Mówienie przez sen

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mówienie przez sen to wciąż często występująca przypadłość, która może dotyczyć każdego bez względu na wiek czy płeć. Przyczyny tego zjawiska wciąż nie zostały do końca poznane – mimo licznych, wieloletnich badań mózg człowieka pozostaje zagadką. Bywa, że osoby mówiące przez sen budzą się zmęczone i niewyspane, zwykle jednak nie pamiętają swoich nocnych rozmów, a rano budzą się bez żadnych objawów wskazujących na to, że noc nie była spokojna.

Mówienie przez sen

Fizjologia snu

Mózg w trakcie snu może znajdować się w fazie REM lub w fazie NREM – pojawiają się one naprzemiennie, a podczas każdej z nich obserwuje się charakterystyczne zmiany fizjologiczne w organizmie śpiącego człowieka. Faza REM pojawia się wraz z marzeniami sennymi, a jej zadaniem jest m.in. pobudzanie kreatywności oraz wspomaganie rozwiązywania problemów. Z tego względu niejednokrotnie używa się stwierdzenia „prześpij się z problemem, a rano znajdziesz dla niego rozwiązanie”. Podczas tej fazy mózg pracuje odmiennie niż w stanie czuwania czy fazie NREM. Podstawowym zadaniem fazy NREM jest natomiast utrwalanie wspomnień.

Podczas fazy REM występują marzenia senne. Trwa ona od 5 do 30 minut i zwie się ją zamiennie snem paradoksalnym. Towarzyszą jej szybkie ruchy gałek ocznych, wysoka aktywność mózgu oraz przyspieszenie akcji serca. Oddech staje się nieregularny, a mięśnie ulegają zwiotczeniu. Z kolei w trakcie fazy NREM zauważa się spowolnienie ruchów gałek ocznych i zwolnienie oddechu. Stanowi 80% całego snu i to właśnie wtedy organizm zaczyna się regenerować.

Mówienie przez sen – przyczyny

Mówienie przez sen określa się fachowo jako parasomnia. To szeroka grupa zachowań niepożądanych podczas snu, do których, poza mówieniem przez sen, zalicza się dodatkowo: bruksizm, lęki nocne, koszmary nocne, seksomnię, lunatyzm czy paraliż senny. Mówienie przez sen może pojawiać się zarówno w czasie fazy REM, jak i NREM snu. Przyczyny zjawiska nie są znane, jednak wymienia się czynniki ryzyka takie jak:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • silny stres;
  • wysoka gorączka;
  • alkoholizm lub stan po spożyciu alkoholu;
  • przyjmowanie niektórych leków, jako ich skutki uboczne;
  • różnego rodzaju zaburzenia psychiczne;
  • nadużywanie substancji psychotropowych.

Zwykle mówienie przez sen nie wiąże się z zagrożeniem dla śpiącej osoby.

Jak wygląda mówienie przez sen?

Mówienie przez sen może przybrać rozmaitą postać. W zależności od tego czy pojawia się w fazie REM czy NREM może być całkowicie zrozumiałą, logiczną rozmową z bliską osobą (której rano się nie pamięta), monologiem bądź niezrozumiałym bełkotem i jękiem. Często obserwuje się wypowiadanie jedynie pojedynczych słów. Dopóki nie towarzyszą temu inne, niepokojące objawy (ataki lęku, ataki agresji, lunatykowanie), a dana osoba budzi się wyspana, nie ma powodów do obaw. Nie podejmuje się również żadnych metod leczniczych.

Mówienie przez sen – leczenie

Jeśli mówienie przez sen jest objawem izolowanym, nie wynika z chorób ogólnoustrojowych czy dotyczących układu nerwowego i nie towarzyszą mu inne objawy, lekarze nie wdrażają leczenia. Jeśli natomiast mówienie przez sen wiąże się z obecnością guza mózgu, należy jak najszybciej udać się do neurochirurga na konsultację. Być może konieczne będzie jego usunięcie. Jeśli przyczyna mówienia przez sen jest znana i wiąże się z chorobami, zawsze podstawą będzie leczenie przyczynowe.

Często mówienie przez sen wynika z problemów osobistych, np. nadmiernego stresu, problemów w pracy, konfliktów rodzinnych czy schorzeń psychicznych i emocjonalnych. W takim przypadku warto uczęszczać na wizyty do psychoterapeuty oraz szczególnie dbać o jakość i komfort snu. Na komfort snu wpływają poniższe rady:

  • kładzenie się spać o stałej godzinie, najlepiej między 21:00 a 23:00;
  • budzenie się rano o stałej godzinie, przesypiając 6-9 godzin w zależności od potrzeb organizmu;
  • spanie w przewietrzonym pomieszczeniu, w którym panuje temperatura 18-20 stopni Celsjusza;
  • spanie wyłącznie na ergonomicznym, dopasowanym i wygodnym materacu;
  • unikanie korzystania z telefonu komórkowego, oglądania telewizji czy korzystania z komputera przed snem;
  • zadbanie o wyciszenie pomieszczenia sypialnego i usunięcie wszelkich źródeł światła (także diod w urządzeniach elektrycznych);
  • unikanie nadmiernej aktywności fizycznej przed snem.

Może się okazać, że wdrożenie powyższych zasad prawidłowego snu usunie problem mówienia przez sen z życia danej osoby.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szelenberger W., Hipersomnie pochodzenia ośrodkowego, Pnaumonologia i Alergologia Polska, 1/2007.
  2. Heitzman J., Postępowanie w przypadku bezsenności i zaburzeń snu, Lekarz POZ, 3/2021.
  3. Heitzman J., Zaburzenia snu – przyczyna czy skutek depresji?, Psychiatria Polska, 5/2009.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *