USG połówkowe

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

USG połówkowe to jedno z podstawowych badań, które należy wykonać w ciąży. Jak wskazuje nazwa, przypada ono na połowę ciąży, czyli okres między jej 18. a 22. tygodniem. USG połówkowe jest niezwykle ważne, ponieważ określa prawidłowy rozwój dziecka. Wszelkie nieprawidłowości mogą stanowić wskazanie do bardziej specjalistycznych badań pod kątem wad rozwojowych.

USG połówkowe

Na czym polega USG połówkowe?

USG połówkowe swoim przebiegiem i specyfiką nie różni się wiele od zwykłego badania USG wykonywanego kobietom ciężarnym. To badanie obrazowe wykorzystujące właściwości ultradźwięków, czyli fal akustycznych niesłyszalnych dla ludzkiego ucha. Kobieta do badania powinna położyć się lub przyjąć pozycję półleżącą. Lekarz nakłada na brzuch żel, a następnie przykłada głowicę. Obraz płodu ukaże się na podłączonym do głowicy monitorze. Całość jest w pełni bezpieczna zarówno dla dziecka, jak i dla matki.

Badanie nie wymaga wcześniejszego przygotowania, a w jego trakcie kobiecie może towarzyszyć bliska osoba. Po badaniu wystarczy usunąć nadmiar żelu za pomocą papieru, ręcznika lub chusteczek. Czas trwania USG połówkowego jest dłuższy niż w przypadku tradycyjnych wersji, ponieważ do oceny pozostaje znacznie więcej parametrów. Niekiedy USG połówkowe może przedłużyć się do godziny, jednak zależy to od dokładności lekarza i ewentualnych pytań pacjentki.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Co ocenia USG połówkowe?

USG połówkowe ocenia anatomię płodu, czyli budowę ciała dziecka od stóp aż po głowę oraz podstawowe pomiary:

  • BPD – szerokość główki;
  • HC – obwód główki;
  • TCD – szerokość móżdżka;
  • CM – zbiornik wielki mózgu;
  • NF – fałd karkowy;
  • AC – obwód brzuszka;
  • FL – długość kości udowej;
  • HL – długość kości ramiennej.

Oczywiście wszystkie wymiary dotyczą płodu, nie matki. Na podstawie uzyskanych wyników można określić przybliżoną masę dziecka. Każdy płód w poszczególnym tygodniu ciąży powinien osiągnąć pewne wymiary. Dzięki temu na USG można ocenić, czy maluch rozwija się prawidłowo, zgodnie z aktualnym trymestrem i miesiącem życia płodowego.

USG połówkowe nie tylko ocenia wspomniane parametry w sposób ściśle matematyczny, ale również sprawdza dokładną budowę ciała. Przykładowo, odnosząc się do główki i szyi lekarz bada wygląd profilu twarzy, symetrię struktur oraz ilość płynu mózgowo-rdzeniowego, natomiast oglądając brzuszek sprawdza się wielkość żołądka, widoczność pępka czy narządy rodne. Bardzo ważna jest ocena kręgosłupa. Częstą wadą, zwykle związaną z niedoborem kwasu foliowego, jest rozszczep kręgosłupa. Najłatwiej ocenić kręgosłup, jak dziecko się do badania obróci plecami.

Nieprawidłowości podczas badania

USG połówkowe umożliwia wykrycie poważnych wad wrodzonych i rozwojowych, dotyczących m.in. serca, nerek, płuc. Sprawdza również możliwość wystąpienia aberracji chromosomowych, tj. wad spowodowanych nieodpowiednią liczbą par chromosomów. Oznacza to, że podczas badania można wskazać zespół Downa czy zespół Edwardsa. Jednak nie należy być złej myśli, badania połówkowe mogą również potwierdzić prawidłowy rozwój dziecka.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Ropacka-Lesiak M., Szaflik K., Bręborowicz G., Schemat diagnostyczny w ciąży bliźniaczej, Ginekologia Polska, 86/2015.
  2. Bręborowicz G., Położnictwo i ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  3. Pietryga M., Ultrasonografia w ginekologii i położnictwie, Wydawnictwo Exemplum, 2020.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *