
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Jak przygotować stopy na lato? To pytanie zadajemy sobie dopiero wtedy gdy nadchodzi czas eksponowania stóp. Słusznie, bowiem nadmiernie zrogowaciałe pięty oraz zaniedbane paznokcie nie będą atrakcyjnie prezentować się w letnim obuwiu. Jak więc zapewnić stopom właściwy wygląd? Czego należy unikać, a na jakich metodach pielęgnacji warto się skupić?
Skóra stóp jest wyjątkowo trudna w pielęgnacji, ponieważ charakteryzuje się dość sporą grubością, przez co może przyczyniać się do wielu problemów. Niektóre osoby cierpią z powodu pękających pięt, inni posiadają odciski, a jeszcze inni nadmierną potliwość, choroby skóry lub paznokci. Warto więc regularnie dbać o stopy, aby latem móc cieszyć się widokiem gładkiej skóry i zadbanych paznokci.
W specjalistycznym gabinecie można rozwiązać wiele problemów dotyczących stóp wykonując m.in. pedicure leczniczy. Jego zadaniem jest poprawa wyglądu skóry stóp jak i paznokci poprzez przeprowadzenie odpowiednich procedur leczniczych.
Pedicure leczniczy obejmuje zabiegi:
Kwestie chorób skóry stóp jak i paznokci, do których bez wątpienia należy grzybica warto rozwiązywać w gabinecie podologicznym niż we własnym zakresie. Przede wszystkim z tego względu, że grzybica leczona nieprawidłowo bardzo łatwo się rozprzestrzenia. Z kolei metody leczenia zalecone przez specjalistę odpowiednio zareagują na czynnik chorobotwórczy przyspieszając czas terapii.
Modzele jak i nagniotki to stosunkowo uciążliwe zmiany. Te pierwsze, mimo że są bezbolesne, nie należą do estetycznych. Te drugie natomiast, z każdym postawionym krokiem mogą powodować ból oraz dyskomfort. Pocieszające jest jednak to, że usunięcie ich dla podologa nie stanowi żadnego problemu, a sam zabieg nie jest odczuwalny dla pacjenta.
Zaniedbanie pękających pięt może doprowadzić nawet do rozpadlin, które sięgają niekiedy głębokich warstw skóry właściwiej. Często występują u osób posiadających problem z suchą skórą stóp. W związku z tym specjalistyczne kąpiele we właściwych roztworach mogą szybko wyleczyć tę dolegliwość, a pedicure leczniczy wykonany w gabinecie podologicznym lub kosmetycznym może być całkiem przyjemny, nawet gdy dotyczy on tak bolesnej dolegliwości.
Zobacz również: Pęknięcia i rozpadliny – przyczyny, objawy, leczenie.
Wrastające paznokcie to również kwestia, którą warto pozostawić specjaliście. Obecnie leczenie tego problemu wykorzystuje stosowanie klamer, których zadaniem jest spłaszczenie płytki paznokciowej przy jednoczesnym zapewnieniu jej odpowiedniego kierunku wzrostu. Stosowanie tego rodzaju zabiegu niweluje dodatkowo stan zapalny oraz występujące dolegliwości bólowe.
Zobacz również: Klamry korygujące do stóp.
Stopie cukrzycowej często towarzyszy łuszczenie się, wysuszenie oraz pęknięcia i rogowacenie. Ponadto pojawia się zaburzenie czucia oraz upośledzony proces gojenia się ran. W związku z tym, szczególnie osobom starszym, zaleca się wizytę u specjalisty, aby we właściwy sposób mógł zająć się ich pielęgnacją. W innym przypadku szybko może dojść do skaleczenia, a w konsekwencji do infekcji bakteryjnej.
W domowej pielęgnacji stóp warto zastosować kilka podstawowych kroków. Należy do nich:
Złuszczanie warstwy rogowej naskórka to podstawa pielęgnacji skóry stóp. Zwykle zaleca się złuszczanie przy pomocy tarki oraz peelingów, które wspomogą efekty zabiegu. W tym celu warto korzystać z naturalnych kosmetyków, do których zalicza się peeling kawowy, peeling cukrowy czy peeling solny. Wszystkie z nich należą do tzw. peelingów gruboziarnistych. Idealnie sprawdzają się w pielęgnacji grubej skóry stóp.
Ze względu na to, że skóra stóp posiada inną strukturę niż reszta naszego ciała, wymaga ona specjalistycznych kosmetyków. Poleca się więc stosowanie kremów z mocznikiem, który w odpowiednim stężeniu może działać zarówno nawilżająco jak i złuszczająco. Odpowiednie nawilżenie skórze stóp zapewni również olejek z drzewa herbacianego czy masło shea. W trakcie aplikacji kremu warto wykonać krótki masaż stóp, który pobudzi krążenie, a tym samym przyspieszy wchłanianie składników aktywnych.
Kąpiele oprócz tego, że doskonale przygotowują na dalszą pielęgnację doskonale relaksują i odprężają zmęczone stopy. Należy zaznaczyć, że nie są polecane jednak każdemu. Z częstego moczenia stóp powinny zrezygnować osoby ze skłonnością do grzybicy, zarówno skóry jak i paznokci. Do kąpieli relaksujących warto dodać ulubione kosmetyki. Może być to m.in. sól do kąpieli czy olejki eteryczne. Po wykonaniu kąpieli należy pamiętać o dokładnym osuszeniu stóp, szczególnie w przestrzeniach między palcami.
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... |
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły
Jedna odpowiedź
Ja polecam wizytę u podologa, sama po zimie zawsze chodzę na zabiegi nawilżające i regenerujące, działają cuda.