
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Sposoby pozyskiwania olejków eterycznych to temat dość obszerny. Związki te pozyskuje się m.in. z drzew, krzewów, a także kwiatów, które rosną w różnych zakątkach świata. Ich stosowanie w pozytywny sposób przekłada się na zdrowie i urodę. Należy zaznaczyć, że olejki eteryczne przenikają do naszego organizmu przez skórę, a także przez układ oddechowy, dzięki czemu wykazują wszechstronne działanie prozdrowotne.
Źródłem olejków eterycznych są wszystkie rośliny występujące w przyrodzie. W niektórych znajduje się znaczna ich ilość, w związku z tym rośliny te nazywane są roślinami olejkowymi. Wywodzą się z rodzin sosnowatych, różowatych, rutowatych, wargowych, złożonych, a także baldaszkowatych.
W zależności od surowca otrzymuje się je przy użyciu kilku metod. Oto sposoby pozyskiwania olejków eterycznych:
Jest metodą najczęściej wykorzystywaną. Obejmuje ułożenie surowca roślinnego na specjalnym ruszcie, gdzie następnie poddaje się go działaniu pary wodnej. Przenika ona przez strukturę rośliny, następnie zostaje skroplona. Ostatnim etapem tego procesu jest oddzielenie olejku eterycznego od wody. Destylację z parą wodną można wykonać również umieszczając rozdrobnioną roślinę w kadzi z wodą, gdzie następnie się ją podgrzewa. Para wodna zostaje uwolniona wraz z olejkami, która następnie się skrapla i zostaje oddzielona od olejku.
Metodę tą wykorzystuje się do otrzymywania przede wszystkim olejków z owoców cytrusowych (olejek pomarańczowy, cytrynowy). Wytłaczanie polega na odwirowaniu lub też wyciśnięciu na zimno skórki z konkretnego owocu.
Metoda wykorzystuje różnego rodzaju związki chemiczne (rozpuszczalniki) w celu wyodrębnienia olejku z rośliny. Daną roślinę zanurza się w konkretnym rozpuszczalniku, który absorbuje konkretny olejek eteryczny. Kolejnym krokiem jest oddzielenie olejku od rozpuszczalnika. Ze względu na ryzyko występowania pewnych ilości rozpuszczalnika w końcowym etapie tego procesu, metoda nie jest wykorzystywana do celów aromaterapeutycznych, a jedynie do produkcji perfum.
Jest metodą rzadko stosowaną, która polega na pozyskiwaniu olejków z pyłków kwiatowych. Specjalnie przygotowane do tego płyty smaruje się tłuszczem, a następnie układa się płatki kwiatów. Obecny na płycie tłuszcz rozpuszcza zawarty w płatkach olejek eteryczny i go pochłania. Następnie olejek oddzielany jest od tłuszczu zwykle za pomocą alkoholu.
Do głównych surowców wykorzystywanych w produkcji olejków eterycznych należą:
![]() |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ...Zobacz więcej... |
![]() |
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki …Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły
Jedna odpowiedź
Ludzie myślą olejki eteryczne, a widzą naturę, delikatność, subtelność… Nie widzą tego jak silnie drażniące potrafią być dla skóry, powodować uczulenie, wysypki etc.. Dodatkowym problemem jest to, iż gdy olejki otrzymuje się poprzez hydrodestylację/destylację z parą wodną to dostaje się olejek eteryczny, ale o innym składzie niż surowiec! Znowu, jak słusznie Pani zauważyła, otrzymane poprzez ekstrakcję rozpuszczalnikami mogą zawierać użyte rozpuszczalniki, ale skład tych olejków jest zdecydowanie bardziej zbliżony do naturalnego.