Dredy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Dredy to wciąż popularna fryzura polegająca na skręceniu, a następnie zlepieniu pasm włosów w charakterystyczne, cylindryczne sploty. We fryzjerstwie wyróżnia się dredy naturalne oraz dredy syntetyczne. Wykonanie obu rodzajów jest dość skomplikowane i wymaga pewnych umiejętności.

Dredy

Co to są dredy?

Dredy to pasma włosów skręcone i zbite w formę „sznurków” lub „lin”. Tworzy się je przez tapirowanie, skręcanie lub filcowanie włosów. Mogą być wykonane z włosów naturalnych, syntetycznych lub wełny. Udowodniono, że noszone były już w starożytnych Indiach, Egipcie, Grecji czy przez Wikingów. W kulturze Rastafari dredy symbolizują duchowość, bunt wobec systemu i jedność z naturą.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak zrobić dredy?

Pierwszym krokiem w robieniu dredów jest dokładne umycie włosów, ponieważ wbrew pozorom brudne i nieumyte włosy wręcz uniemożliwiają wykonanie omawianej fryzury. Następnie włosy dzieli się na sekcje od 0,5 do 1,5 cm grubości w zależności od tego, jaką formę dredów chcemy uzyskać. Każdą sekcję należy tapirować grzebieniem o gęsto rozłożonych zębach na całej jej długości. Jeśli i ta czynność została już wykonana, wystarczy każde pasmo stapirowanych włosów skręcić specjalnym szydełkiem bądź ręcznie, aż do uzyskania pożądanego wyglądu dredów.

Aby dredy były łatwiejsze do wykonania i utrzymywały się dłużej, włosy powinny być raczej szorstkie i matowe. Stąd konieczność ich tapirowania oraz sugestia, by wcześniej nie używać żadnych odżywek czy masek na włosy. W większości drogerii zaopatrzyć się można także w specjalny spray zmieniający teksturę włosa, co ułatwia skręcanie dredów.

Jak dbać o dredy?

Pielęgnacja dredów jest znacznie bardziej czasochłonna i wymagająca niż pielęgnacja większości innych fryzur. Włosy powinno się myć albo przeznaczonym do tego szamponem, albo zwykłym produktem ziołowym o prostym składzie. Dobrym wyborem dla dredów naturalnych jest również woda ze zwykłym szarym mydłem. Pierwsze mycie powinno odbyć się po około miesiącu od skręcenia dredów, ponieważ potrzebują one nieco więcej czasu, żeby odpowiednio się zbić i sfilcować. Jeśli jednak już do tego dojdzie, kolejne mycia głowy sugerowane są raz w tygodniu.

Jak pozbyć się dredów?

Aby pozbyć się dredów, mamy dwie opcje do wyboru. Po pierwsze można je obciąć, co jednak nie jest akceptowalne w większości przypadków u kobiet, po drugie zaś można je rozczesać, o ile nie są zbyt mocno zbite. W tym celu dredy należy „rozmiękczyć” w ciepłej wodzie z dodatkiem detergentu myjącego przeznaczonego do likwidacji do dredów. Trzymając je wciąż w wodzie, należy delikatnie je ugniatać, by pozbyć się z nich choć powierzchownych zanieczyszczeń. Teraz należy użyć grzebienia z szeroko rozstawionymi zębami lub specjalnego narzędzia do rozczesywania, zaczynając od końcówek i stopniowo przesuwając się w górę. Po rozczesaniu dredów włosy wymagają intensywnej pielęgnacji, zwłaszcza nawilżenia i regeneracji. Dobrym pomysłem jest nawet odwiedzenie doświadczonego fryzjera, który dobierze i wykona profesjonalne zabiegi odżywcze.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Luhr G., Friedewold B., Buhmann G., Fryzjerstwo. Podstawy fryzjerstwa. Podręcznik do kształcenia w zawodzie fryzjer i technik usług fryzjerskich. Tom I. Szkoły ponadgimnazjalne, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2014.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *