
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
W czasie ciąży zachodzi wiele zmian w organizmie kobiety. Dotyczą one zarówno wewnętrznych procesów jak i samego wyglądu zewnętrznego np. skóry, włosów czy paznokci. Dziś szczególną uwagę poświęcimy tym ostatnim. Jak więc właściwie dbać o paznokcie w ciąży? Podpowiadamy.
Kobietom w ciąży paznokcie rosną znacznie szybciej, co wynika z nadmiernej produkcji estrogenów. W wyniku tego procesu macierz paznokcia pracuje bardziej intensywnie, czego skutkiem jest dwa razy szybsze tempo wzrostu paznokci. W czasie ciąży rosną one około 2-3 mm tygodniowo.
Jeśli wcześniej kobieta w ciąży nie uczęszczała lub bardzo rzadko odwiedzała gabinet kosmetyczny w celu pielęgnacji paznokci warto, aby w tym szczególnym okresie umawiała się częściej. Jednak zanim wykonamy tego rodzaju zabieg, kosmetolog powinien wykluczyć przeciwwskazania. Jeśli ciąża jest niewidoczna warto uprzedzić wykonującą zabieg osobę o swoim wyjątkowym stanie. W tej sytuacji niektóre preparaty i środki potrzebne do wykonania zabiegu muszą ulec zmianom. Tak jest w przypadku płynu zmiękczającego skórki, który może wywołać uczulenie, podrażnienie, a jego zapach mdłości. Ważne jest, aby w trakcie ciąży nie stosować lakierów zawierających formaldehyd lub toluen, które mogą bardzo podrażniać. Bezpieczną opcją będzie również niewycinanie skórek, dzięki czemu skutecznie można ominąć zakażenie.
Zobacz również:
Jeżeli wyjście do gabinetu kosmetycznego to duży problem dla kobiety w ciąży to nic straconego. Pielęgnację paznokci można przeprowadzić również samodzielnie w domu. Najlepiej czynność tę wykonać zaraz po kąpieli. Wówczas zmiękczone skórki będzie o wiele łatwiej odsunąć z płytki paznokcia. Można je także wymoczyć w specjalnej miseczce z dodatkiem ulubionego mydła przez około 10-15 minut. Kolejnym krokiem jest osuszenie dłoni, odsunięcie skórek za pomocą drewnianego patyczka oraz zmycie ewentualnych pozostałości poprzedniego lakieru lub odżywki. Najlepszym rozwiązaniem do tego będzie zmywacz bez zawartości acetonu. Zmywanie lakieru należy przeprowadzać delikatnie. Nie wolno wcierać go zbyt mocno, ponieważ wówczas nadmiernie wysuszy się płytka paznokciowa. Następnie należy skrócić i nadać kształt opiłowując paznokcie. Krawędź paznokcia warto piłować tylko w jedną stronę, wówczas zapobiegniemy rozdwajaniu i łamania się płytki.
Ostatnim krokiem jest malowanie paznokci. Zanim jednak do tego przystąpimy, warto na początku nałożyć cienką warstwę przeźroczystego lakieru, który będzie stanowił warstwę ochronną przez ewentualnym zabarwieniem się płytki. W momencie gdy podkład wyschnie można rozpocząć właściwie malowanie paznokci. Końcową warstwą powinien stanowić specjalny utwardzacz lakieru.
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
6 odpowiedzi
Ja w ciąży bardzo dbałam o całą siebie – kiedy widzę kobiety w ciązy z przetłuszczonymi włosami i brudnymi paznokciami to zasnatawiam się gdzie one mają oczy. Nie chodze do kosmetyczki więc wszystko robiłam sama, ale z umiarem, żeby nie zaszkodzić sobie czy dzieciątku, które jednak miałam w brzuchu.
Oooo, nie wiedziałam, że ciąża ma też wpływ na paznokcie. Chociaż zauważyłam w tamtym czasie ich wzmocnienie, ale czy wzrost… Raczej nie 🙁
Dziękuję za rady na przyszłość 🙂
Na szczęście w okresie ciąże nie miałam problemu z paznokciami, za to po urodzeni na pewien okres stały się łamliwe, a włosy leciały garściami.. Ale te czasu już minęły 😉 Fajny, przydatny post:)
wow, będę pamiętała o tym w przyszłości 🙂
O prosze nie mialam pojecia o takich wskazaniach w czasie ciazy 🙂 ja zauwazylam za to ze paznokcie rosna szybciej po wypiciu alkoholu!