórę głowy, pomijając włosy. Spływająca piana jest całkowicie wystarczająca do umycia włosów. Lepiej więc wybierać szampony przeciwłupieżowe, regulujące wydzielanie sebum, nawilżające skórę głowy czy regenerujące jej podrażnienia. Informacje odnośnie wpływu szamponu na włosy nie są tak istotne – to zadanie przejmują odżywki do włosów i maski.

Odżywka natomiast powinna być już dobrana do potrzeb włosów, ponieważ nigdy nie nakładamy jej na skórę głowy. Można więc zakupić odżywkę w zależności od porowatości włosów, zawierającą proteiny, emolienty bądź humektanty. Ważne, aby odżywka miała jak najbardziej naturalny skład – można ją zrobić również samodzielnie. Należy unikać kosmetyków do pielęgnacji włosów zawierających w składzie SLS i SLES.

Metoda OOMO

Metodę OMO można rozszerzyć o olejowanie włosów, wówczas otrzymamy metodę OOMO. Wszystkie etapy wzbogaconej metody OMO przebiegają tam samo, jedynie pierwszym krokiem (przed pierwszym nałożeniem odżywki) jest nałożenie na wilgotne włosy olejku. Olejek także dobieramy do potrzeb włosów, najlepiej w zależności od ich porowatości. Na olejek nakładamy odżywkę i wykonujemy dalsze etapy pielęgnacji włosów bez zmian. Odżywka połączy się z olejkiem powodując jego emulgację, dzięki czemu oba produkty łatwiej zmyją się z włosów, zaś same włosy będą lepiej odżywione.

Zobacz również: Jak często myć włosy?



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kołomycew A., Jak dbać o włosy. Poradnik początkującej włosomaniaczki, Gliwice 2015.
  2. Niedziałek A., Robię włosing, czyli jak świadomie i skutecznie dbać o włosy, Wydawnictwo Buchmann, Warszawa 2021.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *