
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Magnez to jeden z pierwiastków, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestety objawy jego niedoboru bardzo łatwo pomylić z objawami poważnych schorzeń. Jak zatem rozpoznać niedobór magnezu i co wtedy robić? Dowiesz się po przeczytaniu tego artykułu.
Magnez jest pierwiastkiem, który bierze udział w funkcjonowaniu wielu procesów w organizmie. Ma chociażby znaczenie dla prawidłowej przemiany materii, trawienia tłuszczów, utrzymania prawidłowego poziomu cholesterolu. Ponadto wzmacnia on mięsień sercowy, wspiera odporność, przyspiesza gojenie się ran, działa przeciwzapalnie, poprawia koncentrację oraz zmniejsza dolegliwości związane z nadmiernym stresem. W związku z powyższym bardzo ważne jest, aby na co dzień zapewnić naszemu organizmowi właściwy poziom magnezu. Jeżeli zauważymy, że występuje u nas niedobór pierwiastka, warto wesprzeć się suplementami, takimi jak Asmag forte. Przed zakupem warto skorzystać z porównywarki cen leku, oferowanej przez niektóre apteki internetowej, np. Gdziepolek.pl.
Znaczna część objawów niedoboru wskazanego pierwiastka może być niezauważalna czy łatwo zbagatelizowana. Są to bowiem symptomy dość pospolite, które w łatwy sposób można powiązać z codziennym zmęczeniem czy nadmiernym stresem. Najpopularniejsze z nich to:
Oczywiście nie każda tego typu dolegliwość świadczy o niedoborze magnezu. Jeżeli jednak pojawiałyby się one znacznie częściej niż normalnie, to warto udać się na badania krwi, by w porę rozpocząć suplementację. Długotrwały niedobór magnezu mógłby bowiem doprowadzić do znacznie dalej idących skutków, np. kołatania serca, nerwobóli, wzmożonej łamliwości kości, silnych migren, problemów z próchnicą, problemów z pamięci, agresji, bezsenności czy depresji.
Najprostszym sposobem na uzupełnienie niedoboru magnezu jest zastosowanie odpowiedniej suplementacji. Warto także wyeliminować te nawyki, które mogą obniżać przyswajalność magnezu. Po pierwsze, warto zredukować ilość spożywanej kawy, herbaty oraz alkoholu, gdyż napoje te wypłukują magnez z organizmu. Podobnie niekorzystny wpływ na przyswajalność pierwiastka ma antybiotykoterapia, antykoncepcja hormonalna oraz przyjmowanie leków moczopędnych.
Ważne jest wprowadzenie drobnych modyfikacji w codziennej diecie. Zaleca się, aby wprowadzić do nich produkty, które są bogate w magnez. Zaliczają się do nich warzywa liściaste (szpinak, sałata, jarmuż, natka pietruszki), nasiona roślin strączkowych (fasola, groch, soczewica, bób, soja), banany, kukurydza, kiełki zbóż, otręby, kakao, czekolada, a także orzechy oraz nasiona. Warto również zmienić chleb na razowy, a bułki na grahamki.
Artykuł sponsorowany
Zapisz się do newslettera!
Jakie zastosowanie może mieć olej arganowy na włosy?
Depilacja laserowa – co warto o niej wiedzieć?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły