Pierwsze zmarszczki pojawiają się po ukończeniu 25 roku życia. To właśnie w tym czasie spada ilość kwasu hialuronowego, kolagenu oraz elastyny w komórkach skóry. Aby zapobiegać ich pogłębianiu się warto zmodyfikować styl życia oraz zastosować odpowiednią pielęgnację skóry.
Pierwsze zmarszczki – jak im zaradzić?
Pierwsze zmarszczki zwykle pojawiają się niespodziewanie, jednak często następuje to po ukończeniu 25 roku życia. Proces starzenia się obejmuje nie tylko skórę twarzy, ale i całego ciała. Wówczas nabiera ona ziemistego koloru, jej struktura staje się cieńsza, bardziej wiotka. Dodatkowo zwiększa się skłonność powstawania teleangiektazji, przebarwień oraz zmarszczek.
1. Unikanie słońca.
Działanie promieni słonecznych, a także częste wizyty w solarium to jeden z głównych powodów oznak starzenia się skóry. Promienie UV przyczyniają się do powstawania wolnych rodników, w wyniku których naskórek traci kwas hialuronowy oraz zostają uszkodzone struktury włókien kolagenowych i elastynowych. Czynniki te nasilają proces powstawania zmarszczek oraz zwiększają utratę jędrności i elastyczności skóry.
2. Krem przeciwzmarszczkowy.
Aby zapobiegać powstawaniu kolejnych zmarszczek bardzo istotne jest zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji skóry. W tym celu ważną rolę odgrywa regularne oczyszczanie skóry, stosowanie peelingów oraz kremów o działaniu przeciwzmarszczkowym na bazie witaminy C, kolagenu, koenzymu Q10, witaminy E, kwasu hialuronowego oraz kinetyny.
Wskazówka
Kinetyna to naturalny składnik roślinny, który warunkuje podziały komórkowe. Obecna w kremach wykazuje zdolność opóźniania niekorzystnych zmian jakie zachodzą w trakcie procesów starzenia się. Dodatkowo skuteczna jest w walce z uszkodzeniem skóry wywołanym działaniem promieni słonecznych. Nie powoduje podrażnień skóry, może być stosowana zatem nawet w przypadku skóry wrażliwej.
W codziennej pielęgnacji zaleca się również:
- ograniczanie ruchów mimiką twarzy;
- delikatne wykonywanie demakijażu skóry (bez ruchów jej rozciągania);
- stosowanie filtrów UV;
- nawilżanie skóry;
- stosowanie kosmetyków przeznaczonych do danego rodzaju skóry.
3. Zdrowa dieta.
Warto, aby w codziennej diecie występowały naturalne przeciwutleniacze obecne w warzywach (czosnek, papryka, brukselka), czerwonym winie, a także witaminie A, C i E. Związki te bowiem wykazują właściwości odmładzające – biorą udział m.in. w procesie syntezy nowego kolagenu i elastyny.
4. Zabiegi kosmetyczne.
Regularne korzystanie z usług gabinetów kosmetycznych to kolejny sposób zapobiegania pojawianiu się nowych zmarszczek. Zabiegi tj. mikrodermabrazja, eksfoliacja kwasami, zabiegi laserowe czy z zakresu medycyny estetycznej w znacznym stopniu wpływają na poprawę wyglądu skóry.
Polecane produkty:
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |