Mięśnie twarzy – budowa i funkcje

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Mięśnie twarzy to tak zwane mięśnie mimiczne znajdujące się na przedniej oraz bocznych stronach głowy. Przymocowane są bezpośrednio do powierzchni skóry, dzięki czemu stanowią dla niej pewnego rodzaju rusztowanie oraz zapewniają jej ruchomość.

Mięśnie twarzy - budowa i funkcje

Mięśnie twarzy – budowa i funkcje

Cechą charakterystyczną mięśni twarzy jest fakt, że jednym przyczepem przytwierdzone są do powierzchni skóry, drugim z kolei do elementów kostnych czaszki. Należy zaznaczyć, że mięśnie twarzy mogą mieć również dwa przyczepy skórne. Grupa mięśni mimicznych bezpośrednio oddziałuje na cały układ twarzy, w związku z tym są w stanie przedstawić (uzewnętrznić) stan psychiczny każdego z nas. Występują głównie w obrębie naturalnych otworów twarzy.

1. Mięsień czołowy.

Mięsień czołowy to parzysty, szeroki mięsień zlokalizowany na całej powierzchni czoła, który od dołu swoje włókna wplata w skórę brwi. Z kolei włókna skierowane ku górze pokrywają powierzchnię czoła i wplatają się w czepiec ścięgnisty, który pokrywa sklepienie czaszki.

2. Mięsień potyliczny.

Znajduje się na tylnej stronie czaszki, w okolicy potylicznej. Przytwierdzony jest do kości potylicznej czaszki, dzięki swoim włóknom, które wchodzą pomiędzy włókna czepca ścięgnistego. Należy zaznaczyć, że praca mięśnia czołowego oraz potylicznego jest ze sobą mocno powiązana. Jeśli dojdzie do skurczu mięśnia czołowego, który przesuwa skórę głowy do dołu wówczas powstają na czole poprzeczne bruzdy. Z kolei skurcz mięśnia potylicznego powoduje przesunięcie skóry do tyłu, w wyniku czego skóra na czole ulega wygładzeniu.

3. Mięsień marszczyciel brwi.

Przytwierdzony jest do kości nosowej, następnie biegnie do góry wplatając się w skórę brwi. Kurczenie się mięśnia marszczyciela brwi przyczynia się do powstawania tzw. lwiej zmarszczki czyli pionowych bruzd pomiędzy brwiami.

4. Mięsień okrężny oka.

Mięsień okrężny oka posiada nieco bardziej skomplikowaną budowę. Składa się z części:

  • oczodołowej – biegnie od kącika przyśrodkowego oka. Włókna mięśniowe mają okrężny przebieg, w związku z tym biegną wzdłuż krawędzi górnego oczodołu docierając do kąta bocznego oka. Należy zaznaczy, że inne włókna mięśniowe docierają do kąta przyśrodkowego oka. Część oczodołowa mięśnia okrężnego oka marszczy skórę oczodołu prowadząc do jej zmniejszenia.
  • powiekowej – posiada okrężny przebieg. Włókna mięśniowe również rozpoczynają swoją drogę w kącie przyśrodkowym oka i stanowią element składowy powieki górnej. Włókna dochodzą do kąta bocznego oka przenosząc swój kierunek na powiekę dolną, dochodząc dalej do kąta przyśrodkowego oka, czyli do miejsca gdzie włókna miały swój początek.
  • łzowej – nazywana jest również woreczkiem łzowym. Skurcz tej części mięśnia przyczynia się do opróżnienia woreczka łzowego.

5. Mięsień nosowy.

W dolnej części przylega do wyrostka zębodołowego szczęki znajdującego się na wysokości siekaczy. Mięsień nosowy podzielony jest na dwie części:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • skrzydełkową – dociera do skrzydełek nosa; przyczynia się do poszerzenia szpary nosowej;
  • poprzeczną – owija się wokół skrzydełek nosa, następnie dochodzi do powierzchni bocznej i grzbietowej nosa gdzie z kolei łączy się z taką samą częścią przeciwnej strony; przyczynia się do zwężania szpary nosowej.

6. Mięsień okrężny ust.

To element budulcowy wargi górnej i dolnej tworzący tzw. rusztowanie dla obu tycz części czerwieni wargowej. Włókna mięśniowe rozpoczynają swą drogę w kącikach ust. Należy jednak zaznaczyć, że mięsień okrężny ust składa się z dwóch części:

  • ośrodkowej – dokładnie zamyka szparę jamy ustnej, przyciska wargi do łuków zębowych zarówno górnych jak i dolnych;
  • obwodowej – występuje na obwodzie mięśnia okrężnego ust i odpowiada za ruch wysuwania ust.

7. Mięsień czworoboczny wargi górnej.

Zbudowany jest z części:

  • kątowej – od góry przylega do kąta przyśrodkowego oka;
  • podoczodołowej – zlokalizowana jest pod dolną granicą oczodołu;
  • jarzmowej – przytwierdzona jest do kości jarzmowej.

Wszystkie wyżej wymienione części mięśnia czworobocznego wargi górnej, kierują się do dołu, a włókna ich wchodzą w skórę wargi górnej. Zadaniem tego mięśnia jest unoszenie wargi do góry. Pod nim natomiast zlokalizowany jest mięsień dźwigacz wargi górnej, który od góry stabilizowany jest trzonem kości szczękowej. Z kolei od dołu jego włókna wplatają się w skórę wargi górnej. Mięsień dźwigacz wargi górnej unosi wargę górną ku górze.

8. Mięsień śmiechowy.

Znajduje się po wewnętrznej stronie policzka. Od tyłu przytwierdzony jest do powięzi pokrywającej mięsień żwacz. Jego włókna natomiast kierują się od powięzi do przodu i wplatają się do kącika ust. Mięsień ten odpowiada za poszerzanie czerwieni wargowej. Jeśli jest dobrze rozwinięty odpowiada za pojawianie się dołeczków policzkowych.

9. Mięsień jarzmowy.

W górnej części przymocowany jest do kości jarzmowej, z kolei jego włókna skierowane są do dołu, wplatając je w kąciki ust. Skurcz mięśnia jarzmowego unosi kąciki ust.

10. Mięsień czworoboczny wargi dolnej.

W dolnej części przytwierdzony jest do krawędzi dolnej żuchwy. Jego włókna biegną ku górze i wplatają się w skórę wargi dolnej. Jego zadaniem jest opuszczanie wargi dolnej.

11. Mięsień trójkątny wargi dolnej.

Podobnie jak mięsień czworoboczny przytwierdzony jest do krawędzi dolnej żuchwy. Jego włókna natomiast biegną do góry i wplatają się w skórę kącika ust.

12. Mięsień bródkowy.

Przylega do guzowatości bródkowej zlokalizowanej na żuchwie, a swoje włókna wplata w skórę w obrębie bródki. Mięsień bródkowy warunkuje kształt brody.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *