
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Kosmetyki antycellulitowe stanowią jedną z pierwszych metod walki z problemem jakim jest pomarańczowa skórka. Produkty te występują w różnych formach, z różnym procentem składników aktywnych. Nie ulega wątpliwości jednak fakt, że przemysł kosmetyczny nieustannie poszukuje coraz to nowszych rozwiązań redukcji cellulitu poprzez stosowanie preparatów o działaniu antycellulitowym.
Profilaktyka antycellulitowa staje się bardziej skuteczna jeśli działa wielokierunkowo. W związku z tym stosowane preparaty kosmetyczne powinny wykazywać właściwości wzmacniające ściany naczyń krwionośnych, poprawiające krążenie krwi i limfy oraz regulować metabolizm adipocytów wpływając jednocześnie na proces lipolizy i lipogenezy.
Do głównych związków aktywnych preparatów antycellulitowych należą:
Polifenole, do których należą saponiny i flawonoidy korzystnie wpływają na naczynia krwionośne uszczelniając ich ściany, dodatkowo stymulują krążenie krwi. Dzięki temu, że regulują krążenie krwi wykazują również właściwości przeciwobrzękowe. Działanie to jest mocno powiązane z oczyszczaniem się komórek ze zbędnych produktów przemiany materii, a co za tym idzie oczyszczania organizmu z toksyn. Do najbardziej znanych roślin zawierających polifenole należą: bluszcz pospolity, krwawnik pospolity, nagietek, szałwia, lukrecja, skrzyp polny, zielona herbata, kozieradka oraz algi.
L-karnityna to związek naturalnie występujący w organizmie człowieka. Produkowana jest w nerkach, wątrobie z lizyny i metioniny. W kosmetykach antycellulitowych znalazła zastosowanie dzięki możliwości regulacji poziomu lipidów w organizmie. Jej głównym zadaniem jest transport kwasów tłuszczowych do mitochondriów komórkowych gdzie zachodzi proces ich utleniania. W wyniku potęgowania reakcji spalania kwasów tłuszczowych powoduje jednoczesne zmniejszenie się objętości tkanki tłuszczowej.
Wykorzystywane są ze względu na działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, odkażające i przeciwzapalne. Duża część z nich wspomaga również walkę z cellulitem. Olejki eteryczne najczęściej stosuje się dodając kilka kropel do kąpieli. Do najcenniejszych należy olejek: cynamonowy, imbirowy, rozmarynowy, z kopru włoskiego, cytrynowy, grejpfrutowy, geraniowy, z bazylii, szałwii, jałowca, tymianku oraz drzewa cedrowego.
Witamina A w kosmetologii stosowana jest przede wszystkim w formie retinolu, a także palmitynianu lub octanu retinylu. Działanie witaminy A opiera się na regulacji procesów keratynizacji naskórka, a także przyspieszaniu jego odnowy. Należy podkreślić, że dodatkowym atutem jej jest różnicowanie preadipocytów w wyniku czego hamuje rozrost tkanki tłuszczowej. Dodatkowo wzmacnia włókna kolagenowe skóry, dzięki czemu poprawia jej ogólną kondycję.
W kosmetykach antycellulitowych spotkać również można witaminę E, która reguluje gospodarkę lipidową organizmu, wzmacnia włókna kolagenowe, a także wykazuje właściwości przeciwzapalne i nawilżające.
Kofeina to jeden z najpopularniejszych związków aktywnych kosmetyków antycellulitowych. Cechuje się aktywnością lipolityczną w komórkach tłuszczowych. Związek ten stosunkowo łatwo przenika przez naskórek dostając się do głębokich warstw skóry właściwej. Pobudza mikrocyrkulację oraz krążenie w naczyniach włosowatych zwiększając dotlenienie komórek. Hamuje fosfodiestererazę (enzym rozrywający wiązania fosfodiestrowe) jednocześnie pobudzając lipolizę (proces rozkładu trójgliceroli prowadzący do powstawania kwasów tłuszczowych i glicerolu) oraz zmniejszając kumulowanie się tłuszczu w adipocytach. Pobudza również aktywność metaboliczną organizmu.
Zobacz również: Kofeina w kosmetologii.
Algi to glony bogate m.in. w węglowodany, tłuszcze, witaminy, błonnik oraz związki mineralne. Znalazły zastosowanie w kosmetykach antycellulitowych ze względu na działanie zwiększające ukrwienie skóry, stymulujące przemianę materii w komórkach organizmu, a także regulację procesu lipolizy. W preparatach kosmetycznych można spotkać wyciąg z morszczyna pęcherzykowatego oraz chrzęścicy kędzierzawej.
Dużą rolę w temacie skuteczności kosmetyków antycellulitowych odgrywa odpowiedni dobór związków aktywnych. Każdy ze składników powinien wzmacniać swoje działanie, a także wzajemnie się uzupełniać powodując, że dany preparat będzie działać na wszystkie przyczyny wywołujące cellulit. Gdy kosmetyk będzie zawierał w składzie związki pobudzające metabolizm komórkowy, które nie wpłyną na poprawę kondycji naczyń krwionośnych, nie zredukują obrzęków oraz nie wzmocnią włókien kolagenowych wówczas kosmetyk ten nie będzie w stanie pozbyć się objawów skórki pomarańczowej. Podsumowując, istotne jest właściwe skomponowanie receptury preparatów kosmetycznych.
Wskazówka
Analizując skład kosmetyków, szczególną uwagą należy objąć nie tylko obecność związków aktywnych biologicznie, ale również kolejność w jakiej znajdują się na etykiecie opakowania. Pozycja w jakiej występują odzwierciedla ich procentową zawartość w preparacie.
Skuteczność kosmetyków antycellulitowych opiera się przede wszystkim na odpowiednio dobranych substancjach aktywnych. Znaczna część tego rodzaju preparatów wpływa na najważniejsze elementy patogenezy cellulitu stymulując krążenie krwi i limfy, zapobiegając powstawaniu obrzęków oraz regulując metabolizm komórek tłuszczowych. Najbardziej efektywną formą kosmetyków antycellulitowych jest serum, które posiada zdecydowanie najbogatszy skład recepturowy.
W celu osiągnięcia jak najlepszych efektów redukcji cellulitu zaleca się łączenie preparatów kosmetycznych z odpowiednio zbilansowaną dietą oraz aktywnością fizyczną.
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Jak skutecznie schudnąć z brzucha?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły