Miód wykazuje szerokie właściwości pielęgnacyjne. Należy do nich m.in. działanie bakteriobójcze, nawilżające i regenerujące. Z tego względu bardzo często stosowany jest w przypadku trądziku pospolitego czy trudno gojących się ran. Miód wykorzystywany jest również jako składnik domowych kosmetyków, zarówno do pielęgnacji skóry, włosów jak i paznokci.
Miód – właściwości pielęgnacyjne
Miód nie tylko dobrze smakuje, ale również korzystnie wpływa na zdrowie i urodę. W związku z tym na szeroką skalę wykorzystywany jest on w przemyśle kosmetycznym. Występuje w naturalnej formie lub pod postacią mleczka pszczelego (propolisu). Miód charakteryzuje się właściwościami regeneracyjnymi, zapobiega powstawaniu blizn, a także działa bakteriobójczo.
1. Nawilża.
Miód to substancja higroskopijna, co oznacza, że pochłania wilgoć znajdującą się w powietrzu i zatrzymuje ją w sobie. Jest to niezmiernie ważne podczas leczenia ran, ponieważ dzięki zastosowaniu miodu nie zamieniają się one w nieestetyczne blizny. Dodatkowo miód doskonale nawilża skórę, zapewniając jej miękkość, delikatność, a także młodość.
2. Odmładza.
Miód to źródło antyoksydantów, których zadaniem jest hamowanie starzenia się skóry, a co za tym idzie spowalnianie powstawania zmarszczek. Jak się okazuje, właściwościami odmładzającymi szczególnie charakteryzują się miody ciemniejsze, do których należy m.in. miód gryczany. Miód wykazuje również działanie regenerujące, w związku z czym szybciej zachodzą procesy odnowy tkanek w skórze.
3. Zapobiega trądzikowi.
Można uznać, że miód to naturalny antybiotyk. Obecne w nim enzymy hamują rozmnażanie się wielu szczepów bakterii. Jest to bardzo przydatne w leczeniu trądziku pospolitego oraz infekcjach związanych z powstawaniem blizn, ran oraz otarć.
4. Regeneruje.
Miód wykazuje również działanie regenerujące. Jest idealnym preparatem na spierzchnięte usta czy dłonie, które wymagają natychmiastowej odnowy. Najczęściej potrzebujemy go porą zimową, kiedy w wyniku działania niskiej temperatury skóra dłoni oraz ust szczególnie narażona jest na jej działanie.
5. Złuszcza.
Miód, szczególnie ten w postaci skrystalizowanej to produkt o właściwościach złuszczających. Pobudza krążenie krwi w skórze, poprawiając jej ogólny koloryt, a także zwęża rozszerzone pory, zapewniając skórze właściwy wygląd, gładkość i delikatność.
6. Inne.
Właściwości miodu wykorzystywane są również w innych dolegliwościach organizmu. Pomocny jest w leczeniu chorób układu oddechowego, do których należy przeziębienie, grypa, zapalenie oskrzeli i zapalenie płuc. Ponadto wspomaga pracę mięśnia sercowego, a także pobudza apetyt. Niweluje zmęczenie i stany zapalne oka.
Podsumowanie
Obecnie posiadamy bardzo łatwy dostęp do miodu. Można go bowiem znaleźć nawet w najbliższym sklepie osiedlowym. Pamiętajmy jednak, zanim sięgniemy po tego rodzaju produkt, sprawdźmy najpierw jego skład oraz pochodzenie. Pielęgnacja miodem ma bowiem zapewnić skórze wysoki komfort oraz odnowę jej komórek, a nie być przyczyną nowych niedoskonałości.
Warto również pamiętać, że przed zastosowaniem miodu w pielęgnacji skóry należy wykonać próbę uczuleniową. Produkt ten, jak każdy inny pochodzenia naturalnego może, choć nie musi wywołać reakcję alergiczną skóry. W związku z tym przed przystąpieniem do zabiegu, należy nałożyć jego niewielką ilość na nadgarstek i odczekać kilka minut na reakcję ze strony skóry.
Polecane produkty:
Kwas hialuronowy tabletki
Kwas hialuronowy znajduje się w skórze, dzięki czemu czyni ją gładką, elastyczną i bez zmarszczek. Z wiekiem jego ilość jednak maleje i należy dostarczać go do organizmu, aby uzupełnić powstające braki … Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny - skóra i stawy
Kolagen od bioalgi to naturalny, najwyższej jakości hydrolizat kolagenu. Jest to najważniejsze białko, które wpływa na jakość skóry. Jego odpowiednia ilość zapobiega powstawaniu zmarszczek, cellulitu, rozstępów, ... Zobacz więcej... |
3 Responses
Piję miód z cytryną i wodą – super, że ma takie właściwości!
Nie miałam o tym wszystkim pojęcia! Rewelacja! 🙂
miód ma wiele własciwiości i zdrowotnych i pielęgnacyjnych