Sposoby pozyskiwania olejków eterycznych

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Sposoby pozyskiwania olejków eterycznych to temat dość obszerny. Związki te pozyskuje się m.in. z drzew, krzewów, a także kwiatów, które rosną w różnych zakątkach świata. Ich stosowanie w pozytywny sposób przekłada się na zdrowie i urodę. Należy zaznaczyć, że olejki eteryczne przenikają do naszego organizmu przez skórę, a także przez układ oddechowy, dzięki czemu wykazują wszechstronne działanie prozdrowotne.

Sposoby pozyskiwania olejków eterycznych

Sposoby pozyskiwania olejów eterycznych

Źródłem olejków eterycznych są wszystkie rośliny występujące w przyrodzie. W niektórych znajduje się znaczna ich ilość, w związku z tym rośliny te nazywane są roślinami olejkowymi. Wywodzą się z rodzin sosnowatych, różowatych, rutowatych, wargowych, złożonych, a także baldaszkowatych.

W zależności od surowca otrzymuje się je przy użyciu kilku metod. Oto sposoby pozyskiwania olejków eterycznych:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • destylacja z parą wodną;
  • wytłaczanie;
  • ekstrakcja rozpuszczalnikami organicznymi;
  • metoda enfleurage.

1. Destylacja z parą wodną.

Jest metodą najczęściej wykorzystywaną. Obejmuje ułożenie surowca roślinnego na specjalnym ruszcie, gdzie następnie poddaje się go działaniu pary wodnej. Przenika ona przez strukturę rośliny, następnie zostaje skroplona. Ostatnim etapem tego procesu jest oddzielenie olejku eterycznego od wody. Destylację z parą wodną można wykonać również umieszczając rozdrobnioną roślinę w kadzi z wodą, gdzie następnie się ją podgrzewa. Para wodna zostaje uwolniona wraz z olejkami, która następnie się skrapla i zostaje oddzielona od olejku.

2. Wytłaczanie.

Metodę tą wykorzystuje się do otrzymywania przede wszystkim olejków z owoców cytrusowych (olejek pomarańczowy, cytrynowy). Wytłaczanie polega na odwirowaniu lub też wyciśnięciu na zimno skórki z konkretnego owocu.

3. Ekstrakcja rozpuszczalnikami organicznymi.

Metoda wykorzystuje różnego rodzaju związki chemiczne (rozpuszczalniki) w celu wyodrębnienia olejku z rośliny. Daną roślinę zanurza się w konkretnym rozpuszczalniku, który absorbuje konkretny olejek eteryczny. Kolejnym krokiem jest oddzielenie olejku od rozpuszczalnika. Ze względu na ryzyko występowania pewnych ilości rozpuszczalnika w końcowym etapie tego procesu, metoda nie jest wykorzystywana do celów aromaterapeutycznych, a jedynie do produkcji perfum.

4. Metoda enfleurage.

Jest metodą rzadko stosowaną, która polega na pozyskiwaniu olejków z pyłków kwiatowych. Specjalnie przygotowane do tego płyty smaruje się tłuszczem, a następnie układa się płatki kwiatów. Obecny na płycie tłuszcz rozpuszcza zawarty w płatkach olejek eteryczny i go pochłania. Następnie olejek oddzielany jest od tłuszczu zwykle za pomocą alkoholu.

Surowce stosowane do produkcji olejków eterycznych

Do głównych surowców wykorzystywanych w produkcji olejków eterycznych należą:

  • kwiaty i pąki kwiatowe (olejek różany, olejek lawendowy);
  • liście oraz igły drzew (olejek sosnowy, olejek eukaliptusowy);
  • łodygi (olejek z tataraku);
  • owoce oraz nasiona (olejek muszkatołowy, olejek jałowcowy);
  • skórka z owoców (olejek pomarańczowy, olejek cytrynowy);
  • korzenie oraz kłącza (olejek imbirowy);
  • całe rośliny (olejek lawendowy);
  • kora (olejek cynamonowy);
  • drewno (olejek cedrowy, olejek sandałowy);
  • trawa (olejek cytronelowy).

Bibliografia

  1. Kaniewska M., Kosmetologia Podstawy, Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne, Warszawa 2011.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Ludzie myślą olejki eteryczne, a widzą naturę, delikatność, subtelność… Nie widzą tego jak silnie drażniące potrafią być dla skóry, powodować uczulenie, wysypki etc.. Dodatkowym problemem jest to, iż gdy olejki otrzymuje się poprzez hydrodestylację/destylację z parą wodną to dostaje się olejek eteryczny, ale o innym składzie niż surowiec! Znowu, jak słusznie Pani zauważyła, otrzymane poprzez ekstrakcję rozpuszczalnikami mogą zawierać użyte rozpuszczalniki, ale skład tych olejków jest zdecydowanie bardziej zbliżony do naturalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *