Wady macicy

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wady macicy bardzo często diagnozowane są w sposób przypadkowy. Warto podkreślić, że tego rodzaju schorzenia mogą prowadzić do niepłodności lub powodować komplikacje w czasie porodu.

Wady macicy

Wady macicy

Należy podkreślić, że występuje wiele podziałów wad macicy, jednak najbardziej czytelna wydaje się być klasyfikacja Buttrama oraz Gibbonsa, która pochodzi z 1979 roku. Częstotliwość tego rodzaju schorzenia nie jest dokładnie znana i większość nie daje żadnych objawów. W związku z tym rzadko są rozpoznawane.

Mimo tak dużej częstotliwości, wady macicy mogą objawiać się zaburzeniami cyklu miesiączkowego, bólem, pierwotną niepłodnością, poronieniem, przedwczesnym porodem oraz powikłaniami podczas porodu.

Brak macicy oraz zamknięcie drogi odpływu krwi miesiączkowej do pochwy objawia się tzw. pierwotnym brakiem miesiączki. Z kolei skąpe lub rzadkie miesiączki mogą pojawiać się w przypadku zmniejszenia objętości macicy.

Klasyfikacja wad macicy

Wśród wad macicy wyróżnia się:

  • macicę dwurożną;
  • macicę z przegrodą (przegrodzona);
  • macica łukowata;
  • tyłozgięcie macicy (wada położenia macicy);
  • macica jednorożna;
  • macica podwójna.

1. Macica dwurożna.

Macica dwurożna należy do wad wrodzonych, która obejmuje 0,5% kobiecej populacji. Polega na nieprawidłowej budowie wewnętrznej jamy macicy oraz jej zewnętrznego trzonu. Należy podkreślić, że w zewnętrznej budowie macicy wyróżnia się dwa osobne rogi, co objawia się wgłębieniem na powierzchni zewnętrznej macicy. Jama macicy w tym przypadku podzielona jest na dwie części. Występują dwa rodzaje macicy dwurożnej – całkowita z dwiema szyjkami oraz częściowa z jedną szyjką. Istotną informacją jest fakt, że macica dwurożna nie stanowi przyczyny problemu zajścia w ciążę, a także jej donoszeniu, jednak tylko wtedy gdy wada nie jest duża.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

2. Macica z przegrodą.

Macica z przegrodą występuje, gdy jej jama przedzielona jest na dwie części przegrodą (błoną). Zewnętrzna budowa macicy jest prawidłowa. Należy podkreślić, że macica z przegrodą może wpływać na płodność kobiety, a także stanowić przyczynę poronień lub przedwczesnego porodu.

3. Macica łukowata.

Macica łukowata występuje, wówczas gdy w górnej części macicy występuje niewielkie uwypuklenie. Z kolei zewnętrza budowa macicy jest właściwa. Tego rodzaju wada nie zagraża życiu kobiety. Wada jaką jest macica łukowata rzadko stanowi przyczynę poronień, a także rzadko zdarza się jej leczenie operacyjne.

4. Macica jednorożna.

Macica jednorożna należy do najrzadziej występujących wad macicy. Powstaje w wyniku nieprawidłowego rozwoju jednej z dwóch struktur zawiązkowych (przewody Mullera), z których powstaje macica. Bardzo często w tego rodzaju wadach występuje pojedynczy jajowód, ponieważ drugi, tak jak część macicy, nie rozwinął się. Macica jednorożna stanowi przyczynę problemu zajścia w ciąże, powoduje problem w jej donoszeniu, a także przyczynia się do poronienia.

5. Macica podwójna.

Macica jeszcze w życiu płodowym stopniowo rozwija się jako dwie małe rurki. Z biegiem czasu jednak rurki te łączą się ze sobą tworząc jeden narząd – macicę. Niekiedy jednak zdarza się, że struktury – rurki nie łącza się ze sobą całkowicie, z kolei jedna z nich rozwija się w sposób samodzielny stając się odrębnym narządem. Wówczas dochodzi do zjawiska podwójnej macicy. Podwójna macica może stanowić przyczynę niepłodności, problemu z utrzymaniem ciąży, nieprawidłowego utrzymania płodu lub przedwczesnego porodu.

6. Tyłozgięcie macicy.

Właściwie położna macica zwykle przechylona jest do przodu. Wówczas występuje przodozgięcie macicy. W takim układzie szyjka macicy skierowana jest w tylną stronę miednicy. Z kolei w przypadku tyłozgięcia macicy występuje odwrotna sytuacja. Warto podkreślić, że nie jest to wada wrodzona macicy. Schorzenie to wynikać może m.in. z przewlekle występującego zapalenia w obrębie miednicy mniejszej lub endometriozy. Zwykle nie stanowi zagrożenia dla prawidłowego rozwoju płodu oraz donoszenia ciąży.

Diagnostyka wad macicy

Precyzyjne rozpoznanie wad jest bardzo istotne, aby móc ocenić potrzeby oraz możliwości działań chirurgicznych, a także w celu przedstawienia pacjentce możliwości, co do zajścia w ciążę. W diagnostyce wad wykorzystuje się badanie USG, badanie ginekologiczne, laparoskopię oraz magnetyczny rezonans jądrowy.

Badanie USG pozwala ocenić jaki kształt oraz wielkość ma macica, a także daje możliwość zobrazować powiększoną oraz wypełnioną krwią macicę lub jajowody. Z kolei magnetyczny rezonans jądrowy jest badaniem nieinwazyjnym, dającym ważne informacje na temat anatomii macicy oraz pochwy.

Bibliografia

  1. Banaszewska B., Basta A., Borowski D., Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *