W czasie ciąży zachodzi wiele zmian w organizmie kobiety. Dotyczą one zarówno wewnętrznych procesów jak i samego wyglądu zewnętrznego np. skóry, włosów czy paznokci. Dziś szczególną uwagę poświęcimy tym ostatnim. Jak więc właściwie dbać o paznokcie w ciąży? Podpowiadamy.
Kobietom w ciąży paznokcie rosną znacznie szybciej, co wynika z nadmiernej produkcji estrogenów. W wyniku tego procesu macierz paznokcia pracuje bardziej intensywnie, czego skutkiem jest dwa razy szybsze tempo wzrostu paznokci. W czasie ciąży rosną one około 2-3 mm tygodniowo.
Paznokcie w ciąży – pielęgnacja profesjonalna
Jeśli wcześniej kobieta w ciąży nie uczęszczała lub bardzo rzadko odwiedzała gabinet kosmetyczny w celu pielęgnacji paznokci warto, aby w tym szczególnym okresie umawiała się częściej. Jednak zanim wykonamy tego rodzaju zabieg, kosmetolog powinien wykluczyć przeciwwskazania. Jeśli ciąża jest niewidoczna warto uprzedzić wykonującą zabieg osobę o swoim wyjątkowym stanie. W tej sytuacji niektóre preparaty i środki potrzebne do wykonania zabiegu muszą ulec zmianom. Tak jest w przypadku płynu zmiękczającego skórki, który może wywołać uczulenie, podrażnienie, a jego zapach mdłości. Ważne jest, aby w trakcie ciąży nie stosować lakierów zawierających formaldehyd lub toluen, które mogą bardzo podrażniać. Bezpieczną opcją będzie również niewycinanie skórek, dzięki czemu skutecznie można ominąć zakażenie.
Zobacz również:
Paznokcie w ciąży – pielęgnacja domowa
Jeżeli wyjście do gabinetu kosmetycznego to duży problem dla kobiety w ciąży to nic straconego. Pielęgnację paznokci można przeprowadzić również samodzielnie w domu. Najlepiej czynność tę wykonać zaraz po kąpieli. Wówczas zmiękczone skórki będzie o wiele łatwiej odsunąć z płytki paznokcia. Można je także wymoczyć w specjalnej miseczce z dodatkiem ulubionego mydła przez około 10-15 minut. Kolejnym krokiem jest osuszenie dłoni, odsunięcie skórek za pomocą drewnianego patyczka oraz zmycie ewentualnych pozostałości poprzedniego lakieru lub odżywki. Najlepszym rozwiązaniem do tego będzie zmywacz bez zawartości acetonu. Zmywanie lakieru należy przeprowadzać delikatnie. Nie wolno wcierać go zbyt mocno, ponieważ wówczas nadmiernie wysuszy się płytka paznokciowa. Następnie należy skrócić i nadać kształt opiłowując paznokcie. Krawędź paznokcia warto piłować tylko w jedną stronę, wówczas zapobiegniemy rozdwajaniu i łamania się płytki.
Ostatnim krokiem jest malowanie paznokci. Zanim jednak do tego przystąpimy, warto na początku nałożyć cienką warstwę przeźroczystego lakieru, który będzie stanowił warstwę ochronną przez ewentualnym zabarwieniem się płytki. W momencie gdy podkład wyschnie można rozpocząć właściwie malowanie paznokci. Końcową warstwą powinien stanowić specjalny utwardzacz lakieru.
Warto wiedzieć!
- Nasze paznokcie nie tolerują zbyt „głębokiego” wycinania skórek.
- Nie należy zbyt często korzystać z polerki, która może niszczyć płytkę paznokcia.
- W przypadku ciemnych kolorów lakierów zawsze należy stosować podkład na paznokcie w postaci cienkiej warstwy bezbarwnego lakieru. Pomoże nam to uniknąć niechcianych przebarwień na płytce.
- Należy unikać zbyt intensywnego czyszczenia paznokci (zanieczyszczeń spod paznokci).
- Lakier do paznokci należy nakładać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
6 Responses
Ja w ciąży bardzo dbałam o całą siebie – kiedy widzę kobiety w ciązy z przetłuszczonymi włosami i brudnymi paznokciami to zasnatawiam się gdzie one mają oczy. Nie chodze do kosmetyczki więc wszystko robiłam sama, ale z umiarem, żeby nie zaszkodzić sobie czy dzieciątku, które jednak miałam w brzuchu.
Oooo, nie wiedziałam, że ciąża ma też wpływ na paznokcie. Chociaż zauważyłam w tamtym czasie ich wzmocnienie, ale czy wzrost… Raczej nie 🙁
Dziękuję za rady na przyszłość 🙂
Na szczęście w okresie ciąże nie miałam problemu z paznokciami, za to po urodzeni na pewien okres stały się łamliwe, a włosy leciały garściami.. Ale te czasu już minęły 😉 Fajny, przydatny post:)
wow, będę pamiętała o tym w przyszłości 🙂
O prosze nie mialam pojecia o takich wskazaniach w czasie ciazy 🙂 ja zauwazylam za to ze paznokcie rosna szybciej po wypiciu alkoholu!