Ciemieniucha – czym jest i jak leczyć?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Ciemieniucha to bardzo częsta, choć niegroźna przypadłość wśród noworodków. Poza defektem kosmetycznym nie powoduje żadnych odczuć ze strony dziecka w postaci świądu czy pieczenia skóry. Świadczy jednak o działaniu matczynych hormonów oraz o nadmiernej produkcji łoju i rogowacenia naskórka u malucha.

Ciemieniucha - czym jest i jak leczyć?

Czym jest ciemieniucha?

Ciemieniucha to żółte łuski naskórka lokalizujące się na szczycie główki dziecka. Często za przyczynę jej powstawania uznaje się zbyt wysoki poziom hormonów matki, które jeszcze nie zostały usunięte z organizmu dziecka, a krążąc w jego krwioobiegu powodują drobne zaburzenia ustroju. Ciemieniucha może występować w postaci pojedynczych strupków, ale również może pokrywać niemal całą powierzchnię główki dziecka.

Pojawia się w około trzecim lub szóstym tygodniu życia dziecka i zwykle ustępuje samoistnie po ukończeniu trzeciego miesiąca. Dość często jednak spotyka się nawracającą ciemieniuchę, która dotyka starsze niemowlaki, a nawet dwuletnie dzieci.

Przyczyny ciemieniuchy

Należy zaznaczyć, że ciemieniucha nie powstaje na skutek zaniedbań higieny dziecka. Niekiedy zdarza się, że powodem są infekcje grzybicze, jednak do najczęstszych przyczyn zalicza się zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu gruczołów łojowych (nadmierna produkcja sebum skóry dziecka). Wszystko poprzez obecne w organizmie dziecka hormony matki. Dodatkowym czynnikiem jest nadmierna ilość łoju skórnego, który miesza się ze złuszczającym naskórkiem owłosionej skóry głowy. Na skutek zasychania, tworzą się żółte, nieestetyczne łuski oraz strupki.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak leczyć ciemieniuchę?

Mimo że ciemieniucha to niegroźna dolegliwość, nie należy jej lekceważyć. Przede wszystkim dlatego, że zaburza oddychanie skóry i może przyczynić się do powstania na główce dziecka skorupy trudnej i bolesnej do usunięcia. W przyszłości może to również przełożyć się na problemy dziecka ze skórą głowy bądź włosami. Co więc należy robić?

1. Stosować oliwkę.

Obszary, w których występują zmiany skórne należy smarować oliwką, dzięki czemu łuski staną się miękkie i łatwiej będzie można je usunąć. Następnie należy umyć dziecku główkę stosując szampon dla noworodków.

2. Wyczesywać.

Wyczesywanie łusek należy wykonywać tuż po nałożeniu oliwki na skórę dziecka, stosując do tego delikatną szczoteczkę.

Wskazówki

Zamiast zwykłej oliwki można zastosować specjalistyczne preparaty z wyciągów roślinnych, których celem jest zatrzymywanie nadmiernej produkcji łoju skórnego. W takiej sytuacji nie należy jednak wybierać przypadkowych preparatów. W walce z ciemieniuchą należy wykazać się dużą dozą cierpliwości oraz konsekwencją. Jej leczenie trwa bowiem od 7 do 14 dni, z kolei zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać codziennie.

Kiedy ciemieniucha niepokojąco długo utrzymuje się na główce dziecka, wówczas warto wybrać się do lekarza (pediatry lub dermatologa). Specjalista może przepisać np. maść o działaniu przeciwzapalnym, bądź inne preparaty do stosowania zewnętrznego. Warto skonsultować się lekarzem w przypadku, kiedy zmianom skórnym towarzyszy świąd, ciemieniucha nawraca lub pojawia się poza obszarem skóry głowy.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *