Plazma w medycynie estetycznej

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Plazma w medycynie estetycznej spełnia wiele funkcji, jednak do głównych należy eliminacja wiotkości skóry powiek. Należy podkreślić, że skóra w okolicach oczu jest wyjątkowo cienka, pozbawiona gruczołów łojowych i potowych, w związku z tym narażona jest na szybciej postępujące procesy starzenia. Dużym zainteresowaniem poprawy jej wyglądu cieszy się między innymi technologia plazmy.

Plazma w medycynie estetycznej

Technologia plazmy pojawiła się w 1928 roku dzięki amerykańskiemu fizykochemikowi oraz nobliście Irvingowi Langmuirowi. Z biegiem czasu jej zastosowanie zwiększyło swój zakres.

Czym jest plazma?

Plazma to materia, która wypełniona jest dodatnimi i ujemnymi jonami. Należy podkreślić, że mogą w niej występować również cząsteczki obojętne elektrycznie. Plazma wytwarzana jest w bardzo krótkim impulsie, w którym energia dociera do tkanek organizmu bez wykorzystywania chromoforów lub innych związków wykazujących różną zdolność pochłaniania energii. Dzięki zastosowaniu technologii plazmy powstają tak zwane punkty sublimacji, których celem jest obkurczenie skóry, a przez to redukcja jej nadmiaru.

Mechanizm działania plazmy

Działanie plazmy na skórę odbywa się w sposób dwukierunkowy. Plazma wytwarza wysokie napięcie, które tworzy się pomiędzy końcówką zabiegową, a skórą pacjenta. Łuk elektryczny, który dzięki temu powstaje powoduje kontrolowaną sublimację naskórka. Oznacza to przejście substancji stałej w gazową z pominięciem fazy ciekłej przy jednoczesnej redukcji skóry w miejscu bezpośredniego działania. Należy podkreślić, że plazma daje możliwość precyzyjnej oraz selektywnej sublimacji (zjawisko odparowania) wierzchnich warstw skóry, aby pozbyć się jej wiotkości.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Ponadto przyczynia się do wywołania procesu zapalenia, który z kolei uruchamia fizjologiczny mechanizm regeneracji, odnowy skóry oraz przebudowy włókien kolagenowych. Dodatkowo wpływa na poliferację (proces namnażania się komórek) fibroblastów przez co zwiększa syntezę kolagenu i elastyny.

W zależności od zastosowania parametrów oraz techniki zabiegu plazma zwiększa odnowę powierzchownych tkanek wywołując tym efekt liftingu lub usunięcie nadmiernej ilości skóry w wyniku procesu sublimacji (odparowania).

Wskazania

Najczęściej technologia plazmy wykorzystywana jest w celu:

  • redukcji oznak starzenia się skóry – w serii 1-4 zabiegów wykonywanych raz w miesiącu;
  • usuwania defektów skórnych (blizny, rozstępy) – w serii 4-10 zabiegów wykonywanych raz w miesiącu;
  • pozbycia się opadających powiek – seria 2-4 zabiegów w odstępie 40 dni (czas pomiędzy zabiegami uwarunkowany jest stopniem zaawansowania problemu).

Przeciwwskazania

  • choroby układu krążenia;
  • rozrusznik serca lub inne metalowe implanty w ciele pacjenta;
  • ciąża;
  • karmienie piersią;
  • terapia przeciwzakrzepowa;
  • choroby nowotworowe;
  • zaburzenia w procesie gojenia się ran;
  • cukrzyca;
  • łuszczyca;
  • bielactwo;
  • osoby poniżej 18 roku życia.

Plazma – działania niepożądane

Zabieg wykorzystujący technologię plazmy niesie za sobą ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Do głównych należy obrzęk oraz zaczerwienienie skóry. Obrzęk jest stosunkowo uciążliwy i utrzymuje się 2-3 dni po zabiegu. Należy zaznaczyć, że w przypadku nie stosowania się do zaleceń pozabiegowych przez pacjenta mogą pojawić się również przebarwienia skóry. Pojawienie się tego rodzaju zmian uwarunkowane jest predyspozycją genetyczną każdego pacjenta, sposobem przeprowadzenia zabiegu oraz pielęgnacją i ochroną skóry w warunkach domowych.

Podsumowanie

Wykorzystanie plazmy w medycynie estetycznej daje szerokie możliwości poprawy wyglądu skóry. Metoda ta stanowi również formę prewencji wczesnych oznak starzenia się okolicy oczu. Należy podkreślić, że zabiegi medycyny estetycznej, do której zalicza się plazma nieustannie się rozwijają, dając nowe możliwości trwałych efektów poprawy wyglądu skóry.

Bibliografia

  1. Sekita-Pilch M., Zastosowanie technologii plazmy w blefaroplastyce, Kosmetologia i Medycyna Estetyczna, 1/2020.
  2. Bury D., Plazma w Kosmetyce, Cabines nr 84.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *