Nakazy i zakazy w ciąży

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Nakazy i zakazy w ciąży to ważny temat dla kobiet spodziewających się dziecka. Jak wiadomo, w tym wyjątkowym dla pań czasie istnieją pewne zachowania bądź czynności, z których mogą korzystać lub też jak najszybciej powinny z nich zrezygnować.

Nakazy i zakazy w ciąży

Ciąża to czas kiedy kobieta posiada pewnego rodzaju ograniczenia w wykonywaniu codziennych czynności lub nawyków, które towarzyszyły jej zanim zdecydowała się urodzić dziecko. Oznacza to, że okres ciąży rządzi się swoimi prawami, których celem jest ochrona zdrowia przyszłego potomka, a także zapewnienie właściwego samopoczucia jego matki.

Nakazy w ciąży

1. Zdrowe odżywienie.

Będąc w ciąży kluczową sprawą jest zdrowe odżywianie się. W codziennej diecie przyszłej matki powinna znaleźć się duża ilość warzyw i owoców, chude mięso, a także duża ilość wody. Zaleca się również spożywanie przetworów mlecznych tj. jogurty, sery ze względu na duże zapotrzebowanie wapnia dla własnego organizmu jak i rozwijającego się dziecka. Lekarz prowadzący ciążę może zalecić również suplementację witaminową w tym również kwasem foliowym, które w diecie mogą nie być dostarczane na odpowiednim poziomie.

2. Aktywność fizyczna.

Aktywność fizyczna w ciąży jest wręcz wskazana jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Najlepszym wyborem jest spacer, joga, pływanie czy gimnastyka. Warto zdecydować się na aktywność, która sprawia najwięcej frajdy i przyjemności. Aktywny tryb życia w ciąży zwiększa odporność na infekcje, a także przygotowuje organizm kobiety do porodu. Należy podkreślić, że aktywność w ciąży powinna być wcześniej skonsultowana z lekarzem prowadzącym, a także powinna być dostosowana do obecnego etapu ciąży.

Zobacz również: Pływanie w ciąży.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

3. Relaks.

Będąc w ciąży warto unikać stresu oraz sytuacji rodzących różnego rodzaju napięcia. Jeśli ciężko zapanować nad negatywnymi emocjami warto zastosować odpowiednie techniki relaksacji. Przydatna w tym celu jest muzykoterapia, aromaterapia, masaż, a także nabranie dystansu do pewnych wydarzeń i sytuacji.

4. Regularne wizyty kontrolne.

Regularne wizyty u ginekologa oraz poddawanie się badaniom kontrolnym to podstawa zdrowego prowadzenia ciąży. Ponadto, na każdym spotkaniu warto informować lekarza o ewentualnych dolegliwościach, samopoczuciu czy chęci wprowadzenia zmian w dotychczasowym trybie życia lub diecie (aktywność fizyczna, przyjmowanie leków czy suplementów diety).

Zakazy w ciąży

1. Depilacja kremem.

Skóra kobiet w ciąży jest bardzo wrażliwa i podatna na działanie wszelkich czynników środowiska zewnętrznego, w tym również kosmetyków pielęgnacyjnych. Mowa również o preparatach do depilacji w formie kremu. Mimo iż na opakowaniu każdego preparatu widnieje informacja dotycząca wykonania próby uczuleniowej warto nie korzystać z tego rodzaju depilacji. Kosmetyki te bazują na silnych związkach chemicznych, które przenikają w strukturę włosa prowadząc do jej rozpuszczenia. Ze względu na intensywny charakter działania zaleca się stosowanie tradycyjnych metod usuwania owłosienia, do których należy golenie maszynką. Będąc w ciąży warto unikać również depilacji woskiem, ze względu na wysoką bolesność oraz stresujący przebieg samego zabiegu.

2. Piercing brzucha.

W przypadku posiadania kolczyka w pępku przyszła mama powinna wyjąć go zanim brzuch będzie przyjmował coraz większe rozmiary. Gdy ciąża staje się zaawansowana wówczas pępek wydostaje się na zewnątrz, a znajdujący się w nim kolczyk mógłby często haczyć o odzież i być kłopotliwy.

3. Picie alkoholu.

Alkohol w ciąży jest całkowicie zakazany, ze względu na całkowity brak mechanizmu obronnego, który mógłby uchronić nienarodzone dziecko przed jego toksycznym działaniem. Nie chroni je łożysko, z kolei wątroba malucha nie jest na tyle wykształcona, aby móc eliminować alkohol.

4. Palenie papierosów.

Palenie papierosów w ciąży to kolejna rzecz znajdująca się na liście zakazów. Codzienne, a nawet sporadyczne palenie kobiety ciężarnej wpływa m.in. na niską masę urodzeniową dziecka. Ponadto może spowodować komplikacje w czasie porodu, a także niedotlenienie płodu.

5. Surowe mięso.

Mowa tu o spożywaniu tatara lub sushi, w którym występuje surowe mięso, żółtko jaja oraz ryby. Produkty tego typu mogą stanowić źródło pasożytów, bakterii, które mogą być szkodliwe zarówno dla zdrowia matki jak i dziecka.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 odpowiedzi

  1. W tym okresie warto szczególnie o siebie zadbać, zrezygnować z rzeczy niebezpiecznych i takich, które mogą zaszkodzić maleństwu .

  2. Bardzo ważny post,każda przyszła mama powinna go przeczytać – zwłaszcza ten wątek o alkoholu,bo niestety nadal wiele kobiet ma beztroskie podejście do tematu picia w ciąży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *