Wady pochwy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wady pochwy bardzo często wykrywane są w czasie dojrzewania płciowego. Jednym z pierwszych objawów tego schorzenia jest brak miesiączki, problemy ze współżyciem oraz trudności z zajściem w ciążę. 

Wady pochwy

Należy podkreślić, że wady pochwy stanowią schorzenie bezobjawowe w okresie dzieciństwa. Pierwsze symptomy pojawiają się dopiero w okresie dojrzewania, gdy młode kobiety ubolewają nad pierwotnym brakiem miesiączki. Objawy mogą wystąpić również w późniejszym czasie, kiedy pojawiają się trudności we współżyciu lub podczas nieudanych prób starania się o dziecko.

Wady pochwy

Wady wrodzone pochwy można podzielić na 3 podstawowe grupy:

  • wrodzony brak pochwy;
  • poprzeczne przegrody pochwy;
  • podłużne przegrody pochwy.

1. Wrodzony brak pochwy.

Wrodzony brak pochwy zwykle wywołany jest aplazją przewodów Mullera, z kolei bardzo rzadko agenezją. Warto jednak podkreślić, że w obu sytuacjach braku pochwy może towarzyszyć brak występowania czynnej macicy. Brak pochwy może być również następstwem atrezji pochwy. Wady pochwy często współistnieją również z wadami układu moczowego oraz odbytnicy.

Leczenie

Leczenie obejmuje operacyjne wytworzenie pochwy. Bardzo często wykonuje się waginoplastykę z wykorzystaniem metody McIndoe. Polega ona na formowaniu tunelu w łącznotkankowej przestrzeni pomiędzy pęcherzem moczowym, a odbytnicą. Przygotowaniem do właściwej operacji są zabiegi Franky’ego, które polegają na poszerzeniu zachyłka pochwy. Głównym wskazaniem życiowym do wykonania operacji wytworzenia pochwy jest izolowany brak pochwy oraz czynna macica.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

2. Poprzeczne przegrody pochwy.

Poprzeczne przegrody pochwy zwykle lokalizują się na granicy górnej oraz środkowej 1/3 długości pochwy. Warto podkreślić, że przegrody mogą być pełne, a więc całkowicie zamykające światło pochwy lub częściowe z niewielkim otworem pośrodku. Poprzeczne przegrody pochwy mogą utrudniać, a nawet uniemożliwiać współżycie. Warto podkreślić, że przegrody poprzeczne częściowe pochwy nie dają objawów, z tego względu, że otwór daje możliwość odpływu wydzieliny pochwowej oraz krwi miesiączkowej. W przypadku przegród całkowitych lub zarośnięcia błony dziewiczej powyżej poziomu przegrody rozwija się krwiak zastoinowy.

Zarośnięcie błony dziewiczej najczęściej wykrywa się u 14-16 latek, które posiadają właściwie rozwinięte drugorzędowe cechy płciowe, nie miesiączkują, a skarżą się na regularnie powtarzające się z każdym miesiącem bóle brzucha. Dolegliwości te wynikają z gromadzenia się krwi miesiączkowej w pochwie, a także w macicy. Może dodatkowo występować parcie na pęcherz moczowy.

W sytuacji zarośnięcia błony dziewiczej badanie zewnętrznych narządów płciowych ukazuje dość napiętą, uwypukloną, niebieskoczerwoną błonę na poziomie ujścia pochwy. Badanie USG potwierdza z kolei obecność krwiaków zastoinowych. Z kolei badanie palpacyjne przez odbytnicę daje obraz rozciągniętej pochwy, napiętej macicy i rozdętych jajowodów.

Zobacz również: Jajniki i jajowody.

Leczenie

Leczenie schorzenia jakim jest zarośnięcie błony dziewiczej polega na wykonaniu zabiegu operacyjnego obejmującego nacięcie w formie krzyża. Wykonuje się je powoli, początkowo poprzecznie, a następnie podłużnie w taki sposób, aby sięgały one do zewnętrznej granicy błony dziewiczej. Powstałe w ten sposób płatki błony dziewiczej usuwa się na granicy pochwy.

3. Podłużne przegrody pochwy.

Wada pochwy, do której należą podłużne przegrody pochwy często współistnieją z wadą macicy w postaci macicy dwurożnej, podzielonej lub podwójnej. Przegrody podłużne, które nie dają żadnych objawów, nie wymagają leczenia.

Bibliografia

  1. Banaszewska B., Basta A., Borowski D., Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *