Mydło siarkowe znane jest przede wszystkim ze swoich właściwości antybakteryjnych. Z tego względu stanowi bardzo popularne rozwiązanie jako domowy sposób na trądzik pospolity. Jednak oprócz działania przeciwtrądzikowego mydło siarkowe wspomaga także leczenie świerzbu oraz łupieżu.
Mydło siarkowe to naturalny kosmetyk pielęgnacyjny, który posiada w sobie około 3-5% siarki. Dzięki temu często polecane jest ono osobom posiadającym cerę tłustą, problematyczną o podłożu trądzikowym. Mydło siarkowe przeznaczone jest nie tylko do pielęgnacji twarzy, ale również całego ciała, ponieważ problemy z trądzikiem dotyczą szyi, dekoltu, pleców i ramion. Warto pamiętać, że mydło siarkowe nie jest przeznaczone dla osób z cerą suchą oraz skłonną do przesuszania się.
Mydło siarkowe – właściwości pielęgnacyjne
1. Mydło siarkowe a trądzik.
Ze względu na zawartość związków mineralnych, mydło siarkowe idealnie sprawdza się w pielęgnacji skóry trądzikowej i problematycznej, jednocześnie zachowując naturalne pH skóry. Wykazuje działanie antyseptyczne i kojące, dzięki czemu doskonale łagodzi stany zapalne oraz oczyszcza pory skórne. Regularne stosowanie mydła siarkowego w domowej pielęgnacji zmniejsza nadmierną produkcję sebum, która stanowi jedną z głównych przyczyn zmian trądzikowych pojawiających się na skórze.
2. Mydło siarkowe a pielęgnacja włosów.
Tego rodzaju mydło bardzo dobrze sprawdza się również w pielęgnacji włosów, zwłaszcza tych przetłuszczających się. Dobrze je myje, usuwa zanieczyszczenia oraz martwe komórki naskórka. Jego najważniejszą funkcją jest pozbywanie się oraz regulacja nadmiernej produkcji sebum skóry głowy, będącej główną przyczyną pojawiania się tego problemu.
3. Mydło siarkowe a łupież.
Bardzo często zdarza się, że dermatolodzy zalecają stosowanie mydła siarkowego w przypadku gdy pojawi się łupież. Nie tylko pomaga go leczyć, ale również poprawia stan skóry. Mydło siarkowe wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, wysuszające, a także oczyszczające. Dlatego jego regularne stosowanie może w szybki sposób poprawić stan skóry głowy i pozbyć się łupieżu.
Kto powinien unikać mydła siarkowego?
Oprócz wielu dobroczynnych właściwości mydła siarkowego, zarówno dla naszej skóry jak i włosów, warto pamiętać o tym, że nie każdy może z niego korzystać. Uważać powinny przede wszystkim osoby posiadające skórę suchą lub ze skłonnością do jej przesuszania się. Mydło doskonale oczyszcza skórę z zalegających na niej zanieczyszczeń, jednak może prowadzić do uszkodzenia ochronnej warstwy skóry, czyli tzw. płaszcza hydrolipidowego co w dalszej perspektywie skutkować może jej przesuszeniem lub podrażnieniem.
Ostrożność należy również zachować przy skórze tłustej. Mimo że mydło siarkowe skutecznie pozbywa się nadmiaru sebum z powierzchni skóry nie powinno stosować się go zbyt często. A to dlatego, że nasza skóra z brakiem warstwy ochronnej stanie się nie tylko wrażliwa, ale także bardzo podatna na różnego rodzaje infekcje. Zamiast poprawy stanu skóry, efektem może więc być jej znaczne pogorszenie.
Polecane produkty:
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... | |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
10 Responses
Ciekawe informacje
Zastanawiam się czy do mojej cery, która cierpi na tradzik rózoway, czyli zupełnie inny niz ten pospolity, tez by się sprawdziło? Jak masz taką wiedze to chętnie się dowiem 🙂
Nie stosowałam nigdy mydła siarkowego – ale mam wrażenie, że przydałoby się mojej Drugiej Połówce 😉
Nie wiedziałam, że mydło siarkowe nadaje się do mycia włosów i że pomaga na łupież. To fajna alternatywa dla szamponów przeciwłupieżowych, których skład najczęściej niestety nie zachwyca.
Bardzo mi służy, uwielbiam 🙂
Kupilam kiedys mydlo siarkowe podczas pobytu w sanatorium, moze czas do niego wrocic 🙂
Świetny skład mydła, polecam!
Mam cerę suchą więc nie jestem dobrym kandydatem do używania mydła siarkowego, niemniej jednak posiadam też łupież i chętnie przetestuję mydło na skórę głowy 🙂
Ciekawy wpis, muszę przetestować 🙂
Muszę spróbować wprowadzić je w niewielkich ilościach do pielęgnacji 🙂