Do jakiego wieku rosną piersi?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wiele kobiet zastanawia się, do jakiego wieku rosną piersi. To pytanie pada szczególnie często wśród posiadaczek małego biustu, które mają nadzieję, że ich piersi jeszcze urosną, a także przez dziewczęta w wieku dojrzewania, które zastanawiają się, kiedy ich piersi osiągną ostateczny rozmiar. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Do jakiego wieku rosną piersi?

Do jakiego wieku rosną piersi?

Nie można podać konkretnego wieku, do którego rosną piersi, jednak można podać stan fizjologiczny. Piersi rosną do zakończenia okresu pokwitania, co może przypaść na 18-20 rok życia kobiety. Wszystko zależy więc od tego, w jakim wieku dziewczyna weszła w okres dojrzewania. Wykazano, że za moment zakończenia dojrzewania zależy także od czynników takich jak:

  • ogólny stan zdrowia;
  • przebieg okresu dojrzewania innych kobiet w rodzinie (predyspozycje genetyczne);
  • sposób odżywiania się;
  • kształt sylwetki (dziewczyny wysokie i szczupłe dojrzewają później niż dziewczyny niskie i krępe).

Zgodnie z wieloma źródłami, piersi rosną do 17. roku życia, gdy pojawiają się w nich zraziki gruczołowe – struktury odpowiedzialne za laktację w ciąży.

Co wpływa na rozmiar piersi?

Rozmiar piersi jest cechą uwarunkowaną genetycznie, co oznacza, że nie ma sposobów na ich nieinwazyjne zwiększenie lub zmniejszenie, przy zachowaniu pozostałych parametrów wyglądu. Oczywiście na całym świecie wciąż są popularne operacje powiększania biustu, ale jest to metoda inwazyjna, wiążąca się z ryzykiem powikłań i bolesna.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Nie można też z góry zakładać, że dziewczynka odziedziczy duży biust po swojej mamie i babci. Nawet jeśli wszystkie kobiety w rodzinie cieszą się obfitymi piersiami. Dziecko może odziedziczyć parametry wyglądu po rodzinie ze strony ojca, ale może również wykształcić własne, indywidualne geny, które mimo stałych cech w rodzinie spowodują mały rozmiar biustu.

Tycie i odchudzanie

Wprawdzie rozmiar piersi jest cechą względnie stałą, to jednak można na nią nieznacznie wpływać. Najczęstszym zjawiskiem jest zmniejszenie rozmiaru piersi po zrzuceniu zbędnych kilogramów. Obserwuje się to szczególne często u kobiet z nadwagą i otyłością, które decydują się na kurację odchudzającą. W jej efekcie traci się nie tylko zbędne kilogramy i tłuszcz z całego ciała, ale i piersi. Dlaczego tak się dzieje? Otóż piersi są zbudowane głównie z tkanki tłuszczowej. Odchudzając się, organizm nie wybiera selektywnie części ciała, z których spali tłuszcz – spala go równomiernie, w tym również w piersi. Wskutek odchudzania duże piersi mogą zmniejszyć się nawet o kilka rozmiarów. Osoby otyłe z małymi piersiami zazwyczaj nie doświadczają tego efektu.

Na rozmiar piersi możemy wpłynąć także poprzez ćwiczenia górnych partii ciała. W szczególności chodzi o ćwiczenia siłowe, które stają się coraz popularniejsze również wśród kobiet. Za utrzymanie ładnego kształtu piersi odpowiadają głównie mięśnie piersiowe. Poprzez ćwiczenia barków i klatki piersiowej mięśnie przedniej, górnej części tułowia zwiększają swoją objętość. Wskutek tego piersi nie tylko wyglądają na większe, ale i są jędrne.

Pozostałe czynniki

Na rozmiar piersi nie wpływają jedynie tycie i odchudzanie się. Do pozostałych czynników można zaliczyć:

  • cykle menstruacyjny – wskutek działania hormonów piersi zmieniają nieznacznie swój rozmiar w trakcie cyklu. Są nieco większe w drugiej połowie cyklu;
  • ciążę i okres laktacji – wzrost piersi w ciąży wiąże się nie tylko z szalejącą burzą hormonów, ale i gromadzeniem się mleka w piersiach. Wskutek tego mogą one zwiększyć się nawet o kilka rozmiarów;
  • menopauzę – zmiany hormonalne i fizjologiczne związane ze starzeniem się organizmu sprawiają, że piersi stają się mniej jędrne i wykazują tendencję do opadania. Może nieznacznie spaść ich rozmiar, jednak najczęściej zauważa się obwiśnięcie piersi.

Jak widać, piersi zmieniają się przez całe życie kobiety. Dlatego nie warto latami korzystać z biustonosza kupionego w wieku 19 lat lub dobierać kolejne biustonosze do rozmiaru ustalonego w tym wieku. Na rozmiar biustu ma wpływ kilka czynników, dlatego wraz ze zmianami zachodzącymi w piersiach powinnyśmy także zmieniać biustonosze.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Stoppard M., Pielęgnacja piersi, Wydawnictwo Książka i Wiedza, Warszawa 1998.
  2. Stavros T., Ultrasonografia piersi, Wydawnictwo Medipage, Warszawa 2007.
  3. Przylipiak A., Podstawy Medycyny Estetycznej, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Kresowa Agencja Wydawnicza, Białystok 2011.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *