Bicze wodne

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Bicze wodne (nazywane również bicze szkockie) to zabieg z zakresu hydrolecznictwa cieszący się ogromną popularnością. Polega na zastosowaniu strumienia wody pod bardzo dużym ciśnieniem w celach zdrowotnych.

Bicze wodne

 

Metodyka zabiegu

Strumień wody podczas zabiegu ma bardzo duże ciśnienie, zwykle w granicach 100-300 kPa. Do przeprowadzenia zabiegu konieczne jest duże pomieszczenie oraz odpowiednia katedra natryskowa. W jego trakcie należy stale poruszać strumieniem wody, aby nie działał on punktowo wyłącznie na jedną okolicę ciała. Siłę strumienia można stopniowo zwiększać, w trakcie przyzwyczajania się organizmu do bodźca. Wówczas należy wziąć pod uwagę parametry takie jak:

  • temperatura wody;
  • kąt padania strumienia wody;
  • wielkość i pobudliwość powierzchni ciała poddawanej zabiegowi.

Bicze szkockie wykonuje się u osób całkowicie obnażonych, najczęściej z odległości około 3 metrów od strumienia wody. Początkowo woda powinna mieć temperaturę 38-42 stopni Celsjusza, przy czym takie polewanie trwa minutę. Następnie korzysta się ze strumienia wody o temperaturze 10-15 stopni Celsjusza przez kilka sekund. Ilość takich serii zależy od preferencji i oczekiwań zdrowotnych, jednak zazwyczaj zabieg trwa około 10 minut.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Do wyboru mamy różnego rodzaju dysze. Najbardziej popularne są deszczowe i kolczaste. Dysza warunkuje indywidualne odczucia biczów wodnych, ponieważ ukierunkowuje strumień wody. Zabieg rozpoczyna się od tylnej części ciała, zwykle od kończyn dolnych, a następnie kieruje strumień wody na grzbiet. Przód ciała polewany jest na końcu, jako bardziej wrażliwy. Omija się części ciała takie jak głowa, piersi u kobiet, okolice intymne. Po zakończeniu zabiegu należy pół godziny odczekać, zanim zostanie wykonany kolejny zabieg innego gatunku.

Jak działają bicze wodne?

Tego typu natryski wywołują korzystne działanie termiczne i mechaniczne. Wśród szczególnie istotnych właściwości takiego zabiegu znajdują się między innymi:

Bicze wodne są wykorzystywane zarówno w celach kosmetycznych, prewencyjnych, jak i leczniczych. Często na serię zabiegów decydują się osoby chcące podnieść ogólną odporność, poprawić wygląd sylwetki i skóry oraz z wahaniami ciśnienia tętniczego. To popularny zabieg również w przypadku zaburzeń krążenia po różnego rodzaju urazach i kontuzjach, np. po złamaniach i skręceniach, gdy stan pacjenta pozwala już na takie intensywne bodźce.

Należy wspomnieć, że bicze wodne są idealnym zabiegiem z zakresu hydrolecznictwa w przypadku osób zmagających się z dużym stresem w życiu codziennym. Poprzez wpływ na ośrodkowy układ nerwowy, gospodarkę hormonalną i układ krwionośny bicze wodne, mimo swojej siły,  relaksują i wyciszają organizm. W efekcie umożliwiają głębokie odprężenie.

Przeciwwskazania do biczów wodnych

Bicze wodne nie zawsze mogą zostać wykonane. Do głównych przeciwwskazań zaliczamy:

Bicze wodne nie są zalecane również osobom w podeszłym wieku, o wątłej budowie ciała oraz silnie osłabionym lub wyniszczonym.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Madejewska M., Lipińska K., Hydroterapia w zastosowaniach leczniczych i higieniczno-estetycznych, Gerontologia Współczesna, 3/2014.
  2. Kwolek A., Rehabilitacja medyczna, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2003.
  3. Żyżniewska-Banaszak E., Mosiejczuk H., Cichocki P., Fizjoterapia i odnowa biologiczna – czy dla wszystkich?, Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, 3/2010.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *