Pielęgnacja biustu

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Regularna pielęgnacja biustu powinna być stałym elementem dbania o siebie w przypadku każdej kobiety. Zadbany biust nie tylko ładnie wygląda i przyciąga wzrok, ale również poprawia samopoczucie właścicielki oraz wpływa na jej zdrowie. Pielęgnacja biustu obejmuje zarówno samobadanie piersi, jak i metody ich upiększania.

Pielęgnacja biustu

Na czym polega pielęgnacja biustu?

Na pielęgnację biustu składa się 5 etapów:

  • prawidłowa dieta;
  • regularna aktywność fizyczna;
  • domowe sposoby kosmetyczne;
  • pielęgnacja profesjonalna;
  • samobadanie piersi.

Wszystkie te etapy są ważne, a ich połączenie zagwarantuje zachowanie zdrowego i pięknego wizualnie biustu.

Prawidłowa dieta

To co jemy bezpośrednio przekłada się na stan naszej skóry. Osoby nadużywające alkoholu, spożywające duże ilości tłustych, smażonych potraw i słodyczy skarżą się zazwyczaj na mało elastyczną skórę z problemami. Pojawiają się: trądzik, zmiany dermatologiczne, cellulit, rozstępy. Aby cieszyć się gładką, elastyczną skórą, także na piersiach, należy zadbać o prawidłową dietę. Warto sięgać po:

  • koenzym Q10 lub kolagen – najlepiej w formie suplementów;
  • witaminy z grupy B – znajdują się w dużych ilościach w Spirulinie, Chlorelli, owocach i warzywach;
  • NNKT – ich bogatym źródłem są orzechy, ryby morskie, jaja, algi czy oleje roślinne;
  • cynk – w postaci suplementu lub spożywając ryby, ostrygi, ser żółty czy nasiona słonecznika i dyni.

Zdrowa, zbilansowana dieta wpłynie korzystnie nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale i na ogólne zdrowie fizyczne oraz psychiczne.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Regularna aktywność fizyczna

Regularnie wykonywane ćwiczenia fizyczne poprawiają elastyczność skóry oraz kształtują mięśnie. Wprawdzie piersi to głównie tkanka tłuszczowa, dlatego często uprawiany sport może wpłynąć na ich lekkie zmniejszenie, to jednak zwiększanie objętości mięśni klatki piersiowej sprawi, że piersi będą ładnie wyeksponowane, uniesione i kształtne. Zaleca się treningi siłowe górnych partii ciała z właściwym doborem obciążenia.

Domowe sposoby kosmetyczne

Do domowych metod pielęgnacji biustu zaliczamy:

  • automasaże piersi – mogą być połączone z samobadaniem piersi. Warto je wykonywać na bazie olejków odżywiających skórę, nawilżający kremów czy innych substancji poślizgowych bogatych w składniki aktywne;
  • peeling biustu – oczyści on skórę na piersiach z nadmiaru martwego naskórka, przez co będzie ona gładsza i odświeżona;
  • stosowanie kosmetyków pielęgnacyjnych – szczególnie po wcześniejszym peelingu, gdy biodostępność składników zawartych w kosmetykach będzie największa. Ważne aby kosmetyki były naturalne, mogą zawierać kolagen, witaminę E, wyciąg z ziół czy kofeinę;
  • zmiennocieplne prysznice – biorąc prysznic nakieruj strumień wody na piersi i zmieniaj temperaturę wody z ciepłej na chłodną.

Oczywiście wskazana jest także rezygnacja z używek – głównie palenia papierosów, ponieważ wracanie do nałogu może zniweczyć efekty pracy nad upiększeniem biustu.

Profesjonalna pielęgnacja

Współcześnie wiele gabinetów kosmetycznych oferuje zabiegi dla biustu. Są one znacznie intensywniejsze niż te wykonywane w warunkach domowych, a efekty widać zazwyczaj natychmiast lub po zakończeniu serii zabiegów (w zależności od ich rodzaju). Celem doboru zabiegów należy wybrać się do kosmetologa, który po wywiadzie i ocenie klientki pomoże wybrać coś odpowiedniego.

Samobadanie piersi

Samobadanie piersi to jedna z najważniejszych czynności wykonywanych przez każdą kobietę. Wykonując takie badanie regularnie jesteśmy w stanie wykryć ewentualne nieprawidłowości wskazujące na nowotwór piersi. Należy zwrócić uwagę na guzki, zmiany skórne, bolesne miejsca czy zmianę wyglądu brodawek. Samobadanie piersi zaleca się każdej kobiecie w wieku:

  • 20-40 lat – raz w miesiącu;
  • 40-49 lat – raz w miesiącu oraz wykonanie mammografii co 1-2 lata;
  • powyżej 50 lat – co miesiąc oraz wykonanie mammografii co rok.

Badanie można wykonywać na wiele sposobów – leżąc bokiem, stojąc przed lustrem lub podczas kąpieli. Ważne, aby wykonać je dokładnie z podziałem piersi na kwadranty.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Kołodziejczak A., Kosmetologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  2. Adamski Z., Kaszuba A., Dermatologia dla kosmetologów, Wydawnictwo Urban&Partner, Wrocław 2010.
  3. Ośmiałowska E., Świątoniowska N., Homętowska H., Jakość życia pacjentek z rozpoznaniem nowotworu piersi, Medycyna Paliatywna w Praktyce, 3/2018.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *